ANALÝZA | Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.

Během krátkého ozbrojeného střetu mezi Indií a Pákistánem se ostře zviditelnila bojová účinnost relativně levných čínských stíhaček. Podle informací agentury Reuters sestřelil pákistánský letoun čínské výroby minimálně dva indické stroje. Server Economist dokonce zdůraznil, že „čínské zbraně daly Pákistánu novou výhodu proti Indii“. 

Jeden z amerických představitelů obeznámených s vývojem situace uvedl, že „existuje vysoká pravděpodobnost“, že Pákistán nasadil k útoku víceúčelové stíhačky J-10 čínské výroby, vybavené raketami vzduch–vzduch. Další zdroj z okruhu Pentagonu následně potvrdil, že „alespoň jeden ze zasažených indických letounů pochází z Francie“. Již během prvního dne bojů se objevily informace, že šlo konkrétně o stíhačku typu Rafale.

Pákistánský ministr zahraničí Ishaq Dar po schůzi s čínskými představiteli prohlásil, že čínská delegace byla s výkonem letounů J-10 na bojišti „velmi spokojená“. „Jako přátelský národ vyjádřili velkou radost,“ uvedl podle serveru France24.

Tvrzení Islámábádu, že jeho stíhačky J-10 sestřelily indické letouny Rafale, vyvolalo na čínské sociální síti Weibo vlnu oslav. Uživatelé začali spekulovat, že úspěch čínských strojů může výrazně posílit postavení tamního zbrojního průmyslu na mezinárodním trhu.

Odmítnutí Dillí jakkoliv komentovat možné ztráty svých špičkových letounů přispělo k větší důvěryhodnosti pákistánského výkladu incidentu. Výrobce stíhaček Rafale, francouzská společnost Dassault Aviation, na žádost o reakci mlčí. Agentura Reuters přesto uvedla, že mezi sestřelenými stroji byl skutečně minimálně jeden Rafale.

Další potvrzení přinesla analýza deníku Washington Post, kterou vypracovali tři nezávislí experti na zbrojní technologie. Na základě ověřených snímků trosek dospěli k závěru, že odpovídají dvěma stíhačkám indického letectva francouzské výroby – konkrétně typům Rafale a Mirage 2000.

Podle Yun Sun, ředitelky čínského programu ve washingtonském think-tanku Stimson Center, lze ze střetu, k němuž došlo mezi 7. a 10. květnem, vyvodit dva závěry. „Za prvé, indické zbraňové systémy zjevně nenaplňují očekávání. A za druhé, strategické ambice Indie mohou být výrazně rozsáhlejší, než se dosud soudilo,“ vysvětlila. 

Čínský odklon od Ruska

Čína se systematicky odklání od technologické závislosti na Rusku a investuje do vývoje vlastních systémů. Důkazem jsou stíhačky J-20 a J-16, které spoléhají na domácí motory typu WS-10C a pokročilou avioniku. Klíčovým prvkem výbavy jsou radarové systémy AESA, které výrazně zvyšují schopnosti detekce a vedení boje na velkou vzdálenost. Psal o tom například magazín Forbes. 

Letoun J-20 byl koncipován jako stealth platforma – s kanardovými plochami, nasávacími otvory DSI a širokým využitím kompozitních materiálů, které dohromady snižují jeho radarovou signaturu. Ve srovnání s ruským Su-35 jde o konstrukčně modernější stroj, jehož primárním cílem je minimalizovat vlastní zranitelnost.

Významný rozdíl je rovněž ve výzbroji. Čína nasazuje střely PL-15 s dlouhým dosahem, které jsou schopné ohrozit protivníka ještě dřív, než se přiblíží na dostřel. Kombinace těchto raket s vyspělými senzory dává čínským letounům výhodu v asymetrickém vzdušném boji.

Navzdory těmto pokrokům čínské stíhačky stále nedosahují úrovně amerických platforem páté generace, jako jsou F-22 a F-35. Zaostávají především v oblasti stealth technologií, elektronického boje a schopnosti působit v síťově propojeném bojišti. Nicméně tempo modernizace naznačuje, že Čína se této špičce rychle přibližuje.

Evropa musí být v pozoru

Stíhačka J-20, vlajkový projekt čínského leteckého průmyslu, byla od počátku navržena jako stroj páté generace – s důrazem na nízkou možnost detekce a moderní aerodynamiku. Evropské letouny Rafale a Eurofighter Typhoon se sice pohybují technologicky vysoko, ale stále spadají do kategorie 4,5 generace. Jejich konstrukce není optimalizována pro stealth, což se v některých misích může projevit jako nevýhoda. U Rafale navíc v některých verzích chybí plnohodnotný infračervený vyhledávací systém, což omezuje jeho schopnosti při pasivním sledování cílů.

Co se týče výzbroje, J-20 spoléhá na střely PL-15 s dlouhým dosahem, zatímco evropské stroje integrují střely Meteor – ty patří mezi nejpokročilejší projektily vzduch-vzduch na světě a využívají technologií typu ramjet pro udržení vysoké rychlosti až do zásahu cíle. V simulovaných scénářích se však objevily případy, kdy J-20 díky své kombinaci stealth a palebné síly dokázal evropské stroje překonat, jak upozornil server National Interest. 

Z hlediska senzorické výbavy jsou rozdíly nuancované. J-20 operuje s moderními radary AESA a dalšími senzory schopnými sledování více cílů na velké vzdálenosti. Typhoon i Rafale disponují rovněž pokročilou avionikou, přičemž například Typhoon využívá infračervený systém PIRATE, považovaný za efektivní především v podmínkách, kde radar není ideální volbou. Přesto se v některých aspektech zdá být čínský stroj technologicky dále.

Rozdílný je také přístup k výrobě. Čína si systematicky buduje soběstačnost – J-20 je výsledkem domácího vývoje bez závislosti na zahraničních partnerech. Oproti tomu Rafale a Typhoon vznikly jako plody mezinárodní spolupráce, což sice přineslo vyšší politickou a exportní flexibilitu, ale také určitou technologickou setrvačnost. Výsledkem jsou dvě různé filozofie vývoje – jedna orientovaná na ambiciózní uzavřený ekosystém, druhá na ověřené víceúčelové platformy s širokým aliančním nasazením.

Čínský letecký průmysl dnes vykazuje schopnost rychlé adaptace, centralizovaného řízení vývoje a masivních státních investic. Zatímco evropské programy často narážejí na politické kompromisy a pomalejší rozhodovací procesy, Čína může jednat s větší pružností a cílevědomostí. V kombinaci s rostoucím exportním sebevědomím a snahou pronikat na trhy tradičně ovládané západními výrobci to představuje novou realitu, s níž se Evropa bude muset strategicky vyrovnat.

Nelze přehlížet, že čínské pokroky se neomezují jen na samotné letouny. Země rozvíjí vlastní zbrojní ekosystém včetně elektronických protiopatření, bezpilotních prostředků i síťového propojení různých typů platforem. Tento komplexní přístup vytváří předpoklady pro to, aby čínská letectva v budoucnu operovala jako plnohodnotná síťově orientovaná síla, nikoli jen jako sbírka jednotlivých platforem.

Evropa dnes stojí na rozcestí. Pokud se Rafale či nástupnický projekt FCAS (Future Combat Air System), stejně jako Eurofighter a připravovaný Global Combat Air Programme, nedokážou technologicky posunout o generaci výš a současně zkrátit své vývojové cykly, může se stát, že čínské stíhačky přestanou být jen regionální hrozbou – a začnou reálně konkurovat i na trzích, kde zatím dominovala západní technika. Časový náskok se ztenčuje.

Související

Čínská stealth stíhačka J-20

Čína zahájila výrobu nové stíhačky. Na vyspělé americké vzdušné síly nestačí

NÁZOR - Do sériové výroby formálně vstoupil nový čínský bojový letoun s technologií stealth J-20, poukazuje vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu Kris Osborn. V komentáři pro server National Interest tvrdí, že jde začátek nové fáze čínské snahy vyrovnat se americkému stroji F-35, zároveň ale dodává, že ani nový stroj se americkým vzdušným silám nevyrovná.
Čínská stealth stíhačka J-20

Číňané ukradli USA impozantní zbraň? Muž z Pentagonu varuje

Technologie, která stojí za novou čínskou stíhačkou J-20, byla ukradena a odvozena z exportních licencí amerického ministerstva obchodu vydaných navzdory protestům Pentagonu před více než deseti lety. S touto domněnkou vystoupil analytik a někdejší dlouholetý pracovník amerického ministerstva obrany Michael Maloof. Uvedený názor prezentoval v rozhovoru pro server rt.com.

Více souvisejících

stíhačka J-20 Čína Čínská armáda zbraně Pákistán Pákistánská armáda Rafale F2

Aktuálně se děje

před 51 minutami

včera

Prezident Trump

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucímu napětí nejen ze zahraničí, ale i z vlastního tábora. V sázce je nejzásadnější bezpečnostní rozhodnutí jeho dosavadních dvou prezidentských období — zda Spojené státy zaútočí na íránský jaderný komplex ve Fordo, ukrytý hluboko pod zemí. Zatímco Izrael na Trumpa tlačí, aby se do konfliktu aktivně zapojil, jeho vlastní příznivci z hnutí MAGA i levicoví oponenti varují před zatažením Ameriky do další nekonečné války na Blízkém východě.

včera

Donald Trump

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump

Prezident USA Donald Trump večer vydal sérii ostrých varování vůči Íránu, přičemž se zaměřil zejména na nejvyššího vůdce země ajatolláha Alího Chameneího, kterého na své síti Truth Social označil za „snadný cíl“ a naznačil, že americká trpělivost se rychle vyčerpává. V regionu zároveň narůstá napětí kvůli pokračujícím raketovým útokům mezi Íránem a Izraelem.

včera

SMS, ilustrační fotografie

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné

Nově představený zlatý chytrý telefon nesoucí jméno Donalda Trumpa se stal terčem kritiky odborníků i etických watchdogů. Trump Organization oznámila plány na uvedení vlastního mobilního telefonu, který by měl být „vyroben v USA“ a prodáván za 499 dolarů (přibližně 11 600 Kč). Analytici však tento záměr označují za technicky téměř nemožný a zpochybňují i samotnou etiku tohoto podnikatelského kroku prezidenta Spojených států.

včera

Poslanecká sněmovna

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

Velitelské středisko izraelského letectva dohlížející na údery v Íránu

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua

Izrael usiluje o likvidaci íránského jaderného programu i o oslabení režimu ajatolláha Chameneího, jehož pád by mohl narušit podporu skupin jako Hamás či Hizballáh. Zároveň však hrozí, že by Írán mohl sklouznout do občanské války. Izrael rovněž zřejmě záměrně akcentuje jadernou hrozbu, aby získal podporu Západu, zatímco skutečným cílem může být odvést pozornost od vlastní krize doma i v Gaze.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi

Izraelská armáda v úterý oznámila, že její letectvo provedlo sérii vzdušných útoků na několik lokalit v západním Íránu. Podle oficiálního prohlášení izraelských ozbrojených sil bylo při úderech zasaženo „několik míst a desítky odpalovacích zařízení balistických raket“. Tyto útoky jsou součástí intenzivního vojenského střetu mezi Izraelem a Íránem, který pokračuje již pátý den.

včera

Prezident Trump

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti

Prezident Donald Trump předčasně odcestoval ze summitu G7 v kanadské Albertě a vyvolal tím vlnu spekulací, co stojí za tímto krokem – a především jak bude nyní Spojené státy směřovat ve stále vyhrocenější krizi mezi Izraelem a Íránem. Bílý dům sice uvedl, že odjezd souvisí s vývojem na Blízkém východě, ale sám Trump později na sociální síti Truth Social popřel, že by šlo o reakci na snahu o příměří. „Vracíme se kvůli důležitým věcem,“ uvedl bez dalších podrobností.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

včera

Stíhací letoun izraelského letectva, který se zúčastnil úderů v Íránu 26. října 2024, na snímek, který následující byl den vyčištěn pro zveřejnění.

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo

Otevřený vojenský střet mezi Izraelem a Íránem byl podle expertů jen otázkou času. Historické napětí, eskalující rétorika a obavy z íránského jaderného programu vytvořily výbušné prostředí, které vyústilo v konflikt. Podle odborníků bude válka výrazně delší než předchozí střety a její rozsah může záviset na tom, zda se do ní zapojí i další mocnosti – zejména Spojené státy, které zatím volí zdrženlivost.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války

Evropská unie dnes ostře odsoudila pokračující ruskou agresi vůči Ukrajině, přičemž šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová označila noční útok na Kyjev za jeden z nejničivějších od začátku války. V souvislosti s děním na Blízkém východě pak varovala před nárůstem napětí v regionu a nutností tvrdého postoje vůči Íránu.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka

Poslanecká sněmovna se dnes sešla k mimořádnému jednání o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Schůzi vyvolaly opoziční strany ANO a SPD v reakci na tzv. bitcoinovou kauzu, kvůli níž nedávno rezignoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Opozice požaduje i odchod ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a konec celé vlády. Jedná se již o čtvrtý pokus opozice svrhnout kabinet v tomto volebním období.

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život

Kyjev se v noci na úterý stal terčem masivního ruského útoku, při němž zahynulo nejméně 14 lidí a bezmála stovka dalších utrpěla zranění. Ruská armáda podle ukrajinských úřadů opět použila taktiku dvojitého úderu, která cílí i na zasahující záchranáře. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za jeden z nejhrůznějších na metropoli od začátku války.

včera

včera

včera

Výbuchy v Íránu

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností

Autoritářské mocnosti sledují konflikt mezi Íránem a Izraelem s výrazně odlišnými zájmy a motivacemi. Čína varuje před eskalací a apeluje na klid zbraní, zatímco chrání své rozsáhlé investice a strategické partnerství s Teheránem. Rusko naopak v krizi vidí příležitost – od posílení své pozice na Blízkém východě po odklon pozornosti Západu od Ukrajiny. Obě velmoci však riskují, že nekontrolovaný vývoj situace ohrozí jejich dlouhodobé zájmy v regionu.

včera

Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese

Na rozdíl od uplynulého víkendu nás v tom nadcházejícím nečekají tropy. Vyplývá to z předpovědi počasí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy