Již patnáctý summit BRICS letos získává nebývalou pozornost celosvětových médií. Scházejí se na něm klíčoví lídři zemí, kteří drží v rukou klíč ke dveřím budoucí podoby světového mocenského rozpoložení. Vedle čínského vůdce Si Ťin-pchinga je to indický premiér Naréndra Módí, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, brazilský prezident Luiz Inácio Lula de Silva a v neposlední řadě také ruský prezident Vladimir Putin.
Putin během odpoledne na summitu BRICS obvinil Západ z „hrozivé krize na Ukrajině“. „Ruské akce na Ukrajině jsou reakcí na válku rozpoutanou Západem. Jejich snaha zachovat si hegemonii ve světě vedla ke státnímu převratu na Ukrajině v roce 2014. Rusko se rozhodlo podpořit lidi, kteří bojují za svou kulturu, za své tradice, za svůj jazyk a za svou budoucnost,“ vylíčil.
Podle něj chce Rusko na Ukrajině „ukončit válku, kterou Západ rozpoutal proti lidem v Donbasu“. Ze summitu ho citovala britská stanice BBC. S partnery ze zemí BRICS chce „posílit partnerství v oblasti vědy a inovací, zdravotnictví, vzdělávání, rozvoje humanitárních vazeb obecně, kulturní a civilizační rozmanitosti“.
Z důvodu zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) se ruský vůdce účastní summitu v jihoafrickém Johannesburgu prostřednictvím videohovoru. Vyslal za sebe náhradu – svého šéfa diplomacie Sergeje Lavrova. Jihoafrická policie by totiž Putina musela vzhledem k členství v ICC zatknout. Pokud by tak neučinila, sama by ICC musela čelit. V případě jeho zatčení by africké zemi hrozila válka s Ruskou federací. Pretoria ho tak požádala, aby „se držel dál“.
Putin na summitu promluvil už dopoledne, informoval o tom list New York Times. Obvinil Západ z ruského odstoupení od černomořské obilné dohody. „Naše země má kapacitu nahradit ukrajinské obilí jak komerčně, tak jako bezplatnou pomoc potřebným zemím, zejména proto, že se letos očekává perfektní úroda. Rusku jsou záměrně kladeny překážky v dodávkách obilí a hnojiv do zahraničí a zároveň jsme pokrytecky obviňováni ze současné krize na světovém trhu,“ shrnul. Reálně ale ruský vývoz potravin v roce platnosti dohody dosáhl rekordní výše.
Tlačí tak na citlivé místo, protože řada rozvojových zemí se summitu účastní rovněž jako pozorovatelé. Dohoda pomohla stabilizovat světové ceny potravin a pro řadu zemí nejen bloku BRICS je její ukončení znepokojující. O vstup totiž požádaly země jako Saúdská Arábie, Indonésie, Egypt či Argentina.
Čínský vůdce Si Ťin-pching překvapil hned na úterním podnikatelské fóru – na klíčovém mítinku tohoto summitu se totiž vůbec neobjevil. Vyslal místo sebe svého ministra obchodu, který přečetl projev lídra. Podle CNN v něm vyzval svět, aby se vyhnul náměsíčnému pádu „do propasti nové studené války“. „Některá země, posedlá udržením své hegemonie, se vydala cestou ochromení rozvíjejících se trhů a rozvojových zemí,“ četl ministr.
Nezmínil přímo Spojené státy. „Kdo se rychle rozvíjí, stává se cílem jejího zadržování. Ten, kdo ji dohání, se stává cílem jejího bránění. To je však marné,“ líčil. „Je krajně neobvyklé, aby se čínský vůdce objevil v zemi, která pořádá mnohostranné setkání – zejména takové, do něhož Čína hluboce investuje, jako je BRICS – a nedostavil se na zahajovací akci,“ popsala výkonná ředitelka programu German Marshall Fund’s Indo-Pacific Bonnie Glaserová.
„Zdá se, že Siho od setkání něco odtrhlo. Mohla to být zdravotní příhoda nebo třeba naléhavá záležitost, která vyžadovala jeho pozornost. Je také možné, že Si vynechal akci z nějakého jiného důvodu – možná v reakci na vývoj na summitu,“ konstatoval výzkumník Brian Hart z Centra pro strategická a mezinárodní studia.
Peking zřejmě jeho nepřítomnost nikdy nevysvětlí. „Komunistická strana Číny necítí povinnost poskytovat vysvětlení, proč byl její ministr zahraničí vyměněn nebo proč se její nejvyšší představitel na podnikatelském fóru BRICS nedostavil. Cokoli může být státním tajemstvím,“ dodal Hart. Narážel na skutečnost, že koncem července čínské vrchní vedení odvolalo bez jakéhokoliv vysvětlení ministra zahraničí Čchin Kchanga.
Ještě předtím čínský vůdce jednal s prezidentem Jihoafrické republiky. Hovořili spolu o válce na Ukrajině. „Oba jsme se shodli na důležitosti dialogu a jednání mezi oběma stranami,“ nastínil Ramaphosa.
Server listu NY Times připomněl, že se jihoafrický prezident ve stínu klesající domácí popularity snaží stavět do role mezinárodního státníka, o své zemi pak hovoří jako o „hlasu Afriky“. Na summit pozval přes třicet hlav afrických států.
Související

Trump varuje BRICS před společnou měnou. Ta je podle ekonoma naprostá utopie

Laškování s Putinem jako poslední hřebíček do rakve. Guterres musí skončit v čele OSN
BRICS , Vladimír Putin , jihoafrická republika
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 1 hodinou

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 2 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 3 hodinami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
včera

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
včera

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno včera

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
včera

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
včera

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
včera

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
včera

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
včera

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
včera

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem
včera

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
včera

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
včera
Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
Blížící se volba papeže se stala nečekaným fenoménem mezi příslušníky generace Z. Zatímco dříve šlo o uzavřený a vážný obřad, letošní konkláve se proměnilo v popkulturní událost — na sociálních sítích podle webu Politico kolují memy, videa a vášnivé debaty o kandidátech na nového papeže.
Zdroj: Libor Novák