Asii zasáhlo ve čtvrtek další zemětřesení. Otřesy o síle šesti stupňů postihly Japonsko u pobřeží regionu Fukušima na severovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters. O den dříve otřáslo silné zemětřesení ostrovem Tchaj-wan, kde zemřelo nejméně devět lidí. Přes 1000 osob utrpělo zranění.
Zprávy o škodách či zraněných zatím nejsou, otřesy byly cítit i v hlavním městě Tokiu. Varování před následnými vlnami tsunami vyhlášeno nebylo. Americká geologická služba USGS stanovila magnitudu čtvrtečního zemětřesení na 6,1 stupně.
Japonsko už ve středu reagovalo na ničivé zemětřesení na Tchaj-wanu o síle přes 7 stupňů. Úřady po něm varovaly před hrozbou vlny tsunami na ostrovech v prefektuře Okinawa. Výstraha byla později zrušena.
Japonsko patří k tektonicky nejaktivnějším zemím na světa, čemuž odpovídají přísné stavební normy, které mají zajistit, aby budovy vydržely i ty nejsilnější otřesy. Souostroví postihne přibližně 1500 zemětřesení ročně, většina z nich je mírných.
K nejsilnějšímu zemětřesení došlo v roce 2011 také u severovýchodního pobřeží Japonska a společně s následnou vlnou tsunami si vyžádalo přes 18 tisíc obětí. Přírodní katastrofa navíc způsobila i problémy v jaderné elektrárně Fukušima, kde došlo k nejvážnější nehodě v oboru od tragédie v Černobylu.
Související

Zemětřesení u Rhodosu otřáslo Středomořím. V Turecku zemřelo dítě

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
Zemětřesení , Japonsko , Jaderná elektrárna Fukušima
Aktuálně se děje
včera

Policie odhalila pravdu o Čechovi v ruské armádě. Muž žádá o pomoc
včera

Do ligy se vrací Martin Hašek s Pavlem Hoftychem. Budou sportovními řediteli
včera

Měsíc se v noci netradičně zbarví. Příčinu hledejte v Severní Americe
včera

Slunečné a teplejší počasí. Týden vyvrcholí tropy a dalšími bouřkami
včera

Charles Dickens zemřel před 155 lety. Spisovatelův život provázely úspěchy i skandály
včera

Další velký koncert v Praze. Využijte metro, žádá město fanoušky Imagine Dragons
včera

Češi budou proti Chorvatsku oslabeni. Ivan Hašek nemůže počítat s Hložkem
včera

Ludvík prozradil, jak snáší vazbu. Na svobodu nemůže, rozhodl soud
včera

Proč čelí Ukrajina nejtvrdším útokům od začátku války. Není to jen odplata, Rusko posílá vzkaz
včera

Nacisté před 83 lety vyvraždili Lidice. Na naše kruté dědictví ale zapomínáme
včera

Jak porazit extrémní počasí? Macron řekl, kdo je náš největší spojenec
včera

Zveřejníme tajemství o izraelských jaderných zbraních, vyhrožuje Írán EU
včera

Evropská komise: Demokracie v Evropské unii přestává pro polovinu obyvatelstva fungovat
včera

Los Angeles se bouří. Trumpovu Národní gardu v ulicích nechce
včera

Chyba v e-shopu Reebok: Zboží za zlomek ceny, teď nad objednávkami visí otazník
včera

Kam se poděl Obama? USA přenechal Trumpovi, odvahu proměnil v apatii
včera

Putin schválil změnu strategie: Chce přeměnit Rusko v námořní velmoc
včera

Trump měl hájit zájmy všech Američanů. Nedělá to, proto se Kalifornie ozvala
včera

"To nestačí, jsou to jen obyčejné útoky." Ruští prováleční blogeři požadují za operaci Pavučina masivní odvetu
včera
Největší noční útok války: Rusko zasáhlo západní Ukrajinu, Polsko vyslalo do vzduchu stíhačky
Ruská armáda v noci na dnešek provedla rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu, který podle ukrajinského letectva představuje dosud největší noční bombardování od začátku války v únoru 2022. Terčem útoků se staly především centrální a západní části Ukrajiny, tedy regiony, které byly dosud relativně ušetřeny pravidelných útoků. Tato eskalace vyvolala vážné obavy i v sousedních zemích — Polsko a další spojenci NATO v reakci na situaci okamžitě aktivovali své vzdušné síly.
Zdroj: Libor Novák