PŮVODNÍ ZPRÁVA | Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

Turcsányi popsal, že se v České republice zabýváme čínským vlivem dostatečně. „Myslím, že ČR patří ve světě, a i v Evropě mezi země, kde se čínský vliv řeší velmi intenzivně,“ nastínil exkluzivně pro EuroZprávy.cz. 

České instituce se podle něj dokonce zachovaly „přelomově“. „Kromě BIS byl například NÚKIB a jeho krok směrem k potenciálním rizikům ze strany čínských firem při budování 5G sítí jedním z průlomových i v mezinárodním kontextu,“ připomněl. 

Tím ale řešení tohoto vlivu nekončí. „V České republice probíhá velmi dynamická veřejná debata o současné Číně a souvisejících rizicích, Číně a jejímu vlivu se věnuje několik českých think tanků a stejně tak na českých vysokých školách působí řada odborníků na Čínu, kteří se mimo jiné zabývají řadou otázek spojených s čínským vlivem,“ shrnul Turcsányi. 

Aktivita se týká i médií, které k čínskému vlivu přistupují jinak, než většina zahraniční konkurence. „Také česká média se velmi často zabývají problematikou čínského vlivu – myslím, že v kritičtější podobě, než je tomu v naprosté většině evropských zemí. Podobně situaci vnímá i velká část politického spektra, zejména strany současné koalice (a také Piráti),“ doplnil. 

Čína a vše, co s ní souvisí, je v Česku „vysoce sekuritizované téma, rozhodně víc než ve srovnání s většinou zemí EU,“ pokračoval programový ředitel CEIAS a dodal, že tento přístup má i některé negativní důsledky. „Například již delší dobu říkám, že by Česká republika mohla svůj postoj vůči Číně více koordinovat se svými evropskými partnery.“

Čína Rusko jasně překonává

Podle experta je Čína v mezinárodním kontextu „jasně mocnější“ než Rusko „prakticky ve všech ukazatelích s výjimkou jaderných zbraní“. Mezinárodní vliv Moskvy popsal jako „moc či vliv, který plyne z vydírání a narušování mezinárodní stability“. 

„Naproti tomu Čína má ve srovnání s Ruskem mnohem jasněji formulovanou pozitivní vizi budoucnosti a snaží se přimět velké množství států, ale i dalších aktérů, aby s ní při budování této vize spolupracovali,“ přiblížil olomoucký expert. 

Čína je ve „zcela jiné lize“ v i ohledu ekonomiky coby jednoho z nejdůležitějších rozměrů mezinárodní moci a vlivu. „Soupeří s USA a EU jako jedna z nejmocnějších ekonomik světa. Rusko má z ekonomického hlediska postavení regionální mocnosti,“ poznamenal Turcsányi.

„Vztah Ruska s Čínou je již dnes nerovným partnerstvím, kdy Rusko je mnohem slabší a potřebuje Čínu podstatně více než naopak,“ uvedl.

Vliv Číny je podle něj značně odlišný od ruského. „Vliv Číny vnímám jako samostatnou kapitolu, již ve srovnání s Ruskem, ale ještě více ve srovnání s ostatními členy BRICS, kteří jsou skutečně velmi různorodí a někteří z nich jsou také poměrně důležitými a blízkými partnery EU a NATO,“ vysvětlil. 

Obávat se Ruska, anebo Číny?

Turcsányi dále zdůrazil, že si „EU a NATO musí uvědomit“, že „Rusko a Čína jsou významně odlišní aktéři“. „Zatímco hrozba ze strany Ruska je bezprostřední a především vojenská, v případě Číny je to méně jasné.“

Proto nacházíme rozdíly i v terminologii. „EU, ale i USA a další aktéři o Číně nehovoří pouze jako o ‚hrozbě‘, ale používají více termínů – v případě EU například říkáme, že Čína je v jednu chvíli partnerem v globálních otázkách, ekonomickým konkurentem a systémovým soupeřem,“ vysvětlil programový ředitel CEIAS.

Podle Turcsányiho je nejvhodnějším jediným slovem pro vyjádření pozice Číny vůči západu slovo „výzva“. Jde o výzvu „našemu ekonomickému modelu a schopnosti konkurovat, politickým hodnotám demokracie a lidských práv, mezinárodním normám a právu a tak dále“.

EU a NATO „se tedy musí zabývat bezprostřední ruskou vojenskou hrozbou a zároveň konkurovat Číně ekonomicky, technologicky a politicky – a také vojensky, pokud jde o budování schopností a kapacit pro případné budoucí konflikty v dlouhodobém horizontu“. 

Transatlantickou spolupráci v oblasti Číny popsal jako velmi intenzivní a dlouhodobou, „zejména za (amerického prezidenta Joea) Bidena“. „Do budoucna jsem však skeptický k tomu, že by se tato spolupráce mohla posunout na nějakou vyšší úroveň. USA a EU mají sice podobnou definici problémů týkajících se Číny, ale v mnoha ohledech mají odlišné představy o možných řešeních a obecně také o budoucí vizi,“ vysvětlil. 

Varoval před zvolením republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do čela Bílého domu. „Pokud bude Trump znovu zvolen, může se transatlantická spolupráce dostat pod velký tlak, včetně tak zásadních věcí, jako jsou bezpečnostní záruky v rámci NATO,“ upozornil. 

„Je třeba připomenout, že jak EU, tak USA mají řadu vlastních problémů souvisejících s domácí ekonomickou situací, která je rovněž spojena s politickou situací,“ podotkl Turcsányi.

Připomněl, že EU a USA mezi sebou nebyly schopny vyjednat ani obchodní dohodu. „Naopak, v posledních letech došlo k několika hospodářským střetům,“ uzavřel. 

Související

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

Více souvisejících

Čína Rusko Čínská armáda Jaderné zbraně BIS Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Donald Trump Ekonomika

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Zítko už není ve vazbě. Soud s ním ale pokračuje

Dezinformátor Pavel Zítko, který čelí obžalobě ze šíření poplašné zprávy, byl v pátek propuštěn z vazební věznice v Litoměřicích, kde byl od srpna, kdy jej českým kolegům předala slovenská policie. Informovala o tom ČTK. U chomutovského okresního soudu zároveň pokračovalo hlavní líčení v jeho případu. 

před 2 hodinami

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

před 2 hodinami

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 

před 3 hodinami

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

včera

včera

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

včera

včera

Ruská armáda

Rusko decimuje ukrajinské přístavy. Útočí na jeden za druhým

Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.

včera

Šéf OSN přiletí do Ruska, chlubí se Moskva. Navštíví největší politickou akci v zemi

Summitu skupiny BRICS, který se uskuteční v říjnu v ruské Kazani, se zúčastní lídři 24 zemí a generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy