Čína zahájila výrobu nové stíhačky. Na vyspělé americké vzdušné síly nestačí

NÁZOR - Do sériové výroby formálně vstoupil nový čínský bojový letoun s technologií stealth J-20, poukazuje vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu Kris Osborn. V komentáři pro server National Interest tvrdí, že jde začátek nové fáze čínské snahy vyrovnat se americkému stroji F-35, zároveň ale dodává, že ani nový stroj se americkým vzdušným silám nevyrovná.

Omezená produkce

Dřívější zprávy spekulovaly o tom, že Čína stihne vyrobit v roce 2019 až padesát strojů J-20, byť prohlášení o problémech s motory mohou značit jisté zpoždění, uvádí Osborn. Dodává, že poslední zpráva novin South China Morning Post hovoří o tom, že Čína údajně zahájila "masovou výrobu" letounu ve vylepšené verzi B, přičemž se chystá oficiální představovací ceremonie.   

"Pochopitelně není zatím jasné, kolik J-20 Čína vyrobí, ani jak rychle je plánuje vyrábět," pokračuje bývalý pracovník Pentagonu. Nadále trvají debaty a nejasnosti ohledně manévrovacích, bojových a stealth parametrech, upozorňuje Osborn.

Za další a podstatnější důvod, proč bude mít Čína problém konkurovat americkým letounům F-22 a F-35, ovšem považuje možný nedostatečný počet J-20.

I pokud by Čína skutečně vyrobila okolo padesátky strojů J-20, bude nadále podstatně zaostávat za současnou flotilou amerických operačně způsobilých a vyzbrojených letounů páté generace, poukazuje publicista. Odkazuje na stanovisko firmy Lockheed, že vyrobila a americkému letectvu dodala 195 strojů F-22, z nichž je 186 je způsobilých k boji.

Letoun F-22 z produkce firem Lockheed Martin a Boeing pohánějí dva motory Pratt & Whitney F119-PW-100 s dvouvektorově nastavitelnou výtokovou tryskou, je přes pět metrů vysoký, téměř dvacet metrů dlouhý, váží přes 19 tun a jeho maximální vzletová hmotnost je až 38 tun  nastiňuje Osborn. Doplňuje, že se vedou zajímavé diskuze o tom, jaký je tah uvedených motorů ve srovnání s těmi, které pohánějí F-35 a právě čínský J-20.

Co se týká F-35, informace jeho výrobce Lockheedu říkají, že firma loni dodala americkým ozbrojeným silám již 134. stroj a před nástupem koronaviru měla v plánu letos dodat 141 dalších, konstatuje bývalý pracovník Pentagonu. Dodává, že pandemie ovšem postihla dodavatelské řetězce a výrobní proces letounů, a tak Lockheed nedávno přiznal, že očekává dodání pouhých osmnácti až dvaceti čtyř F-35.

Výsledek špionáže

"Existují zprávy, že zjevné konstrukční podobnosti mezi J-20 a F-35 mohou ve skutečnosti pramenit ze špionáže," píše Osborn s odvoláním na předloňskou zprávu Pentagonu o stavu čínských ozbrojených sil. Podotýká, že pečlivý pohled na J-20 skutečně odhalí některé podobnosti s F-35, především design zakončení křídla a zapuštěné výtokové trysky.  

J-20 má ovšem širší a delší drak, připomíná publicista. Dodává, že dostupné snímky ovšem ukazují mnohem větší míru podobností mezi F-35 a jiným čínským víceúčelovým letounem, J-31.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mnoho předchozích zpráv hovořilo o výrobních problémech a odkladech úvodní produkce strojů J-20, které se točily především okolo motorů WS-15 o vysokém tahu, poukazuje Osborn. Zmiňuje článek v deníku South China Morning Post, podle kterého práce na tomto motoru "zaostává za časovým rozpisem".

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Čína zvažuje, že pošle své vojáky na Ukrajinu

Čína zvažuje účast na mezinárodních mírových jednotkách na Ukrajině. Podle zprávy deníku Welt am Sonntag čínští diplomaté v Bruselu zjišťovali, zda by Evropská unie považovala takový krok za přijatelný a možná i žádoucí. V diplomatických kruzích v Bruselu se uvádí, že zapojení Číny do takzvané „koalice ochotných“ by mohlo zvýšit šanci, že Rusko přijme přítomnost mírových jednotek na Ukrajině. Zároveň je však celá záležitost označována za „choulostivou“.
Čínská armáda

Čína na okraji zájmu řádila u australských břehů. Kvůli cvičení musely být odkloněny civilní lety

Čínská armáda nedávno uskutečnila rozsáhlá vojenská cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Austrálie a Nového Zélandu. V důsledku této operace byly obě země nuceny dočasně přesměrovat civilní lety. Děje se tak v době, kdy americký prezident Donald Trump usiluje o ukončení konfliktu na Ukrajině, zatímco čínským aktivitám se nevěnuje taková pozornost.

Více souvisejících

Čínská armáda stíhačka J-20 F-35 Joint Strike Fighter F-22 Raptor Stíhačka J-31

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

před 1 hodinou

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 6 hodinami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny

Plný rozsah škod způsobených pátečním zemětřesením v Myanmaru bude znám nejdříve za několik týdnů, uvedl ředitel Mezinárodního záchranného výboru (IRC) pro Myanmar Mohamed Riyas. Podle něj je však jisté, že dopady katastrofy budou „závažné“, píše CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy