Kdo ve skutečnosti byli křižáci? Výzkum DNA odhalil jejich tajemství

Křížové výpravy byly největší expanzí Evropanů ve středověku. Snaha podrobit si Blízký východ trvala takřka 200 let. Vědcům se podařilo analyzovat DNA křižáků podle pozůstatků na jednom z bitevních polí. Získali překvapivé informace.

Výsledky výzkumu DNA, publikované v časopise The American Journal of Human Genetics, ukazují, že pod křižáckými praporci nebojovali jen genetičtí Evropané. Již kolem roku 1200 křižáci verbovali do své armády místní, kteří s nimi bojovali a stejně tak objevili řadu míšenců.

Křižácké války se datují 1095-1291 a za poměrně dlouhé období přílivu “křižácké migrace“ na blízky východ se lidé přirozeně mísili.

„Naše zjištění ukazují bezprecedentní pohled na dědictví lidí, kteří bojovali v křižácké armádě. A nejednalo se pouze o Evropany,“ řekl hlavní autor studie Marc Haber z Wellcome Sanger Institute. „Můžeme pozorovat výjimečnou genetickou diverzitu na středověkém Blízkém východě mezi lidmi bojujícími bok po boku.“

Výsledky studie jsou hodnotné i na poli technologie výzkumu DNA. V horkém klimatu, kde se relikty křižáckých dob nacházejí se doposud vzorky DNA rekonstruovaly jen velmi obtížně. Zájem o jejích výzkum však byl veliký, vzhledem k tomu, že se jednalo o lokalitu vysoce zatíženou migrací.

Kupodivu v DNA obyvatel dnešního Libanonu křižáckou epizodu nevypozorujeme. Na rozdíl od mongolského vpádu Čingischána do Evropy, křižácký pobyt na blízkém východě se na současných obyvatelích Libanonu geneticky příliš neprojevil. I když příliv Evropanů na blízký východ byl značný a pobývali zde takřka dvě století. Nešlo jen o rytíře, ale i o řadu obyčejných lidí. Křižácké výpravy totiž byly vyprovokovány „přelidněním“ v Evropě, a tak se řada Evropanů migrací na východ snažila vyřešit nedostatek půdy k pěstování zemědělských plodin.

Autoři výzkumu si přejí, aby jejich poznatky posloužily historikům k lepšímu poznání minulosti v oblastech, o nichž historické prameny vypovídají jen marginálně.

Související

Jeruzalém

Jak skutečně vypadaly křížové výpravy? Archeologové rozklíčovali podrobnosti

Středověcí kronikáři obecně nepatří mezi nejspolehlivější komentátory historických událostí, mimo jiné také často proto, že se drželi hesla „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Přesto ale občas dokážou překvapit precizností prezentovaných údajů. Blízkovýchodní archeologové například nedávno potvrdili popis událostí první křížové výpravy.
Rytíř, ilustrační foto

Křižáci a křižačky? Ženy se chopily zbraně a šly dobýt Jeruzalém

Když se zmíní slovo křížové výpravy, není těžké si představit zástupy rytířů v pláštích označených křížem táhnoucí sluncem rozpálenou pouští do Svatého města Jeruzalém. Málokdo ale k těmto poutníkům-bojovníkům přiřadí příslušnice něžného pohlaví. Přesto se ale ženy na křížových výpravách objevovaly. A nebylo jich málo.

Více souvisejících

Křižáci věda výzkum DNA libanon

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy