ANALÝZA | BRICS je nesourodé uskupení, členové mají úplně jiné zájmy

Lídři BRICS se setkali v Kazani na prvním velkém mezinárodním summitu v Rusku od jeho invaze na Ukrajinu. Putin usiluje o to světu ukázat, že snaha o izolaci země selhala. Diskuse se zaměřují na vytvoření alternativy k bankovnímu systému SWIFT a na rostoucí napětí na Blízkém východě, přičemž přístupy členských zemí vůči vnějšímu světu jsou zcela nejednotné.

Lídři zemí BRICS se sešli v ruské Kazani, kde je přivítal šéf Kremlu Vladimir Putin. Od úterý se zde setkává dvacet hlav států, přičemž oficiálně má uskupení devět členů. Jedná se o první velkou mezinárodní schůzku v Rusku od začátku jeho invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Putin se snaží ukázat, že snahy Západu o izolaci Ruska selhaly.

Diskuse na summitu BRICS se mimo jiné zaměřují na myšlenku vytvoření platebního systému pod vedením BRICS, který by konkuroval mezinárodní síti SWIFT, a na eskalující konflikt na Blízkém východě.

Například prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa Putina ocenil. „„Rusko vnímáme jako cenného přítele, který nás podporoval od začátku – od dob našeho boje proti apartheidu až po současnost,“ řekl Ramaphosa. Dále zdůraznil významné diskuse, které delegace BRICS čekají v rámci summitu.

Právě Jihoafrická republika koncem loňského roku zahájila u Mezinárodního trestního dvora řízení proti Izraeli, a to v souvislosti s jeho postupem v Pásmu Gazy. Podle JAR se židovský stát dopouští genocidy proti Palestincům, což je v rozporu s Úmluvou o genocidě.

Naopak indický premiér Naréndra Módí vyzval k ukončení konfliktu na Ukrajině. „Věříme, že spory mohou být vyřešeny jen mírovou cestou,“ řekl Módí a nabídnul zprostředkování mírových rozhovorů.

Indie zastává k ruské agresi na Ukrajině velice zdrženlivý postoj. Nové analýzy ukázaly, že ukrajinská armáda získává indickou munici. Nejvíce jí posílají Itálie a Česká republika, která vede iniciativu dodávat ukrajinské armádě dělostřelecké granáty ze zemí mimo Evropskou unii. Na dovozu se podílí i Španělsko nebo Slovinsko.

U této záležitosti se v červenci dožadoval vysvětlení ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Indie na Ukrajinu dělostřelecké granáty neposlala ani neprodala,“ řekl mluvčí indické diplomacie Randhir Jaiswal už v lednu.

Indie podle jednoho z představitelů tamního obranného průmyslu nepodnikla žádné kroky proti těmto akcím. Podle některých osob obeznámených se situací je pro Dillí důležité, aby mohlo vyvážet zbraně, protože to pro něj znamená příležitost k rozvoji tohoto odvětví. 

Kromě jiných do Kazaně dorazil také generální tajemník OSN Antonio Guterres, který čelí kritice zejména ze strany Izraele. Jeho návštěvu Ruska odsoudila Ukrajina s tím, že jde o „špatnou volbu, která neprospívá věci míru“. Guterres předtím odmítl pozvání Kyjeva na mírový summit ve Švýcarsku.

„Dnes jsem prohlásil, že generální tajemník OSN je v Izraeli persona non grata a zakázal mu vstup do země. Každý, kdo nedokáže jednoznačně odsoudit ohavný útok Íránu na Izrael, jak to udělaly téměř všechny země světa, si nezaslouží vstoupit na izraelskou půdu,“ napsal na sociální síti X šéf izraelské diplomacie Israel Katz.

Obecně se mu nelíbí Guterresův přístup k válce mezi Izraelem a Hamásem. „Jedná se o generálního tajemníka, který dosud neodsoudil masakr a sexuální zvěrstva spáchaná vrahy z Hamásu 7. října, ani nevedl žádné úsilí o jejich prohlášení za teroristickou organizaci,“ zdůraznil Katz.

Guterres zamířil na místo, kde se kromě jiných setkají také lídři tří zemí, které mezinárodní společenství považuje za největší hrozbu. Zatímco Rusko a Čína jsou chápány jako hrozba spíše ze strany Západu, z Íránu má obavy daleko více zemí. Konkrétně jde třeba o velkou část Blízkého východu, neboť íránský jaderný program a konflikt mezi Tel Avivem a Teheránem ohrožuje prakticky každou zemi v tomto regionu.

Peking má na summitu BRICS jasný cíl už dlouhodobě: překonat hegemonii Spojených států a působit jako jejich protiváha. „ČLR usiluje o šíření vlivu jednoduše proto, že se jedná o šovinistický, imperialistický režim, jehož cílem je nahradit USA coby světového hegemona; pochopitelně v ohledu sebestřednosti, šovinismu a imperialismu navazuje KSČ na věkovité čínské tradice. Je to podobné jako se ptát, proč Kreml tolik usiluje o šíření ruského vlivu,“ popsal pro EuroZprávy.cz sinolog Lukáš Zádrapa.

Podle dalšího sinologa, Richarda Turcsányiho, je Čína v mezinárodním kontextu „jasně mocnější“ než Rusko „prakticky ve všech ukazatelích s výjimkou jaderných zbraní“. Mezinárodní vliv Moskvy popsal jako „moc či vliv, který plyne z vydírání a narušování mezinárodní stability“. 

Čína je ve „zcela jiné lize“ v i ohledu ekonomiky coby jednoho z nejdůležitějších rozměrů mezinárodní moci a vlivu. „Naproti tomu Čína má ve srovnání s Ruskem mnohem jasněji formulovanou pozitivní vizi budoucnosti a snaží se přimět velké množství států, ale i dalších aktérů, aby s ní při budování této vize spolupracovali,“ přiblížil olomoucký expert. 

Vliv Číny je podle něj značně odlišný od ruského. „Vliv Číny vnímám jako samostatnou kapitolu, již ve srovnání s Ruskem, ale ještě více ve srovnání s ostatními členy BRICS, kteří jsou skutečně velmi různorodí a někteří z nich jsou také poměrně důležitými a blízkými partnery EU a NATO,“ vysvětlil. „Vztah Ruska s Čínou je již dnes nerovným partnerstvím, kdy Rusko je mnohem slabší a potřebuje Čínu podstatně více než naopak,“ uvedl.

Turcsányi zmínil členy BRICS, kteří jsou „důležitými a blízkými partnery EU a NATO“. Takto lze hovořit například o Indii, Spojených arabských emirátech nebo Egyptu. Konkrétně SAE pro Evropskou unii znamenají důležitého partnera v oblasti energetiky. Ekonomická kooperace pak bují mezi Bruselem a Dillí.

Podle Evropské služby pro vnější činnost (EEAS) činila hodnota obchodu se zbožím mezi EU a Indií za rok 2023 až 113,3 miliardy eur, přičemž EU je hlavní vývozní destinací pro indické zboží. Mezi hlavní vývozní položky z EU do Indie se řadí stoje a mechanická zařízení, letadla, kosmické lodě a jejich části, elektrické stroje a zařízení. Naopak Indové evropské trhy zásobují stroji, dopravními prostředky, chemikáliemi a dalšími souvisejícími výrobky.

Související

Vladimir Putin

Evropská unie tlačí na účastníky BRICS: Donuťte Putina ukončit válku

Evropská unie ve středu apelovala na účastníky summitu BRICS v ruské Kazani, aby prezidenta Vladimira Putina vyzvali k okamžitému ukončení války na Ukrajině. Výzvu Evropské unie, kterou zprostředkovala agentura Reuters, předal mluvčí Evropské komise Peter Stano. Podle něj Rusko zneužívá své předsednictví ve skupině BRICS, aby se vyhnulo mezinárodnímu tlaku v souvislosti s válkou a obviněními vůči Putinovi.

Více souvisejících

BRICS

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Podezřelý z brutální vraždy v Plzni jde do vazby, rozhodl soud

Okresní soud Plzeň-město ve středu poslal do vazby muže, který minulý týden na Plzeňsku jednu ženu zabil a u druhé se o to pokusil. Údajně má jít o primáře z domažlické nemocnice. Kriminalisté podezřelého muže v úterý obvinili z vraždy, pokusu o vraždu a znásilnění. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Summit BRICS

BRICS je nesourodé uskupení, členové mají úplně jiné zájmy

Lídři BRICS se setkali v Kazani na prvním velkém mezinárodním summitu v Rusku od jeho invaze na Ukrajinu. Putin usiluje o to světu ukázat, že snaha o izolaci země selhala. Diskuse se zaměřují na vytvoření alternativy k bankovnímu systému SWIFT a na rostoucí napětí na Blízkém východě, přičemž přístupy členských zemí vůči vnějšímu světu jsou zcela nejednotné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Libanon

Pětimilionová země na pokraji zhroucení. Německo zvedá varovný prst

Libanon se nachází na pokraji zhroucení a humanitární situace se v zemi zhoršuje každým dnem, varovala ve středu německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková během své neohlášené návštěvy v hlavním městě Bejrút. Situace v Libanonu je podle ní alarmující, přičemž tisíce lidí prchají před násilím a zdravotnická zařízení jsou na hranici svých možností.  

před 5 hodinami

Severní Korea (KLDR)

KLDR poslala do Ruska další vojáky. Mají bojovat na Ukrajině

Severní Korea vyslala do Ruska dalších 1500 vojáků, čímž celkový počet severokorejských vojáků v Rusku vzrostl na 3000. O této skutečnosti ve středu informovala jihokorejská tajná služba (NIS), která zároveň předpovídá, že do prosince by mohl počet severokorejských vojáků v Rusku dosáhnout až 10 000.  

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Evropská unie tlačí na účastníky BRICS: Donuťte Putina ukončit válku

Evropská unie ve středu apelovala na účastníky summitu BRICS v ruské Kazani, aby prezidenta Vladimira Putina vyzvali k okamžitému ukončení války na Ukrajině. Výzvu Evropské unie, kterou zprostředkovala agentura Reuters, předal mluvčí Evropské komise Peter Stano. Podle něj Rusko zneužívá své předsednictví ve skupině BRICS, aby se vyhnulo mezinárodnímu tlaku v souvislosti s válkou a obviněními vůči Putinovi.

před 6 hodinami

Joe Biden

Joe, on nesmí vyhrát. Biden prozradil, jak Trumpa vnímají světoví lídři

Současný americký prezident Joe Biden varoval, že světoví lídři jsou znepokojeni možností, že by Donald Trump znovu získal prezidentský úřad. Biden to uvedl během úterního projevu ve státě New Hampshire, přesně dva týdny před nadcházejícími prezidentskými volbami v USA. Podle serveru ABC Biden hovořil o tom, jak na každém mezinárodním setkání slyší od světových lídrů obavy z Trumpova návratu.

před 7 hodinami

Kamala Harrisová

Harrisovou podporují desítky světoznámých celebrit. Ovlivnit voliče ale může jen jedna z nich

V posledních týdnech se americká prezidentská kandidátka Kamala Harrisová těší rostoucí podpoře významných osobností z kulturního světa. Celebritami, které ji podporují, jsou jak hudební, tak filmové hvězdy, včetně Taylor Swiftové, George Clooneyho, Billie Eilish a Jeffa Bridgese. Na rozdíl od Donalda Trumpa, jehož podpora mezi kulturní elitou je výrazně menší, se Harrisová může spoléhat na desítky slavných jmen, která se aktivně zapojila do její kampaně.

před 7 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Kamala nebo Trump? Češi řekli, koho by si zvolili

Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM/MARK by si většina Čechů přála, aby příští americkou prezidentkou byla Kamala Harrisová, kandidátka Demokratické strany. Výsledky zveřejněné ve středu ukazují, že její vítězství podporuje zhruba dvakrát více lidí než vítězství Donalda Trumpa, republikánského kandidáta. Přesto se jedná spíše o volbu menšího zla než o výslovnou podporu Harrisové.

před 8 hodinami

John Kelly Prohlédněte si galerii

Autoritář, který obdivuje diktátory. Bývalý Trumpův muž prozradil, co je exprezident zač

John Kelly, bývalý šéf štábu Donalda Trumpa a bývalý generál námořní pěchoty USA, tvrdí, že Trump vykazuje rysy, které zapadají do obecné definice fašismu, a že inklinuje k autoritářskému přístupu k vládě. Kellyho kritická vyjádření přišla v rozhovorech pro deník The New York Times a magazín The Atlantic, zveřejněných jen několik týdnů před nadcházejícími prezidentskými volbami v USA.

před 8 hodinami

Rozbouřené Labe v Nymburce. (14.9.2024)

Další oběť povodní. Tělo mladé Češky se našlo až v Polsku

Zářijové povodně, které zasáhly Česko, mají další potvrzenou oběť. Sedmadvacetiletá žena, jejíž tělo bylo nalezeno na polské straně hranice, je podle výsledků DNA analýzy druhou obětí z Olomouckého kraje a celkově šestou obětí povodní. Informovala o tom česká policie prostřednictvím sociální sítě X. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

NATO

Rusko se bouří proti nové základně NATO. Kritizuje Německo, Washington i Brusel

Ruské ministerstvo zahraničních věcí vyjádřilo ostrý protest proti otevření nového námořního taktického velitelství NATO na pobřeží Baltského moře. V úterý si kvůli tomu předvolalo německého velvyslance, oznámila agentura AFP. Velitelství, které se nachází v německém městě Rostock, bylo otevřeno v pondělí a jeho úkolem je plánování námořních operací a cvičení s cílem posílit obranyschopnost Severoatlantické aliance v oblasti Baltského moře.

před 10 hodinami

Alexander Stubb, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu je důkazem zoufalství, míní Finsko

Finský prezident Alexander Stubb označil vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu za důkaz zoufalství Ruska, které se více než dva a půl roku potýká s neúspěchy ve své invazi na Ukrajinu. Stubb to uvedl v úterý během návštěvy Berlína, kde komentoval znepokojivé zprávy o možném zapojení vojáků KLDR do bojů na Ukrajině.

před 11 hodinami

Izraelská armáda zabila nástupce vůdce Hizballáhu Nasralláha

Izraelská armáda v úterý potvrdila, že Hašim Safí ad-Dín, pravděpodobný nástupce zabitého vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha, zemřel během jednoho z jejích leteckých útoků u Bejrútu. Tato informace přichází v době rostoucího napětí v regionu, kdy izraelsko-libanonský konflikt eskaluje spolu s probíhající válkou mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy