Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.
Během krátkého ozbrojeného střetu mezi Indií a Pákistánem se ostře zviditelnila bojová účinnost relativně levných čínských stíhaček. Podle informací agentury Reuters sestřelil pákistánský letoun čínské výroby minimálně dva indické stroje. Server Economist dokonce zdůraznil, že „čínské zbraně daly Pákistánu novou výhodu proti Indii“.
Jeden z amerických představitelů obeznámených s vývojem situace uvedl, že „existuje vysoká pravděpodobnost“, že Pákistán nasadil k útoku víceúčelové stíhačky J-10 čínské výroby, vybavené raketami vzduch–vzduch. Další zdroj z okruhu Pentagonu následně potvrdil, že „alespoň jeden ze zasažených indických letounů pochází z Francie“. Již během prvního dne bojů se objevily informace, že šlo konkrétně o stíhačku typu Rafale.
Pákistánský ministr zahraničí Ishaq Dar po schůzi s čínskými představiteli prohlásil, že čínská delegace byla s výkonem letounů J-10 na bojišti „velmi spokojená“. „Jako přátelský národ vyjádřili velkou radost,“ uvedl podle serveru France24.
Tvrzení Islámábádu, že jeho stíhačky J-10 sestřelily indické letouny Rafale, vyvolalo na čínské sociální síti Weibo vlnu oslav. Uživatelé začali spekulovat, že úspěch čínských strojů může výrazně posílit postavení tamního zbrojního průmyslu na mezinárodním trhu.
Odmítnutí Dillí jakkoliv komentovat možné ztráty svých špičkových letounů přispělo k větší důvěryhodnosti pákistánského výkladu incidentu. Výrobce stíhaček Rafale, francouzská společnost Dassault Aviation, na žádost o reakci mlčí. Agentura Reuters přesto uvedla, že mezi sestřelenými stroji byl skutečně minimálně jeden Rafale.
Další potvrzení přinesla analýza deníku Washington Post, kterou vypracovali tři nezávislí experti na zbrojní technologie. Na základě ověřených snímků trosek dospěli k závěru, že odpovídají dvěma stíhačkám indického letectva francouzské výroby – konkrétně typům Rafale a Mirage 2000.
Podle Yun Sun, ředitelky čínského programu ve washingtonském think-tanku Stimson Center, lze ze střetu, k němuž došlo mezi 7. a 10. květnem, vyvodit dva závěry. „Za prvé, indické zbraňové systémy zjevně nenaplňují očekávání. A za druhé, strategické ambice Indie mohou být výrazně rozsáhlejší, než se dosud soudilo,“ vysvětlila.
Čínský odklon od Ruska
Čína se systematicky odklání od technologické závislosti na Rusku a investuje do vývoje vlastních systémů. Důkazem jsou stíhačky J-20 a J-16, které spoléhají na domácí motory typu WS-10C a pokročilou avioniku. Klíčovým prvkem výbavy jsou radarové systémy AESA, které výrazně zvyšují schopnosti detekce a vedení boje na velkou vzdálenost. Psal o tom například magazín Forbes.
Letoun J-20 byl koncipován jako stealth platforma – s kanardovými plochami, nasávacími otvory DSI a širokým využitím kompozitních materiálů, které dohromady snižují jeho radarovou signaturu. Ve srovnání s ruským Su-35 jde o konstrukčně modernější stroj, jehož primárním cílem je minimalizovat vlastní zranitelnost.
Významný rozdíl je rovněž ve výzbroji. Čína nasazuje střely PL-15 s dlouhým dosahem, které jsou schopné ohrozit protivníka ještě dřív, než se přiblíží na dostřel. Kombinace těchto raket s vyspělými senzory dává čínským letounům výhodu v asymetrickém vzdušném boji.
Navzdory těmto pokrokům čínské stíhačky stále nedosahují úrovně amerických platforem páté generace, jako jsou F-22 a F-35. Zaostávají především v oblasti stealth technologií, elektronického boje a schopnosti působit v síťově propojeném bojišti. Nicméně tempo modernizace naznačuje, že Čína se této špičce rychle přibližuje.
Evropa musí být v pozoru
Stíhačka J-20, vlajkový projekt čínského leteckého průmyslu, byla od počátku navržena jako stroj páté generace – s důrazem na nízkou možnost detekce a moderní aerodynamiku. Evropské letouny Rafale a Eurofighter Typhoon se sice pohybují technologicky vysoko, ale stále spadají do kategorie 4,5 generace. Jejich konstrukce není optimalizována pro stealth, což se v některých misích může projevit jako nevýhoda. U Rafale navíc v některých verzích chybí plnohodnotný infračervený vyhledávací systém, což omezuje jeho schopnosti při pasivním sledování cílů.
Co se týče výzbroje, J-20 spoléhá na střely PL-15 s dlouhým dosahem, zatímco evropské stroje integrují střely Meteor – ty patří mezi nejpokročilejší projektily vzduch-vzduch na světě a využívají technologií typu ramjet pro udržení vysoké rychlosti až do zásahu cíle. V simulovaných scénářích se však objevily případy, kdy J-20 díky své kombinaci stealth a palebné síly dokázal evropské stroje překonat, jak upozornil server National Interest.
Z hlediska senzorické výbavy jsou rozdíly nuancované. J-20 operuje s moderními radary AESA a dalšími senzory schopnými sledování více cílů na velké vzdálenosti. Typhoon i Rafale disponují rovněž pokročilou avionikou, přičemž například Typhoon využívá infračervený systém PIRATE, považovaný za efektivní především v podmínkách, kde radar není ideální volbou. Přesto se v některých aspektech zdá být čínský stroj technologicky dále.
Rozdílný je také přístup k výrobě. Čína si systematicky buduje soběstačnost – J-20 je výsledkem domácího vývoje bez závislosti na zahraničních partnerech. Oproti tomu Rafale a Typhoon vznikly jako plody mezinárodní spolupráce, což sice přineslo vyšší politickou a exportní flexibilitu, ale také určitou technologickou setrvačnost. Výsledkem jsou dvě různé filozofie vývoje – jedna orientovaná na ambiciózní uzavřený ekosystém, druhá na ověřené víceúčelové platformy s širokým aliančním nasazením.
Čínský letecký průmysl dnes vykazuje schopnost rychlé adaptace, centralizovaného řízení vývoje a masivních státních investic. Zatímco evropské programy často narážejí na politické kompromisy a pomalejší rozhodovací procesy, Čína může jednat s větší pružností a cílevědomostí. V kombinaci s rostoucím exportním sebevědomím a snahou pronikat na trhy tradičně ovládané západními výrobci to představuje novou realitu, s níž se Evropa bude muset strategicky vyrovnat.
Nelze přehlížet, že čínské pokroky se neomezují jen na samotné letouny. Země rozvíjí vlastní zbrojní ekosystém včetně elektronických protiopatření, bezpilotních prostředků i síťového propojení různých typů platforem. Tento komplexní přístup vytváří předpoklady pro to, aby čínská letectva v budoucnu operovala jako plnohodnotná síťově orientovaná síla, nikoli jen jako sbírka jednotlivých platforem.
Evropa dnes stojí na rozcestí. Pokud se Rafale či nástupnický projekt FCAS (Future Combat Air System), stejně jako Eurofighter a připravovaný Global Combat Air Programme, nedokážou technologicky posunout o generaci výš a současně zkrátit své vývojové cykly, může se stát, že čínské stíhačky přestanou být jen regionální hrozbou – a začnou reálně konkurovat i na trzích, kde zatím dominovala západní technika. Časový náskok se ztenčuje.
Související

Čína zahájila výrobu nové stíhačky. Na vyspělé americké vzdušné síly nestačí

Číňané ukradli USA impozantní zbraň? Muž z Pentagonu varuje
stíhačka J-20 , Čína , Čínská armáda , zbraně , Pákistán , Pákistánská armáda , Rafale F2
Aktuálně se děje
před 33 minutami

Tropické počasí si do konce pracovního týdne dnes užijeme naposledy. Místo toho se přiženou deště
včera

Španělskem se šíří děsivý trend: Lidé kvůli popularitě na sociálních sítích mlátí seniory na ulici
včera

Izrael plánuje přesídlit celé Pásmo Gazy. Vybuduje obří koncentrační tábor, varuje expremiér Olmert
včera

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení
včera

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní
včera

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?
včera

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila
včera

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii
včera

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny
včera

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
včera

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
včera

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
včera

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
včera

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
včera

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
včera

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
včera

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
včera

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
včera

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
včera
Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.
Zdroj: Libor Novák