NÁZOR - Do sériové výroby formálně vstoupil nový čínský bojový letoun s technologií stealth J-20, poukazuje vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu Kris Osborn. V komentáři pro server National Interest tvrdí, že jde začátek nové fáze čínské snahy vyrovnat se americkému stroji F-35, zároveň ale dodává, že ani nový stroj se americkým vzdušným silám nevyrovná.
Omezená produkce
Dřívější zprávy spekulovaly o tom, že Čína stihne vyrobit v roce 2019 až padesát strojů J-20, byť prohlášení o problémech s motory mohou značit jisté zpoždění, uvádí Osborn. Dodává, že poslední zpráva novin South China Morning Post hovoří o tom, že Čína údajně zahájila "masovou výrobu" letounu ve vylepšené verzi B, přičemž se chystá oficiální představovací ceremonie.
"Pochopitelně není zatím jasné, kolik J-20 Čína vyrobí, ani jak rychle je plánuje vyrábět," pokračuje bývalý pracovník Pentagonu. Nadále trvají debaty a nejasnosti ohledně manévrovacích, bojových a stealth parametrech, upozorňuje Osborn.
Za další a podstatnější důvod, proč bude mít Čína problém konkurovat americkým letounům F-22 a F-35, ovšem považuje možný nedostatečný počet J-20.
I pokud by Čína skutečně vyrobila okolo padesátky strojů J-20, bude nadále podstatně zaostávat za současnou flotilou amerických operačně způsobilých a vyzbrojených letounů páté generace, poukazuje publicista. Odkazuje na stanovisko firmy Lockheed, že vyrobila a americkému letectvu dodala 195 strojů F-22, z nichž je 186 je způsobilých k boji.
Letoun F-22 z produkce firem Lockheed Martin a Boeing pohánějí dva motory Pratt & Whitney F119-PW-100 s dvouvektorově nastavitelnou výtokovou tryskou, je přes pět metrů vysoký, téměř dvacet metrů dlouhý, váží přes 19 tun a jeho maximální vzletová hmotnost je až 38 tun nastiňuje Osborn. Doplňuje, že se vedou zajímavé diskuze o tom, jaký je tah uvedených motorů ve srovnání s těmi, které pohánějí F-35 a právě čínský J-20.
Co se týká F-35, informace jeho výrobce Lockheedu říkají, že firma loni dodala americkým ozbrojeným silám již 134. stroj a před nástupem koronaviru měla v plánu letos dodat 141 dalších, konstatuje bývalý pracovník Pentagonu. Dodává, že pandemie ovšem postihla dodavatelské řetězce a výrobní proces letounů, a tak Lockheed nedávno přiznal, že očekává dodání pouhých osmnácti až dvaceti čtyř F-35.
Výsledek špionáže
"Existují zprávy, že zjevné konstrukční podobnosti mezi J-20 a F-35 mohou ve skutečnosti pramenit ze špionáže," píše Osborn s odvoláním na předloňskou zprávu Pentagonu o stavu čínských ozbrojených sil. Podotýká, že pečlivý pohled na J-20 skutečně odhalí některé podobnosti s F-35, především design zakončení křídla a zapuštěné výtokové trysky.
J-20 má ovšem širší a delší drak, připomíná publicista. Dodává, že dostupné snímky ovšem ukazují mnohem větší míru podobností mezi F-35 a jiným čínským víceúčelovým letounem, J-31.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Mnoho předchozích zpráv hovořilo o výrobních problémech a odkladech úvodní produkce strojů J-20, které se točily především okolo motorů WS-15 o vysokém tahu, poukazuje Osborn. Zmiňuje článek v deníku South China Morning Post, podle kterého práce na tomto motoru "zaostává za časovým rozpisem".
Související

Čínské vojenské letadlo se na šest metrů přiblížilo americkému, oznámily USA

Desítky čínských letounů vnikly podle Tchaj-wanu do jeho protivzdušné obranné zóny
Čínská armáda , stíhačka J-20 , F-35 Joint Strike Fighter , F-22 Raptor , Stíhačka J-31
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste
včera

Google zapojí do vyhledávání umělou inteligenci. Chatovacího robota zpřístupní veřejnosti
včera

Evropská unie po zemětřesení v Turecku a Sýrii aktivovala mechanismus krizové reakce
Aktualizováno včera

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži
včera

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci
včera

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU
Aktualizováno včera

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění
včera

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou
včera

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci
včera

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu
včera

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země
Aktualizováno včera

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let
včera

Letadlo, které v lednu havarovalo v Nepálu, mělo v závěru letu potíže s motory
včera

O trojici Čechů nemá velvyslanectví v Turecku žádné zprávy
včera

Světová letecká doprava už se zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií
včera

Důchody jinak: Navyšování věku odchodu do penze v EU? Česko by nebylo výjimkou
Aktualizováno včera

Fiala: Ambasáda v Ankaře nyní pomáhá skupině asi šesti Čechů
včera

USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg
včera

Lipavský si vytyčil cíle pro letošek. Ekonomickou diplomacii a aktualizaci systému Drozd
včera
Čína se přiznala i k balónu nad Latinskou Amerikou
Čína dnes přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se balón do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.
Zdroj: ČTK