Komunistická strana Číny skrývá své imperialistické ambice za propagandu o „harmonickém světě“. Sinolog Lukáš Zádrapa pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že Čína usiluje o globální hegemonii, přičemž její zahraniční politika je agresivní a slouží jen k upevnění moci a prospěchu strany.
Peking má za sebou několik turbulentních století. Zprvu se potýkal s kolonialismem ze strany evropských zemí, v první polovině minulého století pak přišla agresivní japonská expanze, následovaná občanskou válkou a nástupem komunistického režimu. V moderním světě se Čína prosazuje odlišným způsobem než třeba Rusko, které lpí hlavně na síle a vojenských řešeních.
EuroZprávy.cz se s otázkami na to, proč Čínská lidová republika (ČLR) šíří vliv tak trochu jiným způsobem, obrátily na sinologa a vedoucího Katedry sinologie Filozofické fakulty UK Zádrapu. Ten pomohl dát do kontextu historický vývoj Číny se současnými událostmi.
Jako první odpověděl na to, jestli v současné čínské rozpínavosti hraje roli trauma z minulého století, zejména v kontextu japonské expanze v období druhé světové války. „Motiv traumatu bych nechal stranou, je to součást oficiálního čínského narativu, který není záhodno podporovat. Každá země je ostatně něčím traumatizovaná,“ nastínil Zádrapa pro EuroZprávy.cz.
Peking se snaží o šíření vlivu z jiného důvodu. „ČLR usiluje o šíření vlivu jednoduše proto, že se jedná o šovinistický, imperialistický režim, jehož cílem je nahradit USA coby světového hegemona; pochopitelně v ohledu sebestřednosti, šovinismu a imperialismu navazuje KSČ na věkovité čínské tradice. Je to podobné jako se ptát, proč Kreml tolik usiluje o šíření ruského vlivu,“ shrnul.
Další otázkou je, jestli lze čínskou historii (a případná traumata) porovnávat s historií západní. „Myslím si, že takhle o tom nejde mluvit, tady žádné zobecnění asi neobstojí,“ podotkl Zádrapa.
„Jednotlivými úseky a tématy dějin západních i čínských se po staletá zabývají tisíce osob z tisíců různých úhlů a charakterizovat celkově něčí dějiny jde dost těžko, aniž by se člověk vystříhal neudržitelných floskulí, natožpak pak dějiny porovnávat,“ pokračoval vedoucí Katedry sinologie.
Čínská historie oproti té západní není podstatně delší ani krutější. „Byť je otázka, co chápeme jako začátek západních (i čínských) dějin. Měření krutosti dějin není příliš vědecké, nicméně různé oblasti a státy a kultury se v tomto ohledu asi zas tak hrozně neliší, zatímco jednotlivá období můžou být velmi různá,“ vysvětlil.
Zádrapa rovněž odmítl tvrzení, že by byla čínská ideologie šíření vlivu založená na určité „harmonii“. „Čínská zahraniční politika není založená na žádné harmonii a už vůbec není nějaká obzvlášť mírová – leda jako SSSR a ‚světový mír‘ nebo Ruská federace a chcimírové,“ připomněl.
Podle něj jde o „kouřovou clonu propagandy agresivního revizionistického režimu, která se ale čím dál častěji rozptýlí“. Výhrůžky se stávají běžnou součástí její zahraniční politiky.
„Komunistické straně Číny coby v zásadě mafiánské organizaci je to úplně jedno, jediné, co ji zajímá, je vlastní prospěch a utužení vlastní moci, a podle toho se chová,“ přiblížil s tím, že „války, které oslabují Západ, jí vyhovují a nic proti nim nemá, naopak je pomáhá udržovat, popřípadě se staví do role mírotvorce s cílem jednak posílit své mezinárodní postavení, jednak kdyžtak dohodnout takový mír, který bude pro Západ a jeho spojence nevýhodný,“ uzavřel.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek