Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

Rozhodnutí přijali vojenští velitelé při zasedání ASEAN v Indonésii, která nyní bloku předsedá. Velitel indonéské armády Yudo Margono oznámil, že cvičení proběhne v září a nebude zahrnovat žádný nácvik bojových operací. „Účelem je posílení centrality ASEAN,“ zdůraznil. 

Členské země organizace jsou dlouhodobě vystavené zkoušce v důsledku soupeření mezi Spojenými státy a Čínou, které se odehrává v Jihočínském moři, píše CNN. Zejména Vietnam, Filipíny, Brunej a Malajsie si činí konkurenční nároky vůči Pekingu, který se snaží uplatňovat svou suverenitu nad rozsáhlými oblastmi oceánu, zahrnující i výlučné ekonomické zóny Indonésie. 

„Cvičení souvisí s vysokým rizikem katastrofy v Asii, zejména v jihovýchodní Asii,“ podotkl mluvčí indonéské armády Julius Widjojono. Nebezpečné manévry a agresivní taktiku vytkly čínské pobřežní stráži Filipíny. Plánují uspořádat cvičení se svým spojencem USA. Doplní ho úvodní třístranné cvičení pobřežní stráže s Japonskem. Peking ale tvrdí, že její pobřežní stráž provádí pravidelné operace na území, které je čínským výsostným územím. 

ASEAN je regionální uskupení, jehož cílem je podpora hospodářské a bezpečnostní spolupráce mezi členskými státy. Těmi jsou Brunej, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Myanmar, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam. Celkově v nich žije přes 660 milionů obyvatel a jejich hrubý domácí produkt činí 3,2 bilionu dolarů. Skupina hraje ústřední roli v asijské hospodářské integraci, zapojila se do jednání o vytvoření největší dohody o volném obchodu na světě a podepsala šest dohod o volném obchodu s dalšími regionálními ekonomikami, píše odborný server Council on Foreign Relations

Odborníci míní, že vliv ASEAN je omezen nedostatkem strategické vize, rozdílnými prioritami členských států a slabým vedením. „Největšími problémy bloku jsou vytvoření jednotného přístupu k Číně, zejména v reakci na územní spory v Jihočínském moři, a reakce na občanskou válku v Myanmaru,“, píše CFR. 

Související

Joe Biden

Biden si spletl dvě země, asijským státům ale slíbil další spolupráci

Americký prezident Joe Biden dnes přislíbil další prohloubení spolupráce USA se strategicky důležitou koalicí zemí jihovýchodní Asie. Tamním vůdcům rovněž slíbil "budování lepší budoucnosti" v regionu, kde se snaží rozšířit svůj vliv i tradiční rival Američanů - Čína, napsala agentura AP. Biden to prohlásil na summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v kambodžském hlavním městě Phnompenhu. 

Více souvisejících

ASEAN Jihočínské moře Asie Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy