Na každoročním summitu skupiny BRICS, který se koná tuto neděli v brazilském Riu de Janeiru, bude letos chybět vůdce její nejmocnější členské země. Čínský prezident Si Ťin-pching, který BRICS považuje za klíčový nástroj k přetváření světového mocenského uspořádání, poprvé za více než desetiletí své vlády summit osobně vynechá.
Jeho absence přichází v době, kdy se skupina BRICS (původně Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) rozrostla o dalších pět členů – Egypt, Spojené arabské emiráty, Etiopii, Indonésii a Írán – a čelí vnějším tlakům, včetně obchodních hrozeb od amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Ten nedávno oznámil zavedení cel proti několika členským státům, pokud do 9. července nedojde k dohodě. Navíc americké bombardování íránských jaderných zařízení minulý měsíc jen zvýšilo napětí a ukázalo, jak důležité je pro BRICS vystupovat jednotně.
Namísto Sia Čína vysílá na summit premiéra Li Čchianga, což podle analytiků neznamená, že by Čína význam BRICS podceňovala. Naopak, BRICS nadále zůstává klíčovou součástí čínské strategie, jak se vymanit z vlivu Západu. Dle odborníka Chonga Ja Iana ze Singapurské národní univerzity však Si pravděpodobně považuje domácí ekonomické otázky za aktuálně důležitější.
Trumpovo prezidentství navíc – vzhledem k jeho tvrdému postoji i vůči tradičním americkým spojencům – čínskému vedení paradoxně poskytlo prostor, neboť narušuje soudržnost západních aliancí. Očekávání od letošního summitu jsou navíc poměrně nízká, což také mohlo přispět k rozhodnutí prezidenta zůstat doma.
Neúčast čínského prezidenta přichází v době, kdy Čína čelí vážným ekonomickým problémům. Vedení země se snaží nastavit strategii na dalších pět let, a právě domácí hospodářská stabilita má nyní přednost. Premiér Li Čchiang v Riu pravděpodobně naváže na čínské priority – upevňování energetických vztahů s vývozci ropy v rámci BRICS a prosazování širšího využití digitálního jüanu v obchodních transakcích mezi členy.
Ani ruský prezident Vladimir Putin se summitu nezúčastní osobně – stejně jako v roce 2023 v Jihoafrické republice se připojí pouze přes video. Důvodem je skutečnost, že Brazílie, stejně jako Jihoafrická republika, je smluvní stranou Mezinárodního trestního soudu, který na Putina vydal zatykač kvůli válečným zločinům na Ukrajině. To přináší příležitost vyniknout indickému premiérovi Naréndru Módímu, který přijel jak na summit, tak na státní návštěvu Brazílie. Přijet má i indonéský prezident Prabowo Subianto, jehož země se ke skupině oficiálně připojila letos.
Přestože by Siho absence mohla na první pohled působit jako urážka hostitelské země, vztahy mezi Čínou a Brazílií jsou nadále pevné. Si navštívil Brazílii už loni v listopadu během summitu G20, a brazilský prezident Lula da Silva reciprocitně navštívil Čínu letos v květnu. Oba státníci také podepsali řadu dvoustranných dohod, což dle expertů tlumí diplomatický dopad Siho neúčasti na letošním summitu.
Tématem summitu bude mimo jiné i snaha o tzv. de-dolarizaci – tedy omezování závislosti na americkém dolaru v mezinárodním obchodě. Členové BRICS jako Rusko a Írán, kteří čelí americkým sankcím, mají na takovém přístupu zájem. Brazílie pod vedením Luly letos prosazuje rozšíření platebních možností, aby snížila náklady a zranitelnost mezinárodního obchodu. Loni Rusko navrhlo vytvořit vlastní přeshraniční platební systém.
O návrhu společné měny BRICS, který Lula nadhodil už v roce 2023 a který prezident Trump ostře kritizoval, se však letos pravděpodobně jednat nebude. Trump letos v lednu pohrozil 100% cly na všechny "nepřátelské" země BRICS, pokud by se pokusily vytvořit alternativu k "mocnému americkému dolaru".
Přesto bude americká administrativa sledovat, nakolik otevřeně budou zástupci BRICS prosazovat obchodování v národních měnách. Čína – navzdory neúčasti svého prezidenta – zůstává ústředním hráčem BRICS, a summit v Riu může napovědět, jak se bude tato rozšířená skupina nadále profilovat v kontrastu k dominanci Západu.
Související
Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům
Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Hasiči nadále zasahují ve Zlíně. Stupeň poplachu se dále snížil
před 50 minutami
Babybox zachránil život ve středních Čechách. Chlapec se jmenuje Libor
před 1 hodinou
Írán má problém. Američané budou mít na jednáních jasné požadavky
před 3 hodinami
Počasí: Tropické teploty se příští týden vrátí, oteplí se už o víkendu
včera
CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory
včera
Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?
včera
Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4
včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Zemětřesení, které nebylo. Experti objasnili údajné silné otřesy v Česku
včera
Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu
včera
Princ Harry je v Británii a dočká se i nejbližších. Meghan má s dětmi přiletět
včera
Miliony jsou neznámo kde. Manželé z Rychnovska opakovaně naletěli podvodníkům
včera
Trumpovi může jít o život. Íránci ho chtějí zlikvidovat, domnívá se Izrael
včera
Extrémně teplé počasí setrvá na západě. Meteorologové vysvětlili příčinu
včera
Labouristům stačil den a už je téměř jasno. Burnham má namířeno do Downing Street
včera
Írán nekontroluje Hormuz, zní z USA. Nezávislá zjištění ale potvrzují komplikace
včera
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
včera
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
včera
Tragédie ve Španělsku. Požár nepřežilo 12 lidí, někteří nestihli utéct z aut
včera
Hasiči lokalizovali požár částečně zřícené budovy ve Zlíně
Hasičům se v noci na pátek podařilo lokalizovat požár jedné z budov v bývalém areálu Svitu ve Zlíně, která se z velké části zřítila. Požár je momentálně pod kontrolou, stupeň poplachu byl ze zvláštního snížen na třetí.
Zdroj: Jan Hrabě