Biden telefonoval s lídry Japonska, Koreje a Austrálie. Probírali pandemii i bezpečnostní spolupráci

Nově zvolený americký prezident Joe Biden telefonicky hovořil s politickými lídry Japonska, Koreje a Austrálie, kteří mu blahopřáli k vítězství ve volbách a mluvili o posílení vztahů. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Premiéři a prezident s Bidenem probírali i boj proti pandemii covidu-19 a změnám klimatu a také bezpečnostní spolupráci.

Japonský premiér Jošihide Suga podle agentury Kjódó chce s Bidenem ještě před nástupem do Bílého domu navázat co nejužší vztahy a od nového prezidenta si slibuje podporu například v dlouhodobých sporech s Čínou.

PM Suga: I just had my first telephone talk with President-elect @JoeBiden, congratulating him and Vice President-elect @KamalaHarris on their election as the President and the first female Vice President of the United States. pic.twitter.com/fyhxRjXd9l

— PM's Office of Japan (@JPN_PMO) November 12, 2020

Suga řekl, že Biden se postavil na stranu Japonska ohledně sporného souostroví Senkaku ve Východočínském moři, na něž si k nelibosti Tokia dělá nárok i Peking.

S jihokorejským prezidentem Mun Če-inem Biden mluvil mimo jiné i o sousední KLDR a tamním arzenálu jaderných zbraní.

"Není větších spojenců a přátel než jsou Austrálie a Spojené státy," napsal po telefonátu s Bidenem na twitteru australský premiér Scott Morrison. Tomu kritikové v minulosti vyčítali údajně bezbřehou loajalitu k dosluhujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, napsala agentura DPA.

I’ve just spoken to President-elect @JoeBiden to congratulate him on his election. There are no greater friends and no greater allies than Australia and the US. pic.twitter.com/eZm7I4p7Ih

— Scott Morrison (@ScottMorrisonMP) November 12, 2020

Biden v posledních dnech na dálku jednal s mnoha světovými politiky včetně lídrů Německa, Británie, Francie či Irska.

Podle informací serveru CNN však komunikaci nově zvoleného prezidenta USA s dalšími světovými lídry komplikuje fakt, že Bidenovo vítězství odmítá uznat administrativa stávajícího prezidenta Donalda Trumpa. Řada hlav států totiž posílá Bidenovi oficiální vzkazy prostřednictvím ministerstva zahraničí, které je však kvůli postoji prezidenta demokratovi nevyřizuje a Biden na ně proto nemůže reagovat. Ministr zahraničí Mike Pompeo přitom v úterý prohlásil, že Spojené státy čeká "hladký přechod k druhé Trumpově administrativě," ačkoliv respektovaná média projektují Bidenovu výhru.

Podle zdrojů CNN tak Biden komunikuje s dalšími světovými lídry po vlastních kanálech mimo kontrolu ministerstva zahraničí, což někteří diplomaté nepovažují za ideální. Ačkoliv první hovory se zahraničními hlavami států nebývají důvěrné a jedná se pouze o formální gratulace, ministerstvo zahraničí si o nich obvykle udržuje přehled a pořizuje z nich záznam. To nyní není možné, Bidenův tým však tvrdí, že všechny rozhovory nahrává a úřadům transkripce předá, až s ním budou moci začít spolupracovat.

Zahraničním vládám pak pomalu začíná docházet, že oficiální cestou se s Bidenem nyní nelze spojit. Některé z nich proto zkoušely štěstí například kontaktováním bývalých vysokých diplomatů z administrativy Trumpova předchůdce Baracka Obamy, jemuž Biden sloužil jako viceprezident.

Podle CNN tak nastala opačná situace než před čtyřmi lety, kdy do úřadu vstupoval Trump. Tomu bylo ministerstvo zahraničí k dispozici od chvíle, kdy byl médii prohlášen za předpokládaného vítěze. Republikán se však rozhodl vyřizovat rozhovory soukromě ze svého mrakodrapu na Manhattanu a úředníky z ministerstva zahraničí nevyužíval ze svého vlastního rozhodnutí.

Související

Více souvisejících

Joe Biden Scott Morrison (australský premiér) Jošihide Suga Mun Če-in Prezident USA USA (Spojené státy americké) Austrálie Jižní Korea Donald Trump

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy