libanon

Libanon

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.
Záchranáři v Bejrútu po výbuchu pátrají po možném přeživším.

Obětí loňské exploze v bejrútském přístavu je nejméně 215

V Libanonu v pondělí zemřel pětatřicetiletý muž, který utrpěl vážná zranění při loňské explozi téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného v bejrútském přístavu. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž si tak neštěstí vyžádalo nejméně 215 obětí.
Ilustrační fotografie.

Na Izrael byly z Libanonu vypáleny rakety, k útoku se přihlásil Hizballáh

Nejméně deset raket dnes zamířilo k Izraeli z jižního Libanonu, uvedla dnes podle agentury Reuters izraelská armáda a doplnila, že podniká útoky na místa odpalu v Libanonu. K vypálení raket na sporné území pod izraelskou kontrolou poblíž libanonských hranic se přihlásilo libanonské militantní hnutí Hizballáh. Útok označilo za odpověď na čtvrteční nálety Izraele.
Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izrael po středečních raketových útocích podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se dnes přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Později dnes nálety odsoudil libanonský prezident Michel Aún. Informovala o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.
Záchranáři v Bejrútu měsíc po výbuchu pátrají po možném přeživším.

Libanonci rok po výbuchu v bejrútském přístavu volají po spravedlnosti

Tisíce Libanonců se dnes shromáždily poblíž bejrútského přístavu, aby si připomněli první výročí mohutné exploze, která si vyžádala životy více než 200 lidí, tisíce dalších zranila a zdevastovala rozsáhlé části města. Mnozí přitom volali po spravedlnosti. V přístavu před rokem vybuchlo velké množství roky špatně uskladněného dusičnanu amonného.
Josep Borrell

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při vytváření nového vládního kabinetu v době, kdy se země nachází v politické a ekonomické krizi. Varoval, že EU by mohla uvalit sankce na ty libanonské představitele, kteří budou dál bránit vzniku nové vlády a realizaci reforem.
Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše The Guardian

Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí, směřovala nikoli do Mozambiku, jak se uvádělo v dokumentaci, ale do Libanonu. Londýnská společnost Savaro Limited pověřená přepravou je napojená na tři podnikatele s ruským a syrským občanstvím, kteří spolupracují s režimem syrského prezidenta Bašára Asada.
Lékaři bez hranic pomáhají migrantům

Život s talasémií: Nemocné děti potřebují péči Lékařů bez hranic víc než kdy dřív

S talasémií se nežije lehce žádnému dítěti. Kvůli nemoci často jezdí do nemocnice, někdy i třikrát měsíčně. Musí snášet časté injekce, brát léky každý den po zbytek svého života a vyrovnat se s komplikacemi, které nemoc přináší. Tyto děti navíc čelí tlaku, který plyne z toho, že jsou jiné než jejich vrstevníci, protože se učí zvládat stav, který je chronický. Žít s talasémii je ale ještě náročnější pro děti uprchlíků v Libanonu, které prakticky nemají přístup k veřejné zdravotní péči. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.
Rafík Harírí

Atentát na expremiéra Harírího: Člen Hizballáhu dostal pět doživotních trestů

V kauze atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího, jenž zemřel společně s dalšími 21 osobami při útoku na automobilovou kolonu v Bejrútu v roce 2005, dnes zvláštní soud OSN odsoudil k pěti doživotním trestům člena libanonského šíitského hnutí Hizballáh Sálima Džamíla Ajjáše. Rozsudek byl vynesen v jeho nepřítomnosti, informovala agentura Reuters.
Ilustrační foto

Ničivá exploze v Bejrútu: Soudce obžaloval premiéra v demisi a tři exministry z nedbalosti

Libanonský prokurátor vyšetřující srpnovou ničivou explozi v přístavu v Bejrútu obžaloval předsedu vlády v demisi Hasana Dijába a tři bývalé ministry z nedbalosti. S odkazem na soudní zdroj to napsala agentura AFP. Dijábův úřad na to reagoval prohlášením, že si je premiér jistý, že nepochybil. Libanonská agentura NNA oznámila, že chce vyšetřovací soudce čtveřici vyslechnout příští týden.
uprchlíci, ilustrační fotografie

Věčná válka, věční uprchlíci. Politoložka varuje před patem v Sýrii

NÁZOR - Syrská občanská válka bude trvat již deset let, boje vyústily v nepohodlný pat, země zůstává rozdělená, konstatuje Shelly Culbertsonová v komentáři pro server National Interest. Politoložka z výzkumné instituce RAND poukazuje, že režim prezidenta Bašára Asada obnovil vládu nad většinou území, ale Spojenými státy podporovaní Kurdové ovládají severovýchod, Turecko kontroluje většinu severních pohraničních regionů a o severozápadní provincii Idlib se nadále bojuje, přičemž zde ve velkém působí al-Káida.
Záchranáři v Bejrútu měsíc po výbuchu pátrají po možném přeživším.

Německá firma odváží nebezpečné chemikálie z přístavu v Bejrútu

Libanon uzavřel s německou firmou Combi Lift kontrakt na odvoz desítek kontejnerů s hořlavým materiálem z bejrútského přístavu. Na začátku srpna tam vybuchl sklad špatně uloženého dusičnanu amonného. Exploze tehdy zdemolovala velkou část města a znamenala smrt pro dvě stovky lidí. V přístavu jsou ale dál i další nebezpečné látky.
Záchranáři v Bejrútu měsíc po výbuchu pátrají po možném přeživším.

Vyděsí je i nejslabší zvuk. Obyvatelé Bejrútu mají po ničivé explozi psychická traumata

Dva ze tří pacientů, kteří od 10. srpna do 30. září vyhledali v nejhůře zasažených oblastech Bejrútu pomoc Lékařů bez hranic, vykazují známky úzkosti a deprese. Více než polovina z nich udává jako důvod výbuch, jenž centrem hlavního města otřásl 4. srpna. Duševní zdraví se zhoršuje také u lidí, kteří psychickými obtížemi trpěli už před explozí. Celkem 82 % z nich říká, že má od té doby závažnější symptomy. Uvedli to Lékaři bez hranic v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 38 minutami

před 46 minutami

před 48 minutami

před 50 minutami

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

včera

Globus

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu, opakovaně prodával špatnou naftu

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček ČTK řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. 

včera

Třetí celostátní sněm hnutí ANO

Macura si nedovede na úrovní rady představit koaliční spolupráci s ANO

Primátor Ostravy Tomáš Macura si nedovede na úrovní městské rady představit koaliční spolupráci s hnutím ANO, které před časem opustil. Následně ho vyloučil zastupitelský klub. Po Macurově vyloučení se klub rozštěpil. Včetně primátora přišel o sedm členů a koalice složená z ANO, Spolu a Pirátů o většinu v zastupitelstvu. 

včera

Bývalý editor The Guardian zažaloval Google, požaduje 3,4 miliardy liber za ušlé zisky vydavatelů

Nová žaloba požaduje po americké internetové společnosti Google 3,4 miliardy liber (přes 90 miliard Kč) za ušlé zisky vydavatelů. Firma podle žaloby zneužila svého dominantního postavení v internetové reklamě tak, že snížila možné zisky vydavatelů. Informuje o tom dnes BBC. Žalobu podal bývalý technologický editor listu The Guardian Charles Arthur. Google žalobu označil za spekulativní a oportunistický krok.

Zdroj: ČTK

Další zprávy