Komunistická strana Číny skrývá své imperialistické ambice za propagandu o „harmonickém světě“. Sinolog Lukáš Zádrapa pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že Čína usiluje o globální hegemonii, přičemž její zahraniční politika je agresivní a slouží jen k upevnění moci a prospěchu strany.
Peking má za sebou několik turbulentních století. Zprvu se potýkal s kolonialismem ze strany evropských zemí, v první polovině minulého století pak přišla agresivní japonská expanze, následovaná občanskou válkou a nástupem komunistického režimu. V moderním světě se Čína prosazuje odlišným způsobem než třeba Rusko, které lpí hlavně na síle a vojenských řešeních.
EuroZprávy.cz se s otázkami na to, proč Čínská lidová republika (ČLR) šíří vliv tak trochu jiným způsobem, obrátily na sinologa a vedoucího Katedry sinologie Filozofické fakulty UK Zádrapu. Ten pomohl dát do kontextu historický vývoj Číny se současnými událostmi.
Jako první odpověděl na to, jestli v současné čínské rozpínavosti hraje roli trauma z minulého století, zejména v kontextu japonské expanze v období druhé světové války. „Motiv traumatu bych nechal stranou, je to součást oficiálního čínského narativu, který není záhodno podporovat. Každá země je ostatně něčím traumatizovaná,“ nastínil Zádrapa pro EuroZprávy.cz.
Peking se snaží o šíření vlivu z jiného důvodu. „ČLR usiluje o šíření vlivu jednoduše proto, že se jedná o šovinistický, imperialistický režim, jehož cílem je nahradit USA coby světového hegemona; pochopitelně v ohledu sebestřednosti, šovinismu a imperialismu navazuje KSČ na věkovité čínské tradice. Je to podobné jako se ptát, proč Kreml tolik usiluje o šíření ruského vlivu,“ shrnul.
Další otázkou je, jestli lze čínskou historii (a případná traumata) porovnávat s historií západní. „Myslím si, že takhle o tom nejde mluvit, tady žádné zobecnění asi neobstojí,“ podotkl Zádrapa.
„Jednotlivými úseky a tématy dějin západních i čínských se po staletá zabývají tisíce osob z tisíců různých úhlů a charakterizovat celkově něčí dějiny jde dost těžko, aniž by se člověk vystříhal neudržitelných floskulí, natožpak pak dějiny porovnávat,“ pokračoval vedoucí Katedry sinologie.
Čínská historie oproti té západní není podstatně delší ani krutější. „Byť je otázka, co chápeme jako začátek západních (i čínských) dějin. Měření krutosti dějin není příliš vědecké, nicméně různé oblasti a státy a kultury se v tomto ohledu asi zas tak hrozně neliší, zatímco jednotlivá období můžou být velmi různá,“ vysvětlil.
Zádrapa rovněž odmítl tvrzení, že by byla čínská ideologie šíření vlivu založená na určité „harmonii“. „Čínská zahraniční politika není založená na žádné harmonii a už vůbec není nějaká obzvlášť mírová – leda jako SSSR a ‚světový mír‘ nebo Ruská federace a chcimírové,“ připomněl.
Podle něj jde o „kouřovou clonu propagandy agresivního revizionistického režimu, která se ale čím dál častěji rozptýlí“. Výhrůžky se stávají běžnou součástí její zahraniční politiky.
„Komunistické straně Číny coby v zásadě mafiánské organizaci je to úplně jedno, jediné, co ji zajímá, je vlastní prospěch a utužení vlastní moci, a podle toho se chová,“ přiblížil s tím, že „války, které oslabují Západ, jí vyhovují a nic proti nim nemá, naopak je pomáhá udržovat, popřípadě se staví do role mírotvorce s cílem jednak posílit své mezinárodní postavení, jednak kdyžtak dohodnout takový mír, který bude pro Západ a jeho spojence nevýhodný,“ uzavřel.
Související
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě