NÁZOR - Do sériové výroby formálně vstoupil nový čínský bojový letoun s technologií stealth J-20, poukazuje vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu Kris Osborn. V komentáři pro server National Interest tvrdí, že jde začátek nové fáze čínské snahy vyrovnat se americkému stroji F-35, zároveň ale dodává, že ani nový stroj se americkým vzdušným silám nevyrovná.
Omezená produkce
Dřívější zprávy spekulovaly o tom, že Čína stihne vyrobit v roce 2019 až padesát strojů J-20, byť prohlášení o problémech s motory mohou značit jisté zpoždění, uvádí Osborn. Dodává, že poslední zpráva novin South China Morning Post hovoří o tom, že Čína údajně zahájila "masovou výrobu" letounu ve vylepšené verzi B, přičemž se chystá oficiální představovací ceremonie.
"Pochopitelně není zatím jasné, kolik J-20 Čína vyrobí, ani jak rychle je plánuje vyrábět," pokračuje bývalý pracovník Pentagonu. Nadále trvají debaty a nejasnosti ohledně manévrovacích, bojových a stealth parametrech, upozorňuje Osborn.
Za další a podstatnější důvod, proč bude mít Čína problém konkurovat americkým letounům F-22 a F-35, ovšem považuje možný nedostatečný počet J-20.
I pokud by Čína skutečně vyrobila okolo padesátky strojů J-20, bude nadále podstatně zaostávat za současnou flotilou amerických operačně způsobilých a vyzbrojených letounů páté generace, poukazuje publicista. Odkazuje na stanovisko firmy Lockheed, že vyrobila a americkému letectvu dodala 195 strojů F-22, z nichž je 186 je způsobilých k boji.
Letoun F-22 z produkce firem Lockheed Martin a Boeing pohánějí dva motory Pratt & Whitney F119-PW-100 s dvouvektorově nastavitelnou výtokovou tryskou, je přes pět metrů vysoký, téměř dvacet metrů dlouhý, váží přes 19 tun a jeho maximální vzletová hmotnost je až 38 tun nastiňuje Osborn. Doplňuje, že se vedou zajímavé diskuze o tom, jaký je tah uvedených motorů ve srovnání s těmi, které pohánějí F-35 a právě čínský J-20.
Co se týká F-35, informace jeho výrobce Lockheedu říkají, že firma loni dodala americkým ozbrojeným silám již 134. stroj a před nástupem koronaviru měla v plánu letos dodat 141 dalších, konstatuje bývalý pracovník Pentagonu. Dodává, že pandemie ovšem postihla dodavatelské řetězce a výrobní proces letounů, a tak Lockheed nedávno přiznal, že očekává dodání pouhých osmnácti až dvaceti čtyř F-35.
Výsledek špionáže
"Existují zprávy, že zjevné konstrukční podobnosti mezi J-20 a F-35 mohou ve skutečnosti pramenit ze špionáže," píše Osborn s odvoláním na předloňskou zprávu Pentagonu o stavu čínských ozbrojených sil. Podotýká, že pečlivý pohled na J-20 skutečně odhalí některé podobnosti s F-35, především design zakončení křídla a zapuštěné výtokové trysky.
J-20 má ovšem širší a delší drak, připomíná publicista. Dodává, že dostupné snímky ovšem ukazují mnohem větší míru podobností mezi F-35 a jiným čínským víceúčelovým letounem, J-31.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Mnoho předchozích zpráv hovořilo o výrobních problémech a odkladech úvodní produkce strojů J-20, které se točily především okolo motorů WS-15 o vysokém tahu, poukazuje Osborn. Zmiňuje článek v deníku South China Morning Post, podle kterého práce na tomto motoru "zaostává za časovým rozpisem".
Související

Čína zvažuje, že pošle své vojáky na Ukrajinu

Čína na okraji zájmu řádila u australských břehů. Kvůli cvičení musely být odkloněny civilní lety
Čínská armáda , stíhačka J-20 , F-35 Joint Strike Fighter , F-22 Raptor , Stíhačka J-31
Aktuálně se děje
před 33 minutami

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
před 1 hodinou

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
před 2 hodinami

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
před 3 hodinami

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
před 4 hodinami

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
před 5 hodinami

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
před 5 hodinami

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
před 6 hodinami

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
před 6 hodinami

Toulová dostala Langmajera na vrchol
před 6 hodinami

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
před 7 hodinami

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
před 8 hodinami

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
před 9 hodinami

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
před 11 hodinami

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 12 hodinami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 13 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera
Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
Plný rozsah škod způsobených pátečním zemětřesením v Myanmaru bude znám nejdříve za několik týdnů, uvedl ředitel Mezinárodního záchranného výboru (IRC) pro Myanmar Mohamed Riyas. Podle něj je však jisté, že dopady katastrofy budou „závažné“, píše CNN.
Zdroj: Libor Novák