USA chtějí podle Lavrova omezit ruské i čínské zájmy. Kritizoval i NATO

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na závěr summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) obvinil Spojené státy a jejich západní spojence ze snahy ovládnout tento region a militarizovat jej ve snaze omezit čínské a ruské zájmy v asijsko-tichomořské oblasti.

Agentura Reuters označila Lavrovy výpady za přípravu na konfrontaci se Západem na nadcházejícím summitu skupiny G20 v Indonésii, kde Lavrov povede ruskou delegaci namísto prezidenta Vladimira Putina. Půjde o první setkání svého druhu od únorového vpádu Ruska na Ukrajinu, kde se západní vůdci nejspíše budou snažit přimět Čínu a Indii, aby odsoudily ruské tažení.

Na summitu ASEAN se nepodařilo dohodnout společného prohlášení, "protože Spojené státy a jejich západní kolegové trvali na naprosto nepřijatelném jazyku ohledně situace na Ukrajině a okolo ní", prohlásil Lavrov podle agentury TASS. Další podrobnosti neuvedl.

Lavrov na tiskové konferenci na závěr summitu obvinil Spojené státy a jejich spojence ze Severoatlantické aliance, že se pokoušejí ovládnout asijský a tichomořský region, který hodlají militarizovat v "očividné snaze zadržovat Čínu a bránit ruským zájmům" v oblasti. Šéf ruské diplomacie kritizoval také vytvoření vojenského paktu AUKUS Spojenými státy, Británií a Austrálii, do kterého chtějí podle něj zapojit také Nový Zéland, Kanadu a Japonsko. NATO chce podle ministra hrát "vedoucí roli" i v asijsko-tichomořském regionu a budovat své "obranné linie" u ruských hranic a v Jihočínském moři.

Rusko a Čína podle Lavrova společně hájí dosavadní ústřední roli ASEAN v regionu, "ale Západ má své plány a dnes to zaznělo dost jasně: slovně všichni uznávají roli ASEAN, ale ve skutečnosti se drží své linie a prosazují konfrontační mechanismy a nástroje". Ruský ministr také tvrdil, že NATO, které se mezitím rozšířilo až k ruským hranicím, chce hrát "vedoucí roli" i v asijsko-tichomořském regionu a budovat "obrannou linii" v Jihočínském moři.

Kromě deseti členských zemí ASEAN se summitu zúčastnily také partnerské státy, Austrálie, Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Nový Zéland, Rusko a USA.

Před summitem G20, který se uskuteční 15. a 16. listopadu na Bali, ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters vyzvalo, že je "zásadně důležité, aby skupina G20 soustředila své úsilí na skutečné, a ne smyšlené hrozby".

"Jsme přesvědčeni, že posláním G20 je zabývat se především sociálními a ekonomickými problémy. Rozšíření agendy o problémy míru a bezpečnosti, o kterých mnoho zemí mluví, není životaschopné. Půjde o přímý vpád do působnosti Rady bezpečnosti OSN, který podkope atmosféru důvěry a spolupráce v G20," uvedla ruská diplomacie. V prohlášení zdůraznila jak "vůdčí roli" Ruska ve skupině, tak současně jako "kategoricky nepřijatelné" odmítla pokusy politizovat "dvacítku", vnucovat ji podle ní konfrontační témata a snahy izolovat jednotlivé účastníky.

Mezitím ruské velvyslanectví v Pchjongjangu jako lživé odmítlo zprávy o tom, že by se v KLDR šily zimní uniformy pro ruské vojáky válčící na Ukrajině, napsal list Kommersant.

Válka Ruska proti Ukrajině, které poskytují podporu i vojenskou pomoc USA a jejich západní spojenci, dnes pokračuje 263. dnem. Rusko v poslední době utrpělo několik porážek, naposledy v pátek ruské jednotky vyklidili město Cherson, což bylo jediné oblastní centrum, které se jim od vpádu z 24. února podařilo na Ukrajině dobýt.

Související

Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Sergej Lavrov ASEAN Rusko Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy