Kolonizace Marsu si možná vyžádá úpravu lidské DNA

Genetické inženýrství může být významnou částí naší budoucnosti na Marsu. Jestliže se lidstvo někdy rozhodne usadit na Marsu, možná budeme muset začít být méně lidmi, napsal s odvoláním na vyjádření vědců server Space.com.

Výpravy lidí na Mars, s nimiž americká NASA chce začít ve třicátých letech, budou pro astronauty obtížné, píše server Space.com. Několik let budou vystaveni vysoké radiaci, mikrogravitaci způsobující úbytek kostní hmoty a dalším nebezpečím. Tito průkopníci by ale stále měli být schopni dostat se zpět na Zemi v relativně dobrém stavu.

Avšak pro ty, kteří se rozhodnou nevrátit domů, to může být něco zcela jiného. Pokud při trvalém žití na Marsu nebo jinde mimo naši planetu chceme zůstat v bezpečí a zdraví, možná budeme podle expertů potřebovat určitou úpravu v základním naprogramování našeho druhu.

Genetické inženýrství a další pokročilé technologie "možná budou muset dostat slovo, pokud lidé chtějí žít, pracovat, mít se dobře, založit rodinu a zůstat na Marsu", míní Kennda Lynchová, astrobioložka ústavu pro výzkum Měsíce a planet Sluneční soustavy (LPI) v Houstonu. "V tom by tyto technologie mohly být rozhodující nebo nezbytné," dodala.

Genetické vylepšení se už dlouho nemusí omezovat jen na stránky sci-fi románů. Vědci už například v laboratoři vložili do lidských buněk geny ze svilušek - drobných, roztomilých živočichů, kteří jsou známí svou odolností a mohou přežít vakuum ve vesmíru. Podle Christophera Masona, genetika z lékařské fakulty Cornellovy univerzity v New Yorku, upravené buňky vykazovaly větší odolnost vůči záření než jejich normální protějšky.

NASA a další vesmírné agentury již podnikly opatření k fyzické ochraně astronautů - pomocí stínění kosmických lodí a farmakologicky prostřednictvím různých léků. Takže nepůjde o velký koncepční skok zvážit jejich ochranu i geneticky, za předpokladu, že se prokáže bezpečnost takových postupů, poznamenal genetik.

Svilušky a extrémofilní mikrobi - jako je bakterie Deinococcus radiodurans, která je odolná vůči radiaci - jsou "velkým, v podstatě přirozeným rezervoárem úžasných vlastností a schopností v biologii", řekl Mason, který zkoumá účinky dlouhodobého pobytu ve vesmíru na astronautovi NASA Scottu Kellyovi. "Možná některé z nich využijeme," dodal. Scott Kelly strávil v letech 2015 a 2016 téměř rok na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

Využití těchto zvláštností by jednou mohlo umožnit astronautům cestovat i dál než jen na Mars, na některá ještě exotičtější a nebezpečnější místa ve vesmíru. Například v tuto chvíli nelze vyrazit s posádkou na Jupiterův měsíc Europa, který pod ledovým pláštěm skrývá obrovský oceán. Kromě toho, že je velmi chladná, leží Evropa v srdci silných pásů záření Jupiteru.

"Pokud se tam někdy dostaneme, bude to ten případ, kdy by množství záření lidské tělo téměř úplně usmažilo," řekl Mason. "Tam by byla jistá smrt, pokud něco neuděláte, včetně všech druhů stínění, které lze poskytnout," dodal.

Genetické inženýrství nám ale umožňuje přinejmenším uvažovat o možnosti vyslání astronautů na Evropu, která je široce považována za jednu z největších nadějí ve Sluneční soustavy, kde se může ukrývat mimozemský život.

Genetické inženýrství se téměř jistě nebude omezovat na průkopnické astronauty a kolonisty. Nedávný pokrok v syntetické biologii podle Kenndy Lynchové ohlašuje budoucnost, v níž mikrobi pomohou kolonistům založit opěrný bod na rudé planetě.

"To je něco, co můžeme opravdu udělat, aby nám to pomohlo při výrobě věcí, které potřebujeme, aby nám (mikrobi) pomohli vytvořit materiály potřebné pro stavbu našich habitatů," řekla Lynchová. "Právě tohle vědci nyní zkoumají - takové věci je třeba vytvořit pro naši cestu na Mars."

Někteří vědci a obhájci průzkumu dokonce navrhli použít mikroorganismy k terraformaci Marsu, aby se z něj stal svět podobnější Zemi a tedy mnohem přívětivější pro lidi. Tato možnost zjevně vyvolává velké etické otázky, zejména s ohledem na to, že Mars možná už v dávné minulosti hostil život a mohl by jej hostit i dnes v podzemních jezerech nebo vodonosných vrstvách.

Většina astrobiologů je proto proti terraformaci Marsu a zdůrazňuje, že nechceme vymýtit nebo zásadně změnit původní ekosystém, který mohl na rudé planetě vzniknout. "To by bylo neetické i nevědecké," zdůraznila také Lynchová. Koneckonců jedním z hlavních důvodů, proč Mars zkoumáme, je právě snaha zjistit, zda je Země jediným hostitelem života. "A jak toho můžeme dosáhnout, když planetu změníme dřív, než zjistíme, jestli tam život skutečně byl?" řekla Lynchová.

Související

DNA

Vědci oznámili, že poprvé rozluštili kompletní lidský genom

V roce 2003 se vědci z Projektu lidského genomu (Human Genome Project) zapsali do dějin, když se jim podařilo přečíst 92 procent lidského genomu. Od té doby se téměř dvě desetiletí snažili rozluštit zbývajících osm procent. Nyní mezinárodní tým zhruba stovky výzkumníků představil kompletní lidský genom - je to poprvé, kdy byl sekvenován ve své úplnosti. Objev by mohl pomoci například v lékařství.

Více souvisejících

DNA vesmír, Mars Vědci

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 53 minutami

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

před 4 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 7 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

Fico je připraven jednat s Merzem. Pak by mohl zvednout ruku pro další protiruské sankce

Slovensko se dostalo do křížku s Německem kvůli dalšímu balíčku protiruských sankcí. Podle Roberta Fica (Smer-SD) je Bratislava připravena ho podpořit výměnou za garance ohledně energetické bezpečnosti a cenové dostupnosti energií. Fico je připraven se setkat se svým německým protějškem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy