Číňané ukradli USA impozantní zbraň? Muž z Pentagonu varuje

Technologie, která stojí za novou čínskou stíhačkou J-20, byla ukradena a odvozena z exportních licencí amerického ministerstva obchodu vydaných navzdory protestům Pentagonu před více než deseti lety. S touto domněnkou vystoupil analytik a někdejší dlouholetý pracovník amerického ministerstva obrany Michael Maloof. Uvedený názor prezentoval v rozhovoru pro server rt.com.

Klíčové technologie

USA, Rusko a Čína v současnosti podle některých hlasů aktuálně svádějí nákladný technologický závod o dosažení světové vzdušné nadvlády. Nastupující prezident Spojených států Donald Trump se přitom nedávno setkal s představiteli společností vyvíjejících bojové letouny a diskutoval s nimi o nákladech na vývoj nové generace strojů.

Odcházející prezident USA Barack Obama zase na nedávné tiskové konferenci zmínil, že Čína se pokouší provádět kybernetické útoky na americké společnosti s cílem odcizit obchodní tajemství a příslušné technologie. Čínské pokusy získávat vojenská tajemství touto cestou jsou přitom dobře zdokumentovány. Někteří experti se dokonce obávají, že nedávno představená čínská "neviditelná" stíhačka J-20 může mít základ v ukradené americké vojenské dokumentaci, a tudíž může soupeřit s americkými stroji F-22 a F-35 o vzdušnou nadvládu.

"Probíhá to již roky," konstatuje Maloof. Podle jeho názoru nastala situace, kdy technologie použitá na J-20 byla ve skutečnosti ukradena a odvozena téměř před desetiletím, buď nelegálně, či z exportních licencí, které vydalo americké ministerstvo obchodu navzdory námitkám ze strany ministerstva obrany USA.

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Maloof tvrdí, že v době, kdy k úniku došlo, sám v Pentagonu působil. Údajně se tak stalo za vlády prezidenta Billa Clintona. "Získali technologii stealth. Věcí, o kterou stále usilují a kterou možná již získali, je technologie horké sekce proudových motorů," konstatuje analytik. Dodává, že ta je absolutně klíčová, jelikož bez ní je třeba servisovat celé pohonné jednotky a vyřadit je na čas z provozu.   

"Ale takovou technologii (Číňané) získají z jiných exportních (výrobků), jako z (motorů) Pratt & Whitney," varuje Maloof. Soudí, že vývoz amerických letounů lze obecně použít ke kopírování inženýrské práce. Čína tak nyní například spolupracuje se společnostmi napojenými na zbrojovku Lockhead Martin, která vyrábí "neviditelnou" stíhačku F-35, poukazuje analytik. Míní, že tímto způsobem získává základní design, který následně zkombinuje s již dostupnou technologií.

Impozantní letadlo             

"Dají to vše dohromady. Pak to bude velmi impozantní letadlo," varuje bývalý pracovník Pentagonu. Deklaruje, že J-20 je z čínské strany koncipován jako stíhač dlouhého doletu, který může v případě nutnosti operovat nad Východočínským a Jihočínským mořem.  

J-20 přesto dle názoru Maloofa nedokáže soupeřit se stroji F-35 a F-22 v americké výzbroji. Čínský letoun má nicméně větší operační rádius a větší pumovnici než uvedené americké stíhače, podotýká odborník.

Neměla by být americká veřejnost znepokojena tím, že technologii stealth získala Čína? Naproti tomu se velmi mluví o kybernetických útocích na americké prezidentské volby, které údajně spáchalo Rusko. Považuje to Maloof za férové srovnání?  

"Ne, tak tomu není. A dodal bych, že Číňané se nabourávají více a více," odpovídá rázně bývalý mluvčí amerického ministerstva obrany. Zdůrazňuje, že v Číně existují celé vojenské instituce, jejichž cílem je získávat pomocí počítačových útoků informace o duševním vlastnictví.

Takové jednotky se pokoušejí především neustále krást technologie amerických společností, varuje Maloof. "Nepolevují v tom," uzavírá analytik.      

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína stíhačka J-20

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy