Nově zvolený americký prezident Joe Biden telefonicky hovořil s politickými lídry Japonska, Koreje a Austrálie, kteří mu blahopřáli k vítězství ve volbách a mluvili o posílení vztahů. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Premiéři a prezident s Bidenem probírali i boj proti pandemii covidu-19 a změnám klimatu a také bezpečnostní spolupráci.
Japonský premiér Jošihide Suga podle agentury Kjódó chce s Bidenem ještě před nástupem do Bílého domu navázat co nejužší vztahy a od nového prezidenta si slibuje podporu například v dlouhodobých sporech s Čínou.
PM Suga: I just had my first telephone talk with President-elect @JoeBiden, congratulating him and Vice President-elect @KamalaHarris on their election as the President and the first female Vice President of the United States. pic.twitter.com/fyhxRjXd9l
— PM's Office of Japan (@JPN_PMO) November 12, 2020
Suga řekl, že Biden se postavil na stranu Japonska ohledně sporného souostroví Senkaku ve Východočínském moři, na něž si k nelibosti Tokia dělá nárok i Peking.
S jihokorejským prezidentem Mun Če-inem Biden mluvil mimo jiné i o sousední KLDR a tamním arzenálu jaderných zbraní.
"Není větších spojenců a přátel než jsou Austrálie a Spojené státy," napsal po telefonátu s Bidenem na twitteru australský premiér Scott Morrison. Tomu kritikové v minulosti vyčítali údajně bezbřehou loajalitu k dosluhujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, napsala agentura DPA.
I’ve just spoken to President-elect @JoeBiden to congratulate him on his election. There are no greater friends and no greater allies than Australia and the US. pic.twitter.com/eZm7I4p7Ih
— Scott Morrison (@ScottMorrisonMP) November 12, 2020
Biden v posledních dnech na dálku jednal s mnoha světovými politiky včetně lídrů Německa, Británie, Francie či Irska.
Podle informací serveru CNN však komunikaci nově zvoleného prezidenta USA s dalšími světovými lídry komplikuje fakt, že Bidenovo vítězství odmítá uznat administrativa stávajícího prezidenta Donalda Trumpa. Řada hlav států totiž posílá Bidenovi oficiální vzkazy prostřednictvím ministerstva zahraničí, které je však kvůli postoji prezidenta demokratovi nevyřizuje a Biden na ně proto nemůže reagovat. Ministr zahraničí Mike Pompeo přitom v úterý prohlásil, že Spojené státy čeká "hladký přechod k druhé Trumpově administrativě," ačkoliv respektovaná média projektují Bidenovu výhru.
Podle zdrojů CNN tak Biden komunikuje s dalšími světovými lídry po vlastních kanálech mimo kontrolu ministerstva zahraničí, což někteří diplomaté nepovažují za ideální. Ačkoliv první hovory se zahraničními hlavami států nebývají důvěrné a jedná se pouze o formální gratulace, ministerstvo zahraničí si o nich obvykle udržuje přehled a pořizuje z nich záznam. To nyní není možné, Bidenův tým však tvrdí, že všechny rozhovory nahrává a úřadům transkripce předá, až s ním budou moci začít spolupracovat.
Zahraničním vládám pak pomalu začíná docházet, že oficiální cestou se s Bidenem nyní nelze spojit. Některé z nich proto zkoušely štěstí například kontaktováním bývalých vysokých diplomatů z administrativy Trumpova předchůdce Baracka Obamy, jemuž Biden sloužil jako viceprezident.
Podle CNN tak nastala opačná situace než před čtyřmi lety, kdy do úřadu vstupoval Trump. Tomu bylo ministerstvo zahraničí k dispozici od chvíle, kdy byl médii prohlášen za předpokládaného vítěze. Republikán se však rozhodl vyřizovat rozhovory soukromě ze svého mrakodrapu na Manhattanu a úředníky z ministerstva zahraničí nevyužíval ze svého vlastního rozhodnutí.
Související

Nechají republikání padnout Ukrajinu? Podle Kirbyho budou americké zdroje na vojenskou pomoc vyčerpány během "měsíců"

Nasazení nových jaderných ponorek v Indo-Pacifiku má odstrašit Čínu
Joe Biden , Scott Morrison (australský premiér) , Jošihide Suga , Mun Če-in , Prezident USA , USA (Spojené státy americké) , Austrálie , Jižní Korea , Donald Trump
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Republikánští rebelové poprvé v americké historii odvolali svého šéfa Sněmovny reprezentantů
Aktualizováno včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu, mrtvých jsou nejméně dvě desítky
včera

Nechají republikání padnout Ukrajinu? Podle Kirbyho budou americké zdroje na vojenskou pomoc vyčerpány během "měsíců"
včera

Rusko se vrací o 30 let zpátky. Cenzura internetu dostává nový rozměr. Chce zablokovat i VPN
včera

Polský skandál s vydáváním víz bobtná. Vysvětlení požaduje i Evropská komise
včera

V Česku začíná období chřipek a covidu-19. Je nejvhodnější doba na očkování
včera

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů
včera

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu
včera

Větrné počasí v Česku. Meteorologická výstraha se týká téměř celé země
včera

V 94 letech zemřel bývalý ředitel Komerční banky a senátor ODS Richard Salzmann
včera

Pellegrini nezavrhl možnost vlády s Progresivním Slovenskem. Mohl by v ní být premiérem
včera

Česko a Polsko zavádějí na hranicích se Slovenskem namátkové kontroly
včera

Vlak na Strakonicku srazil skupinu lidí. Dva z nich zemřeli
včera

Počasí opět zlomilo teplotní rekord. Září bylo nejteplejší, jaké kdy v Česku naměřili
včera

Syn Prigožina údajně zdědil majetek svého otce i ohromný ruský dluh
včera

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času
včera

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"
včera

Ukrajinský tankista zavolal do Ruska o pomoc s opravou tanku. Tam mu ochotně poradili
včera

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko
včera
Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo
Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.
Zdroj: Jakub Jurek