PŮVODNÍ ZPRÁVA | Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

Turcsányi popsal, že se v České republice zabýváme čínským vlivem dostatečně. „Myslím, že ČR patří ve světě, a i v Evropě mezi země, kde se čínský vliv řeší velmi intenzivně,“ nastínil exkluzivně pro EuroZprávy.cz. 

České instituce se podle něj dokonce zachovaly „přelomově“. „Kromě BIS byl například NÚKIB a jeho krok směrem k potenciálním rizikům ze strany čínských firem při budování 5G sítí jedním z průlomových i v mezinárodním kontextu,“ připomněl. 

Tím ale řešení tohoto vlivu nekončí. „V České republice probíhá velmi dynamická veřejná debata o současné Číně a souvisejících rizicích, Číně a jejímu vlivu se věnuje několik českých think tanků a stejně tak na českých vysokých školách působí řada odborníků na Čínu, kteří se mimo jiné zabývají řadou otázek spojených s čínským vlivem,“ shrnul Turcsányi. 

Aktivita se týká i médií, které k čínskému vlivu přistupují jinak, než většina zahraniční konkurence. „Také česká média se velmi často zabývají problematikou čínského vlivu – myslím, že v kritičtější podobě, než je tomu v naprosté většině evropských zemí. Podobně situaci vnímá i velká část politického spektra, zejména strany současné koalice (a také Piráti),“ doplnil. 

Čína a vše, co s ní souvisí, je v Česku „vysoce sekuritizované téma, rozhodně víc než ve srovnání s většinou zemí EU,“ pokračoval programový ředitel CEIAS a dodal, že tento přístup má i některé negativní důsledky. „Například již delší dobu říkám, že by Česká republika mohla svůj postoj vůči Číně více koordinovat se svými evropskými partnery.“

Čína Rusko jasně překonává

Podle experta je Čína v mezinárodním kontextu „jasně mocnější“ než Rusko „prakticky ve všech ukazatelích s výjimkou jaderných zbraní“. Mezinárodní vliv Moskvy popsal jako „moc či vliv, který plyne z vydírání a narušování mezinárodní stability“. 

„Naproti tomu Čína má ve srovnání s Ruskem mnohem jasněji formulovanou pozitivní vizi budoucnosti a snaží se přimět velké množství států, ale i dalších aktérů, aby s ní při budování této vize spolupracovali,“ přiblížil olomoucký expert. 

Čína je ve „zcela jiné lize“ v i ohledu ekonomiky coby jednoho z nejdůležitějších rozměrů mezinárodní moci a vlivu. „Soupeří s USA a EU jako jedna z nejmocnějších ekonomik světa. Rusko má z ekonomického hlediska postavení regionální mocnosti,“ poznamenal Turcsányi.

„Vztah Ruska s Čínou je již dnes nerovným partnerstvím, kdy Rusko je mnohem slabší a potřebuje Čínu podstatně více než naopak,“ uvedl.

Vliv Číny je podle něj značně odlišný od ruského. „Vliv Číny vnímám jako samostatnou kapitolu, již ve srovnání s Ruskem, ale ještě více ve srovnání s ostatními členy BRICS, kteří jsou skutečně velmi různorodí a někteří z nich jsou také poměrně důležitými a blízkými partnery EU a NATO,“ vysvětlil. 

Obávat se Ruska, anebo Číny?

Turcsányi dále zdůrazil, že si „EU a NATO musí uvědomit“, že „Rusko a Čína jsou významně odlišní aktéři“. „Zatímco hrozba ze strany Ruska je bezprostřední a především vojenská, v případě Číny je to méně jasné.“

Proto nacházíme rozdíly i v terminologii. „EU, ale i USA a další aktéři o Číně nehovoří pouze jako o ‚hrozbě‘, ale používají více termínů – v případě EU například říkáme, že Čína je v jednu chvíli partnerem v globálních otázkách, ekonomickým konkurentem a systémovým soupeřem,“ vysvětlil programový ředitel CEIAS.

Podle Turcsányiho je nejvhodnějším jediným slovem pro vyjádření pozice Číny vůči západu slovo „výzva“. Jde o výzvu „našemu ekonomickému modelu a schopnosti konkurovat, politickým hodnotám demokracie a lidských práv, mezinárodním normám a právu a tak dále“.

EU a NATO „se tedy musí zabývat bezprostřední ruskou vojenskou hrozbou a zároveň konkurovat Číně ekonomicky, technologicky a politicky – a také vojensky, pokud jde o budování schopností a kapacit pro případné budoucí konflikty v dlouhodobém horizontu“. 

Transatlantickou spolupráci v oblasti Číny popsal jako velmi intenzivní a dlouhodobou, „zejména za (amerického prezidenta Joea) Bidena“. „Do budoucna jsem však skeptický k tomu, že by se tato spolupráce mohla posunout na nějakou vyšší úroveň. USA a EU mají sice podobnou definici problémů týkajících se Číny, ale v mnoha ohledech mají odlišné představy o možných řešeních a obecně také o budoucí vizi,“ vysvětlil. 

Varoval před zvolením republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do čela Bílého domu. „Pokud bude Trump znovu zvolen, může se transatlantická spolupráce dostat pod velký tlak, včetně tak zásadních věcí, jako jsou bezpečnostní záruky v rámci NATO,“ upozornil. 

„Je třeba připomenout, že jak EU, tak USA mají řadu vlastních problémů souvisejících s domácí ekonomickou situací, která je rovněž spojena s politickou situací,“ podotkl Turcsányi.

Připomněl, že EU a USA mezi sebou nebyly schopny vyjednat ani obchodní dohodu. „Naopak, v posledních letech došlo k několika hospodářským střetům,“ uzavřel. 

Související

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

Více souvisejících

Čína Rusko Čínská armáda Jaderné zbraně BIS Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Donald Trump Ekonomika

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Dálnice D11

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat

Silničáři si na poslední dubnový víkend připravili úplnou uzavírku dálnice D11, která vede mezi Prahou a Hradcem Králové. Dálnice se uzavře na výjezdu, respektive příjezdu do hlavního města. Na místě budou probíhat demoliční práce.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Armáda České Republiky

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci

Armáda České republiky mění způsob, jakým přijímá nové vojáky. Náborový proces prochází zjednodušením – od administrativy přes zdravotní požadavky až po fyzické testy. Sítem nakonec projde zhruba třetina zájemců o službu v ozbrojených silách. Generální štáb přiznává, že normy byly upraveny s ohledem na zhoršující se zdravotní stav populace – a testy už neověřují výkonnost, ale potenciál.

před 3 hodinami

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

před 3 hodinami

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže

Česko už má jasno o tom, kdo ho bude reprezentovat na víkendovém pohřbu papeže Františka. Do Vatikánu vyrazí premiér Petr Fiala (ODS), dohodl se na tom s prezidentem Petrem Pavlem. Pohřeb se uskuteční v sobotu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy