Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

Rozhodnutí přijali vojenští velitelé při zasedání ASEAN v Indonésii, která nyní bloku předsedá. Velitel indonéské armády Yudo Margono oznámil, že cvičení proběhne v září a nebude zahrnovat žádný nácvik bojových operací. „Účelem je posílení centrality ASEAN,“ zdůraznil. 

Členské země organizace jsou dlouhodobě vystavené zkoušce v důsledku soupeření mezi Spojenými státy a Čínou, které se odehrává v Jihočínském moři, píše CNN. Zejména Vietnam, Filipíny, Brunej a Malajsie si činí konkurenční nároky vůči Pekingu, který se snaží uplatňovat svou suverenitu nad rozsáhlými oblastmi oceánu, zahrnující i výlučné ekonomické zóny Indonésie. 

„Cvičení souvisí s vysokým rizikem katastrofy v Asii, zejména v jihovýchodní Asii,“ podotkl mluvčí indonéské armády Julius Widjojono. Nebezpečné manévry a agresivní taktiku vytkly čínské pobřežní stráži Filipíny. Plánují uspořádat cvičení se svým spojencem USA. Doplní ho úvodní třístranné cvičení pobřežní stráže s Japonskem. Peking ale tvrdí, že její pobřežní stráž provádí pravidelné operace na území, které je čínským výsostným územím. 

ASEAN je regionální uskupení, jehož cílem je podpora hospodářské a bezpečnostní spolupráce mezi členskými státy. Těmi jsou Brunej, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Myanmar, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam. Celkově v nich žije přes 660 milionů obyvatel a jejich hrubý domácí produkt činí 3,2 bilionu dolarů. Skupina hraje ústřední roli v asijské hospodářské integraci, zapojila se do jednání o vytvoření největší dohody o volném obchodu na světě a podepsala šest dohod o volném obchodu s dalšími regionálními ekonomikami, píše odborný server Council on Foreign Relations

Odborníci míní, že vliv ASEAN je omezen nedostatkem strategické vize, rozdílnými prioritami členských států a slabým vedením. „Největšími problémy bloku jsou vytvoření jednotného přístupu k Číně, zejména v reakci na územní spory v Jihočínském moři, a reakce na občanskou válku v Myanmaru,“, píše CFR. 

Související

Joe Biden

Biden si spletl dvě země, asijským státům ale slíbil další spolupráci

Americký prezident Joe Biden dnes přislíbil další prohloubení spolupráce USA se strategicky důležitou koalicí zemí jihovýchodní Asie. Tamním vůdcům rovněž slíbil "budování lepší budoucnosti" v regionu, kde se snaží rozšířit svůj vliv i tradiční rival Američanů - Čína, napsala agentura AP. Biden to prohlásil na summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v kambodžském hlavním městě Phnompenhu. 

Více souvisejících

ASEAN Jihočínské moře Asie Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 3 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Počasí se příští víkend mírně oteplí, přesto bude chladné

Příští víkend nás čeká chladné počasí. Podle ČHMÚ.cz se ale oproti teplotám během týdne mírně oteplí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy