Čínská armáda

Ponorka typu 094 (v kódu NATO třída Jin) je třída jaderných raketonosných ponorek Námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády. Jedná se o druhou generaci čínských raketonosných ponorek nahrazující starší typ 092 (v kódu NATO třída Xia), postavený kvůli technickým problémům pouze v jediném exempláři. Do roku 2020 bylo do služby přijato šest ponorek této třídy. Celkový plánovaný počet není znám.

Čína staví jadernou ponorku nové generace

Čína zahajila výrobu nové generace ponorek s jaderným pohonem, což bude pro USA a jejich spojence poprvé představovat výzvu, protože vývoj ponorek je obtížné sledovat. Informuje agentura Reuters.
Čínská armáda

Čína svěřila jaderné zbraně novému muži, do funkce ho jmenoval Si Ťin-pching

Čína má nového velitele raketových sil, které si prochází složitým obdobím. Jsou totiž nyní předmětem vyšetřování kvůli podezření z korupce. Do funkce byl prezidentem Si Ťin-pchingem jmenován Wang Chou-pin, který v posledních třech letech sloužil jako velitel námořnictva. Nyní bude mimo jiné dohlížet na jaderné zbraně. 
Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Peking provokuje, zatímco se Tchaj-wan chystá na manévry

Čína poslala desítky vojenských letounů vstříc Tchaj-wanu, uvedlo v sobotu ministerstvo obrany ostrovního státu. Ten příští týden zahájí každoroční vojenské manévry, během nichž armáda demonstruje připravenost na možnou invazi z pevniny. 
Čínská armáda, ilustrační foto

Číňané plánují postavit vojenskou základnu jen 150 km od USA. Špiony už tam mají, potvrdil Washington

Číňané účinné projektují svůj vliv v Latinské Americe. Špionážní základnu mají na Kubě jen necelých 150 kilometrů od pobřeží USA. Nyní údajně jednají o výstavbě nové vojenské základny. Vojenská přítomnost Pekingu v oblasti by tak znamenala bezprecedentní přiblížení dvou rivalů, jejichž vztahy jsou nyní hluboce poškozené kvůli boji o moc v Jihočínském moři a nestabilitě v okolí Tchaj-wanu. 
Čínská armáda, ilustrační foto

Severně od Tchaj-wanu zní ostrá střelba. Čína spustila vojenské manévry, USA kontrují u Filipín

Východočínské a Filipínské moře nyní hostí dvě vojenská cvičení. V prvním jmenovaném cvičí Číňané ostrou střelbu z válečných lodí severně od Tchaj-wanu, u Filipín zase USA a jejich spojenci trénují se dvěma letadlovými loděmi. Manévry probíhají v období zvýšené tenze. Pevninská Čína chce mít nadvládu nad okolními vodami a Tchaj-wanem, zatímco USA potvrzují svůj vliv v oblasti a vyjadřují podporu zdejším ostrovním státům. 
První z raketových čínských torpédoborců typu 055, pojmenovaný po jihočínském městě Nan-čchang s označením 101.

Čínské válečné lodě krouží kolem Japonska

Čínská námořní flotila vedená silným torpédoborcem absolvuje 12denní plavbu kolem hlavních japonských ostrovů, čímž demonstruje vojenskou sílu v době, kdy roste napětí mezi Činou a  Tchaj-wanem. Navíc těsně před zahájením summitu G7, které se uskuteční příští týden.

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem

Francie pošle instruktory na Ukrajinu. Budou cvičit vojáky

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 26 minutami

před 27 minutami

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Češi kvůli MS v hokeji zaplnili náměstí Prohlédněte si galerii

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Aktualizováno včera

Česko se v Národním divadle rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem

Česko se v pondělí rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, který zemřel po těžké nemoci během předminulého týdne ve věku 77 let. Lidé v čele s jeho kolegy zaplnili historickou budovu Národního divadla, která hostila poslední rozloučení. Zájem byl značný, smuteční hosté museli čekat ve frontě.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy