PŮVODNÍ ZPRÁVA | Čína šíří svůj vliv pod rouškou harmonie, ve skutečnosti však jde o něco jiného

Komunistická strana Číny skrývá své imperialistické ambice za propagandu o „harmonickém světě“. Sinolog Lukáš Zádrapa pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že Čína usiluje o globální hegemonii, přičemž její zahraniční politika je agresivní a slouží jen k upevnění moci a prospěchu strany.

Peking má za sebou několik turbulentních století. Zprvu se potýkal s kolonialismem ze strany evropských zemí, v první polovině minulého století pak přišla agresivní japonská expanze, následovaná občanskou válkou a nástupem komunistického režimu. V moderním světě se Čína prosazuje odlišným způsobem než třeba Rusko, které lpí hlavně na síle a vojenských řešeních.

EuroZprávy.cz se s otázkami na to, proč Čínská lidová republika (ČLR) šíří vliv tak trochu jiným způsobem, obrátily na sinologa a vedoucího Katedry sinologie Filozofické fakulty UK Zádrapu. Ten pomohl dát do kontextu historický vývoj Číny se současnými událostmi.

Jako první odpověděl na to, jestli v současné čínské rozpínavosti hraje roli trauma z minulého století, zejména v kontextu japonské expanze v období druhé světové války. „Motiv traumatu bych nechal stranou, je to součást oficiálního čínského narativu, který není záhodno podporovat. Každá země je ostatně něčím traumatizovaná,“ nastínil Zádrapa pro EuroZprávy.cz.

Peking se snaží o šíření vlivu z jiného důvodu. „ČLR usiluje o šíření vlivu jednoduše proto, že se jedná o šovinistický, imperialistický režim, jehož cílem je nahradit USA coby světového hegemona; pochopitelně v ohledu sebestřednosti, šovinismu a imperialismu navazuje KSČ na věkovité čínské tradice. Je to podobné jako se ptát, proč Kreml tolik usiluje o šíření ruského vlivu,“ shrnul.

Další otázkou je, jestli lze čínskou historii (a případná traumata) porovnávat s historií západní. „Myslím si, že takhle o tom nejde mluvit, tady žádné zobecnění asi neobstojí,“ podotkl Zádrapa.

„Jednotlivými úseky a tématy dějin západních i čínských se po staletá zabývají tisíce osob z tisíců různých úhlů a charakterizovat celkově něčí dějiny jde dost těžko, aniž by se člověk vystříhal neudržitelných floskulí, natožpak pak dějiny porovnávat,“ pokračoval vedoucí Katedry sinologie.

Čínská historie oproti té západní není podstatně delší ani krutější. „Byť je otázka, co chápeme jako začátek západních (i čínských) dějin. Měření krutosti dějin není příliš vědecké, nicméně různé oblasti a státy a kultury se v tomto ohledu asi zas tak hrozně neliší, zatímco jednotlivá období můžou být velmi různá,“ vysvětlil.

Zádrapa rovněž odmítl tvrzení, že by byla čínská ideologie šíření vlivu založená na určité „harmonii“. „Čínská zahraniční politika není založená na žádné harmonii a už vůbec není nějaká obzvlášť mírová – leda jako SSSR a ‚světový mír‘ nebo Ruská federace a chcimírové,“ připomněl.

Podle něj jde o „kouřovou clonu propagandy agresivního revizionistického režimu, která se ale čím dál častěji rozptýlí“. Výhrůžky se stávají běžnou součástí její zahraniční politiky.

„Komunistické straně Číny coby v zásadě mafiánské organizaci je to úplně jedno, jediné, co ji zajímá, je vlastní prospěch a utužení vlastní moci, a podle toho se chová,“ přiblížil s tím, že „války, které oslabují Západ, jí vyhovují a nic proti nim nemá, naopak je pomáhá udržovat, popřípadě se staví do role mírotvorce s cílem jednak posílit své mezinárodní postavení, jednak kdyžtak dohodnout takový mír, který bude pro Západ a jeho spojence nevýhodný,“ uzavřel.

Související

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy