Šéf OSN přiletí do Ruska, chlubí se Moskva. Navštíví největší politickou akci v zemi

Summitu skupiny BRICS, který se uskuteční v říjnu v ruské Kazani, se zúčastní lídři 24 zemí a generální tajemník OSN António Guterres.

Informoval o tom poradce ruského prezidenta Vladimira Putina, Jurij Ušakov. Setkání začne neformálními schůzkami 22. října, oficiální část proběhne ve dnech 23. a 24. října. Uvedla to agentura TASS.

Na summit dorazí mimo jiné čínský prezident Si Ťin-pching a íránský prezident Masúd Pezeškiján, pro něhož to bude první návštěva Ruska od jeho nástupu do úřadu. Účast potvrdil také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Podle Ušakova se akce může stát největší zahraničněpolitickou událostí v historii Ruska. Celkem bylo na summit pozváno 38 zemí, z nichž devět vyšle vysoké představitele.

Summit BRICS bude zahrnovat i obchodní fórum, které se uskuteční 18. října v Moskvě, a kde vystoupí i ruský prezident Putin. Naposledy Rusko hostilo summit BRICS v roce 2015 ve městě Ufa.

BRICS označuje skupinu pěti rychle se rozvíjejících ekonomik: Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Tato skupina byla vytvořena za účelem posílení hospodářské spolupráce, politického dialogu a vzájemné podpory v oblasti rozvoje. Společnost BRICS se vyvinula v důležitou platformu pro diskusi a spolupráci mezi těmito klíčovými zeměmi, které představují významnou část globální populace a ekonomiky.

Skupina BRICS byla oficiálně založena v roce 2009 na prvním summitu, který se konal v Jížní Africe. Původně tvořily skupinu čtyři země: Brazílie, Rusko, Indie a Čína. Jihoafrická republika se připojila v roce 2010, čímž vznikl název BRICS. Skupina se setkává pravidelně na summitech, kde diskutují o klíčových otázkách mezinárodní politiky, ekonomiky a rozvoje.

Země BRICS tvoří přibližně 40 % světové populace a představují značný podíl na globálním HDP. Tato skupina se stala důležitým hráčem v mezinárodním obchodě a politice, čímž přispívá k vyvážení moci mezi tradičními západními mocnostmi a rozvojovými zeměmi.

S rostoucím významem a vlivem zemí BRICS se diskutuje o možnosti rozšíření skupiny. Některé země, jako například Argentina, Indonésie nebo Turecko, projevily zájem o členství v této skupině. Potenciální rozšíření BRICS by mohlo posílit postavení skupiny v globální politice a ekonomice.

Související

Více souvisejících

Rusko BRICS António Guterres

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy