DNA

Japonsko

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit lidskou DNA

Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může poškodit lidskou DNA. Oznámila to dnes organizace ochránců životního prostředí Greenpeace. S vypouštěním se má začít v roce 2022, protože v té době už nebude místo v nádržích, v nichž se uchovává voda použitá k chlazení reaktorů.
Důchodci

Dva 80letí Američané tvrdí, že je vyměnili v porodnici. Žalují biskupství

Američané John William Carr a Jackie Lee Spencer narození v srpnu roku 1942 se domnívají, že je hned po narození zaměnili zaměstnanci porodnice a oba pak strávili celý život s cizí rodinou. Žalují proto římskokatolickou diecézi ve státu Západní Virginie, která provozuje dotyčnou nemocnici, informovala agentura AP. Zástupci diecéze kauzu odmítli komentovat.
DNA

Kolonizace Marsu si možná vyžádá úpravu lidské DNA

Genetické inženýrství může být významnou částí naší budoucnosti na Marsu. Jestliže se lidstvo někdy rozhodne usadit na Marsu, možná budeme muset začít být méně lidmi, napsal s odvoláním na vyjádření vědců server Space.com.
DNA, ilustrační fotografie

Čeští vědci popsali funkci kinázy, může pomoci při léčbě rakoviny

Novou možnost na cestě k lékům bránícím nádorovému bujení objevila výzkumná skupina pod vedením Dalibora Blažka z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Jako první na světě popsala význam bílkoviny nazývané cyklin-dependentní kináza 11 (CDK11), která hraje důležitou roli v přepisu genetické informace.
DNA

Čeští vědci popsali nový "torpédo efekt" v buňce

Vědci z Česka a Francie při výzkumu bakterií objevili nový mechanismus, jak buňka dokáže odstranit nefunkční komplexy při přepisu genetické informace. V budoucnu by to mohlo pomoci studiu podstaty genetických onemocnění. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Akademie věd.
Donald Trump

Poskytne Trump DNA? Žádají to právníci ženy, která ho viní ze znásilnění

Právní zástupci novinářky Jean Carrollové, která tvrdí, že ji současný americký prezident Donald Trump v 90. letech znásilnil, požadují od šéfa Bílého domu vzorek DNA. Chtějí tak ověřit, zda jeho genetický materiál je na šatech, o kterých Carrollová uvádí, že je měla v době incidentu, napsala dnes agentura AP. Trump už loni odmítl, že by Carrolovou znásilnil, a navíc ji označil za ženu, která není jeho typ.
Belgická policie

V Belgii proběhnou hromadné odběry DNA kvůli 28 starým vraždám

Úřady v Belgii plánují odebrat vzorky DNA několika stovkám občanů země. Federální prokuratura, která o postupu rozhodla, se tím snaží posunout vyšetřování celkem 28 vražd, uvedla dnes agentura AFP. Zločiny se staly mezi lety 1982 a 1985 při sérii loupežných přepadení v provincii Brabantsko ve střední Belgii.
DNA

Kdo je otcem dvojčat? Ústavní soud řešil neobvyklý případ, patrně promluví DNA

Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti muže, který se domáhá určení otcovství k dvojčatům. Matka nechala zapsat na matrice jako otce jiného muže, se kterým se také stýkala. ÚS stížnosti vyhověl spíše z procesních důvodů, její pisatel totiž nedostal u odvolacího soudu správné poučení. Ústavní soudci zároveň naznačili možnost využití testu DNA.
DNA

Geneticky modifikovaní lidé? Hrozba, zní z USA

Čínský vědec Che Ťien-kchuej loni v listopadu oznámil, že experimentuje s dědičnými genetickými změnami lidských embryí a stvořil takto lidská dvojčata, připomíná editorial serveru Washington Post. Vlivný deník dodává, že zpráva vyvolala obavy, a proto je zoufale potřebné dojednat celosvětový konsensus ohledně klinického využívání manipulací s genetickým materiálem.
Vitruviova figura

Italové chtějí vědět víc o Da Vincim. Jeho vlasy pošlou na testy DNA

Italští vědci podrobí testu DNA pramen vlasů, který byla nalezen ve sbírce ve Spojených státech a o němž odborníci soudí, že patřil Leonardu da Vinci. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Nález a dokumenty prokazující jeho původ budou veřejnosti představeny 2. května, kdy uplyne 500 let od Leonardova skonu.
DNA, ilustrační fotografie

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi. Na cestě k praktickému využití tohoto objevu je ale ještě řada překážek. V tiskové zprávě to oznámil Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Na výzkumu se kromě tohoto ústavu podíleli také pracovníci Mikrobiologického ústavu akademie a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Výsledky jejich práce byly zveřejněny ve vědeckém časopise Chemical Science.
DNA

Čeští vědci se pyšní dalším úspěchem. Zpřístupnili databázi starodávných vzorků DNA

Databázi více než 1100 vzorků starodávné DNA, které vědci získali z archeologických nálezů starých 2000 až 30.000 let, zpřístupnil na internetu Ústav molekulární genetiky Akademie věd. Vzorky takzvané mitochondriální DNA, která se dědí po mateřské linii a představuje jeden z klasických znaků lidské populační genetiky, pocházejí z 38 zemí na třech kontinentech. Databáze může posloužit například archeologům nebo antropologům. ČTK to dnes oznámila mluvčí Akademie věd ČR Markéta Růžičková.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy