O budoucnosti JE Fukušima se rozhodne už za pár týdnů

Společnost TEPCO, která provozuje japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, oznámila, že tento týden vyšle do poškozeného reaktoru sondu, která bude zkoumat možnosti odstranění radioaktivních trosek.

TEPCO plánuje získat malý vzorek z odhadovaných 880 tun radioaktivních trosek, které pravděpodobně zůstaly uvnitř reaktorů jaderné elektrárny. Tento vzorek bude analyzován, aby bylo možné lépe porozumět stavu vnitřní části reaktorů a nebezpečnému obsahu, který se tam nachází.

Kvůli vysokým úrovním radiace není možné, aby lidé vstupovali do budov s reaktory. Společnost proto vyvinula specializované roboty, které provádějí tyto průzkumy, uvedl server Jordan Times.

Odstranění radioaktivního paliva a trosek je velmi rizikový proces, který bude trvat několik desetiletí. Mluvčí TEPCO v únoru uvedl, že proces vyřazení reaktorů z provozu bude trvat 30 až 40 let.

K havárii v jaderné elektrárně Fukušima došlo v březnu 2011 po zemětřesení a následné vlně tsunami. Tato havárie se stala nejhorší jadernou katastrofou od Černobylu. V té době byly v provozu tři ze šesti reaktorů, které tsunami zasáhla a zničila jejich chladicí systémy, což vedlo k jejich roztavení.

V důsledku toho se palivo a další materiál v těchto reaktorech roztavily a ztvrdly do podoby vysoce radioaktivních "palivových zbytků". V únoru TEPCO, jako součást příprav na jejich odstranění, vyslalo do jednoho z reaktorů dva minidrony a robota ve tvaru hada.

Nejnovější sonda, vybavená robotickým ramenem, by měla podle očekávání potřebovat přibližně týden, aby dosáhla radioaktivních úlomků uvnitř reaktoru, a během příštího měsíce by měla přinést zpět vzorek.

V srpnu loňského roku začalo Japonsko vypouštět radioaktivní vodu z elektrárny do Tichého oceánu. Tento krok, schválený Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), však vyvolal kritiku ze strany Číny a Ruska, které v reakci na to zakázaly dovoz mořských plodů z postižené oblasti. 

Jaderná elektrárna Fukušima I byla uvedena do provozu v roce 1971. Byla vlastněna a provozována společností TEPCO (Tokyo Electric Power Company). Elektrárna měla šest varných reaktorů (BWR - Boiling Water Reactor), přičemž každý z nich byl navržen tak, aby vyráběl elektrickou energii prostřednictvím řízené jaderné štěpné reakce.

Dne 11. března 2011 zasáhlo Japonsko zemětřesení o magnitudě 9,0, které vyvolalo mohutnou tsunami. Vlny tsunami, vysoké až 15 metrů, zasáhly pobřeží a přelily ochranné hráze kolem elektrárny. To vedlo k výpadku elektrického napájení a selhání záložních generátorů, které byly zaplaveny vodou.

Havárie vedla k rozsáhlému úniku radioaktivního materiálu do atmosféry, půdy a oceánu. Tisíce lidí byly evakuovány z okolních oblastí, a některé oblasti jsou dodnes neobyvatelné. Přibližně 160 000 lidí bylo nuceno opustit své domovy kvůli riziku ozáření. Dlouhodobé zdravotní následky pro tyto lidi jsou stále předmětem výzkumu.

Japonská vláda a TEPCO plánují, že proces úplného vyřazení elektrárny z provozu bude trvat přibližně 30 až 40 let. Tento proces zahrnuje odstranění veškerého zbytkového jaderného paliva, dekontaminaci a demontáž zařízení.

Havárie ve Fukušimě vedla k přehodnocení jaderné bezpečnosti po celém světě. Mnoho zemí zavedlo přísnější bezpečnostní normy a některé státy, jako například Německo, rozhodly o postupném ukončení využívání jaderné energie. 

Související

Japonsko, ilustrační foto.

Zemětřesení v Japonsku: Otřesy u pobřeží Fukušimy cítili lidé i v Tokiu

Asii zasáhlo ve čtvrtek další zemětřesení. Otřesy o síle šesti stupňů postihly Japonsko u pobřeží regionu Fukušima na severovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters. O den dříve otřáslo silné zemětřesení ostrovem Tchaj-wan, kde zemřelo nejméně devět lidí. Přes 1000 osob utrpělo zranění. 

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Fukušima

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy