Izrael má šéfa OSN plné zuby. Guterresovi zakázal vstup do země

Izrael zakázal vstup do země generálnímu tajemníkovi OSN António Guterresovi. Tento krok následoval po Guterresově vágní reakci na íránský raketový útok na Izrael.

„Dnes jsem prohlásil, že generální tajemník OSN je v Izraeli persona non grata a zakázal mu vstup do země. Každý, kdo nedokáže jednoznačně odsoudit ohavný útok Íránu na Izrael, jak to udělaly téměř všechny země světa, si nezaslouží vstoupit na izraelskou půdu,“ napsal na sociální síti X šéf izraelské diplomacie Israel Katz.

Obecně se mu nelíbí Guterresův přístup k válce mezi Izraelem a Hamásem. „Jedná se o generálního tajemníka, který dosud neodsoudil masakr a sexuální zvěrstva spáchaná vrahy z Hamásu 7. října, ani nevedl žádné úsilí o jejich prohlášení za teroristickou organizaci,“ zdůraznil Katz.

Ubezpečil, že Izrael bude nadále své občany bránit a udržovat národní důstojnost. „Generální tajemník, který podporuje teroristy, násilníky a vrahy z Hamásu, Hizballáhu, Hútíů a nyní i z Íránu – mateřské lodi globálního teroru – se zapíše do dějin OSN jako skvrna,“ dodal ministr.

Guterres během úterý zveřejnil na X dva příspěvky týkající se napětí na Blízkém východě. „Odsuzuji rozšiřování konfliktu na Blízkém východě a jeho další eskalaci. Musí to přestat. Rozhodně potřebujeme příměří,“ uvedl tajemník v době, kdy Írán podnikal útok proti Izraeli. Teherán ale nijak nejmenoval.

Generální tajemník OSN často volá po klidu zbraní a odsuzuje eskalace násilí na Blízkém východě, aniž by konkrétně stranil jedné straně. Tento přístup však přináší napětí ve vztazích s Izraelem.

Vztahy Guterrese s Íránem jsou rovněž složité, přičemž se snaží udržet diplomatické kanály otevřené a podpořit deeskalaci v regionu. Tento přístup často kritizují ti, kdo od něj čekají přísnější postoj vůči Íránu a jeho regionálním aktivitám, včetně podpory militantních skupin, jako je Hizballáh​ či Hamás.

Naopak o dvě hodiny dříve zveřejnil příspěvek, kde odsoudil izraelské akce v Libanonu. „Jsem velmi znepokojen eskalací konfliktu v Libanonu a vyzývám k okamžitému příměří. V Libanonu je třeba za každou cenu zabránit totální válce a respektovat svrchovanost a územní celistvost Libanonu,“ shrnul.

Izrael zachovává velmi tvrdý přístup k lidem ze zemí, které považuje za nepřátelské. Do židovské země se nedostanou občané Sýrie, Íránu, Libanonu a Iráku. Odepřen vstup mají také Severokorejci, Kubánci a Venezuelané.

Tel Aviv ve vstupu zamezuje i občanům z dalších afrických a latinskoamerických zemí. Konkrétně jde o Somálsko, Súdán a Libyi z Afriky a Honduras či Guatemalu z Latinské Ameriky. Důvodem jsou obavy ze zvýšení kriminality a zhoršení bezpečnosti jako takové.

Související

Více souvisejících

Izrael António Guterres OSN

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Ministerstvo obrany

Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny

Ministerstvo obrany pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Armáda ČR díky nim získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, při hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo při tankování paliva. O zakázce dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Smlouva s brazilským výrobcem by měla být uzavřena do několika týdnů a první stroj budou mít vojáci k dispozici už příští rok.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Marian Jurečka

Jurečka utnul spekulace. Řekl, kdy půjdeme do důchodu

Věková hranice pro odchod do důchodu by měla být stanovena na 67 let pro osoby narozené v roce 1989 a později. Tento návrh představil ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poslancům. Jde o druhou změnu v důchodové reformě po jejím odeslání z vlády do Sněmovny.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Nový íránský tank Karrar

Íránské ozbrojené síly jsou mocné. Pozemní válku s Izraelem si ale nemohou dovolit

Íránský raketový útok proti Izraeli přináší řadu otázek. Jeden z velkých otazníků představuje samotná síla ozbrojených Teheránu. Jejich složení je totiž netradiční – spíše než na pozemní vojsko a letectvo kladou Íránci důraz na prostředky zastrašení. Primárním způsobem boje tak pro íránskou armádu jsou balistické rakety a bezpilotní letouny, jak jsme v posledních dnech a měsících měli možnost vidět.

před 6 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Svět ostře reaguje na raketový útok Íránu na Izrael

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel ve středu ostře odsoudili úterní raketové útoky Íránu na Izrael. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se k nim přidal už v úterý večer.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Britské a americké stíhačky pomohly sestřelovat rakety z Íránu

Britská a americká letadla pomohla se sestřelováním íránských raket, které v úterý večer mířily proti Izraeli. Nasazení potvrdili nezávisle na sobě lídři obou zemí s tím, že budou Izraelce podporovat proti případné další íránské agresi.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy