Již patnáctý summit BRICS letos získává nebývalou pozornost celosvětových médií. Scházejí se na něm klíčoví lídři zemí, kteří drží v rukou klíč ke dveřím budoucí podoby světového mocenského rozpoložení. Vedle čínského vůdce Si Ťin-pchinga je to indický premiér Naréndra Módí, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, brazilský prezident Luiz Inácio Lula de Silva a v neposlední řadě také ruský prezident Vladimir Putin.
Putin během odpoledne na summitu BRICS obvinil Západ z „hrozivé krize na Ukrajině“. „Ruské akce na Ukrajině jsou reakcí na válku rozpoutanou Západem. Jejich snaha zachovat si hegemonii ve světě vedla ke státnímu převratu na Ukrajině v roce 2014. Rusko se rozhodlo podpořit lidi, kteří bojují za svou kulturu, za své tradice, za svůj jazyk a za svou budoucnost,“ vylíčil.
Podle něj chce Rusko na Ukrajině „ukončit válku, kterou Západ rozpoutal proti lidem v Donbasu“. Ze summitu ho citovala britská stanice BBC. S partnery ze zemí BRICS chce „posílit partnerství v oblasti vědy a inovací, zdravotnictví, vzdělávání, rozvoje humanitárních vazeb obecně, kulturní a civilizační rozmanitosti“.
Z důvodu zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) se ruský vůdce účastní summitu v jihoafrickém Johannesburgu prostřednictvím videohovoru. Vyslal za sebe náhradu – svého šéfa diplomacie Sergeje Lavrova. Jihoafrická policie by totiž Putina musela vzhledem k členství v ICC zatknout. Pokud by tak neučinila, sama by ICC musela čelit. V případě jeho zatčení by africké zemi hrozila válka s Ruskou federací. Pretoria ho tak požádala, aby „se držel dál“.
Putin na summitu promluvil už dopoledne, informoval o tom list New York Times. Obvinil Západ z ruského odstoupení od černomořské obilné dohody. „Naše země má kapacitu nahradit ukrajinské obilí jak komerčně, tak jako bezplatnou pomoc potřebným zemím, zejména proto, že se letos očekává perfektní úroda. Rusku jsou záměrně kladeny překážky v dodávkách obilí a hnojiv do zahraničí a zároveň jsme pokrytecky obviňováni ze současné krize na světovém trhu,“ shrnul. Reálně ale ruský vývoz potravin v roce platnosti dohody dosáhl rekordní výše.
Tlačí tak na citlivé místo, protože řada rozvojových zemí se summitu účastní rovněž jako pozorovatelé. Dohoda pomohla stabilizovat světové ceny potravin a pro řadu zemí nejen bloku BRICS je její ukončení znepokojující. O vstup totiž požádaly země jako Saúdská Arábie, Indonésie, Egypt či Argentina.
Čínský vůdce Si Ťin-pching překvapil hned na úterním podnikatelské fóru – na klíčovém mítinku tohoto summitu se totiž vůbec neobjevil. Vyslal místo sebe svého ministra obchodu, který přečetl projev lídra. Podle CNN v něm vyzval svět, aby se vyhnul náměsíčnému pádu „do propasti nové studené války“. „Některá země, posedlá udržením své hegemonie, se vydala cestou ochromení rozvíjejících se trhů a rozvojových zemí,“ četl ministr.
Nezmínil přímo Spojené státy. „Kdo se rychle rozvíjí, stává se cílem jejího zadržování. Ten, kdo ji dohání, se stává cílem jejího bránění. To je však marné,“ líčil. „Je krajně neobvyklé, aby se čínský vůdce objevil v zemi, která pořádá mnohostranné setkání – zejména takové, do něhož Čína hluboce investuje, jako je BRICS – a nedostavil se na zahajovací akci,“ popsala výkonná ředitelka programu German Marshall Fund’s Indo-Pacific Bonnie Glaserová.
„Zdá se, že Siho od setkání něco odtrhlo. Mohla to být zdravotní příhoda nebo třeba naléhavá záležitost, která vyžadovala jeho pozornost. Je také možné, že Si vynechal akci z nějakého jiného důvodu – možná v reakci na vývoj na summitu,“ konstatoval výzkumník Brian Hart z Centra pro strategická a mezinárodní studia.
Peking zřejmě jeho nepřítomnost nikdy nevysvětlí. „Komunistická strana Číny necítí povinnost poskytovat vysvětlení, proč byl její ministr zahraničí vyměněn nebo proč se její nejvyšší představitel na podnikatelském fóru BRICS nedostavil. Cokoli může být státním tajemstvím,“ dodal Hart. Narážel na skutečnost, že koncem července čínské vrchní vedení odvolalo bez jakéhokoliv vysvětlení ministra zahraničí Čchin Kchanga.
Ještě předtím čínský vůdce jednal s prezidentem Jihoafrické republiky. Hovořili spolu o válce na Ukrajině. „Oba jsme se shodli na důležitosti dialogu a jednání mezi oběma stranami,“ nastínil Ramaphosa.
Server listu NY Times připomněl, že se jihoafrický prezident ve stínu klesající domácí popularity snaží stavět do role mezinárodního státníka, o své zemi pak hovoří jako o „hlasu Afriky“. Na summit pozval přes třicet hlav afrických států.
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Související
Trump varuje BRICS před společnou měnou. Ta je podle ekonoma naprostá utopie
Laškování s Putinem jako poslední hřebíček do rakve. Guterres musí skončit v čele OSN
BRICS , Vladimír Putin , jihoafrická republika
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
před 1 hodinou
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
před 1 hodinou
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
před 2 hodinami
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
před 3 hodinami
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
před 3 hodinami
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
před 4 hodinami
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno před 4 hodinami
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
před 6 hodinami
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
před 6 hodinami
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
před 7 hodinami
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
před 8 hodinami
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
před 9 hodinami
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
před 11 hodinami
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
před 11 hodinami
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
před 12 hodinami
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
před 13 hodinami
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce.
Zdroj: Lucie Podzimková