Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit lidskou DNA

Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může poškodit lidskou DNA. Oznámila to dnes organizace ochránců životního prostředí Greenpeace. S vypouštěním se má začít v roce 2022, protože v té době už nebude místo v nádržích, v nichž se uchovává voda použitá k chlazení reaktorů.

Elektrárnu v roce 2011 zničilo zemětřesení a vlna cunami, o život tehdy přišlo nebo se pohřešuje 18.000 lidí.

Chladící voda se filtruje a podle japonských úřadů už bude při vypuštění nezávadná. Konečné rozhodnutí má vláda učinit v nejbližší době.

Podle Greenpeace ale ve vodě, která má skončit v Tichém oceánu, zůstávají "nebezpečné hodnoty uhlíku-14", což je velmi stabilní a jediný přírodní radioizotop uhlíku.

“10 years [later] TEPCO and the Japanese government are still covering up the scale of the crisis at Fukushima Daiichi. They have deliberately held back for years detailed information on the radioactive material in the contaminated water"https://t.co/9QHSEdRhaW

— Greenpeace (@Greenpeace) October 23, 2020

Odborníci z Greenpeace tvrdí, že v 1,23 milionu tun vody, která je nyní zadržená ve více než 1000 nádržích, je stále nebezpečné množství této látky. K tomu voda stále obsahuje tritium, o jehož přítomnosti se už v minulosti hovořilo.

Několik dní před tím, než dnes Greenpeace zveřejnila svou zprávu o Fukušimě, informovala japonská média o tom, že vláda v brzké době vydá povolení k vypuštění vody do Pacifiku. Hodlá to učinit navzdory protestům místních rybářů, podle nichž to ohrozí jejich živobytí. "Nemůžeme to rozhodnutí donekonečna odkládat. Rádi bychom zodpovědně co nejdříve rozhodli," řekl premiér Jošihide Suga.

Podle listu The Guardian se dosud pozornost zaměřovala na tritium, které nelze používanou filtrační metodou z vody oddělit. Greenpeace poukazuje na to, že se do oceánu kromě této látky dostane i uhlík-14 s poločasem rozpadu 5700 let. "V tělech ryb se hromadí v tisíckrát vyšší koncentraci než tritium. Uhlík-14 zásadním způsobem přispívá k dávce záření, jemuž jsou lidé vystaveni, a má schopnost ničit lidskou DNA," uvádí se ve zprávě. Její autoři dodávají, že japonská vláda a operátor elektrárny Tepco o filtrované vodě hovoří jako o ošetřené a připouštějí jenom přítomnost tritia, což je radioaktivní izotop vodíku považovaný za relativně bezpečný.

Zástupci Tepco připustili při kontaktu s představiteli Greenpeace, že filtrační systém není určen k eliminaci uhlíku-14. "Tepco a japonská vláda po téměř deseti letech od katastrofy stále zastírají rozsah krize v elektrárně ve Fukušimě," řekl autor zprávy a jaderný vědec, který pracuje pro Greenpeace v Německu Shaun Burnie.

Podle japonského tisku se začne s vypouštěním nejdříve v roce 2022 a celý proces potrvá několik desítek let. Voda má být před vypuštěním ještě zředěna a do oceánu se dostane ve čtyřicetkrát nižší koncentraci, než v jaké je v nádržích, napsal list Jomiuri šimbun.

Související

Japonsko, ilustrační foto.

Zemětřesení v Japonsku: Otřesy u pobřeží Fukušimy cítili lidé i v Tokiu

Asii zasáhlo ve čtvrtek další zemětřesení. Otřesy o síle šesti stupňů postihly Japonsko u pobřeží regionu Fukušima na severovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters. O den dříve otřáslo silné zemětřesení ostrovem Tchaj-wan, kde zemřelo nejméně devět lidí. Přes 1000 osob utrpělo zranění. 

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Fukušima Greenpeace DNA Jošihide Suga TEPCO Japonsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy