
Komunistická strana Číny skrývá své imperialistické ambice za propagandu o „harmonickém světě“. Sinolog Lukáš Zádrapa pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že Čína usiluje o globální hegemonii, přičemž její zahraniční politika je agresivní a slouží jen k upevnění moci a prospěchu strany.
Peking má za sebou několik turbulentních století. Zprvu se potýkal s kolonialismem ze strany evropských zemí, v první polovině minulého století pak přišla agresivní japonská expanze, následovaná občanskou válkou a nástupem komunistického režimu. V moderním světě se Čína prosazuje odlišným způsobem než třeba Rusko, které lpí hlavně na síle a vojenských řešeních.
EuroZprávy.cz se s otázkami na to, proč Čínská lidová republika (ČLR) šíří vliv tak trochu jiným způsobem, obrátily na sinologa a vedoucího Katedry sinologie Filozofické fakulty UK Zádrapu. Ten pomohl dát do kontextu historický vývoj Číny se současnými událostmi.
Jako první odpověděl na to, jestli v současné čínské rozpínavosti hraje roli trauma z minulého století, zejména v kontextu japonské expanze v období druhé světové války. „Motiv traumatu bych nechal stranou, je to součást oficiálního čínského narativu, který není záhodno podporovat. Každá země je ostatně něčím traumatizovaná,“ nastínil Zádrapa pro EuroZprávy.cz.
Peking se snaží o šíření vlivu z jiného důvodu. „ČLR usiluje o šíření vlivu jednoduše proto, že se jedná o šovinistický, imperialistický režim, jehož cílem je nahradit USA coby světového hegemona; pochopitelně v ohledu sebestřednosti, šovinismu a imperialismu navazuje KSČ na věkovité čínské tradice. Je to podobné jako se ptát, proč Kreml tolik usiluje o šíření ruského vlivu,“ shrnul.
Další otázkou je, jestli lze čínskou historii (a případná traumata) porovnávat s historií západní. „Myslím si, že takhle o tom nejde mluvit, tady žádné zobecnění asi neobstojí,“ podotkl Zádrapa.
„Jednotlivými úseky a tématy dějin západních i čínských se po staletá zabývají tisíce osob z tisíců různých úhlů a charakterizovat celkově něčí dějiny jde dost těžko, aniž by se člověk vystříhal neudržitelných floskulí, natožpak pak dějiny porovnávat,“ pokračoval vedoucí Katedry sinologie.
Čínská historie oproti té západní není podstatně delší ani krutější. „Byť je otázka, co chápeme jako začátek západních (i čínských) dějin. Měření krutosti dějin není příliš vědecké, nicméně různé oblasti a státy a kultury se v tomto ohledu asi zas tak hrozně neliší, zatímco jednotlivá období můžou být velmi různá,“ vysvětlil.
Zádrapa rovněž odmítl tvrzení, že by byla čínská ideologie šíření vlivu založená na určité „harmonii“. „Čínská zahraniční politika není založená na žádné harmonii a už vůbec není nějaká obzvlášť mírová – leda jako SSSR a ‚světový mír‘ nebo Ruská federace a chcimírové,“ připomněl.
Podle něj jde o „kouřovou clonu propagandy agresivního revizionistického režimu, která se ale čím dál častěji rozptýlí“. Výhrůžky se stávají běžnou součástí její zahraniční politiky.
„Komunistické straně Číny coby v zásadě mafiánské organizaci je to úplně jedno, jediné, co ji zajímá, je vlastní prospěch a utužení vlastní moci, a podle toho se chová,“ přiblížil s tím, že „války, které oslabují Západ, jí vyhovují a nic proti nim nemá, naopak je pomáhá udržovat, popřípadě se staví do role mírotvorce s cílem jednak posílit své mezinárodní postavení, jednak kdyžtak dohodnout takový mír, který bude pro Západ a jeho spojence nevýhodný,“ uzavřel.
Související

Čína zvažuje, že pošle své vojáky na Ukrajinu

Trump utnul financování Hlasu Ameriky. Čína slaví, Česko se snaží zachránit Svobodnou Evropu
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
před 1 hodinou

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
před 2 hodinami

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
před 2 hodinami

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno před 3 hodinami

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
před 3 hodinami

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
před 3 hodinami

Toulová dostala Langmajera na vrchol
před 3 hodinami

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
před 4 hodinami

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
před 5 hodinami

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
před 6 hodinami

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
před 8 hodinami

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 9 hodinami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 10 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera
Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
Vůdce barmské vojenské junty Min Aun Hlain v pátek neobvykle vyzval mezinárodní společenství k pomoci po ničivém zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 144 obětí. Počet mrtvých se však podle něj může ještě zvýšit, píše CNN.
Zdroj: Libor Novák