KOMENTÁŘ | Laškování s Putinem jako poslední hřebíček do rakve. Guterres musí skončit v čele OSN

Generální tajemník OSN António Guterres se setkává s lidmi, kteří bezostyšně porušují Chartu OSN a ignorují mezinárodní právo. Mezitím denně odsuzuje Izrael a veřejně lituje situace v Pásmu Gazy a Libanonu, jíž způsobila hlavně teroristická hnutí Hizballáh a Hamás.  

Generální tajemník OSN zavítal na summit BRICS do ruské Kazaně. Ve čtvrtek údajně apeloval na ruského lídra Vladimira Putina, aby se zasadil o mír na Ukrajině. Informovaly o tom EuroZprávy.cz. Kyjev se do Guterrese za návštěvu Ruska opřel, protože Portugalec v červnu odmítl pozvání na mírový summit ve Švýcarsku – na summit BRICS ale ne. 

Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí obvinilo Guterrese z přijetí pozvání „od válečného zločince Putina“ a označilo jeho rozhodnutí za „nesprávnou volbu, která nepřispívá k míru“. Podle Ukrajiny tato volba jen poškozuje pověst OSN a zpochybňuje závazek mezinárodního společenství vůči řešení konfliktu na Ukrajině.

Guterres svou návštěvu na sociální síti X nijak nekomentoval, zveřejnil pouze příspěvek s výzvou k míru na Ukrajině. „Na Ukrajině potřebujeme mír. Spravedlivý mír v souladu s Chartou OSN, mezinárodním právem a rezolucemi Valného shromáždění. Dnes Den OSN. V tento den, ze všech dnů, musíme znovu potvrdit a posílit náš závazek všude dodržovat hodnoty Charty OSN.“

Ve většině dalších příspěvků Guterres pokračuje v odsuzování izraelské války v Pásmu Gazy a Libanonu. O válce na Ukrajině se zmiňuje jen zřídka. Přitom právě zde civilisté trpí už bezmála tři roky ostřelováním a invazí ze strany Ruské federace, kterou vede muž, s nímž si generální tajemník OSN v tomto týdnu třásl rukou. 

A nesetkal se pouze s Putinem. V Kazani na něj čekal mimo jiné čínský prezident Si Ťin-pching nebo íránský lídr Masúd Pezeškján. Jde o dva muže, kteří opakovaně zdůrazňují potřebu bojovat proti západnímu světu a snaží se vyrovnat domnělé hegemonii. Západní země je přitom vnímají jako jednu z největších hrozeb, což Guterres zřejmě nebere v úvahu.

Právě Íránec před několika týdny vypustil proti Izraeli bezmála dvě stovky raket – a Guterres i na tento útok reagoval značně zpožděně. Na sociální síti X napsal, že „stejně jako v souvislosti s íránským útokem v dubnu – a jak mělo být zřejmé z kontextu mého včerejšího odsouzení – znovu důrazně odsuzuji včerejší masivní raketový útok Íránu na Izrael.“

V den útoku neodsoudil přímo íránské akce, pouze zopakoval svou formuli o nutnosti příměří mezi Izraele a Hamásem. „Odsuzuji rozšiřování konfliktu na Blízkém východě a jeho další eskalaci. To musí přestat. Rozhodně potřebujeme příměří,“ uvedl.

Když ale Rusko denně okupuje čím dál větší části Ukrajiny a ostřeluje města, zapomíná podobné příspěvky zveřejňovat a už vůbec se neodvolává na Chartu OSN, kterou všechny ruské akce porušují. 

Putin Guterrese přivítal jako starého přítele a přijal ho mezi své věrné z Íránu a Číny, o nichž ruská propaganda prohlašuje, že jim šéf Kremlu vládne – respektive, že vládne polovině světa.

Šéf OSN, místo aby zachovával nestrannost této důležité mezinárodní organizace, denně přilévá olej do ohně. Odsuzování ruských akcí prakticky úplně zahodil, neustále šije do Izraele, který sám sebe brání na více než pěti frontách, a obhajuje chování Hamásu a Hizballáhu.  

Tím, že se tak ochotně zúčastnil summitu BRICS, ukázal, že dnešní OSN nezáleží na tom, kdo je agresor a kdo oběť – naopak záleží jí na tom, aby její generální tajemník vypadal dobře před diktátory a vrahy. 

Guterres dokonce ani nezastává názory OSN jako takové – neboť tato organizace je sdružením téměř dvou stovek států – a její šéf rozhodně nemá za úkol stranit některému z nich. Role generálního tajemníka OSN by měla být o vyslyšení široké palety přístupů a o snaze dát je dohromady. 

Tím, že Guterres zamířil na summit BRICS, ale na mírový summit do Švýcarska nikoliv, ukázal absolutní ignoraci principu, na němž jeho pozice stojí. Ukrajina se kvůli němu cítí ignorovaná a Rusko je spokojené, neboť pouze svou přítomností Guterres podpořil jeho věc. 

Bývalý portugalský premiér svou pozici zřejmě absolutně přestává zvládat. Nastal čas, aby na jeho místo dosedl někdo schopný vyslechnout obě strany. Guterresova politika je nakloněna extrémně doleva a v posledních měsících to jde vidět nejlépe. 

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

komentář António Guterres OSN Vladimír Putin BRICS Si Ťin-pching Massoud Pezeškiján

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy