Macron a Suga se shodli na nutnosti spravedlivého sdílení vakcín

Francouzský prezident Emmanuel Macron a japonský premiér Jošihide Suga se dnes vyslovili pro spravedlivé sdílení vakcín proti covidu-19. Na schůzce v Tokiu, kam francouzský prezident přijel na zahájení olympijských her jako hlava příští pořadatelské země, jednali také o klimatických změnách. Oba označili olympiádu za symbol jednoty světa v boji proti covidu-19, informovala japonská agentura Kjódó.

Macron se ráno šel podívat na zápas v judu a sešel se i s vedením několika japonských podniků, včetně automobilky Nissan. Ta spolupracuje s francouzským výrobcem aut Renault.

Ve společném prohlášení pak Suga a Macron uvedli, že je třeba zajistit "svobodný a otevřený prostor v indicko-pacifickém regionu". Agentura AFP k tomu napsala, že jde o poukaz na regionální ambice Číny, jež vyvolávají znepokojení v Japonsku i v západních zemích.

K tématu spolupráce v boji proti oteplování klimatu politici uvedli, že to neznamená "omezení, ale příležitost k inovacím a vytváření pracovních míst".

Došlo i na kontroverzní téma sdílené péče o děti. Japonský právní systém tento princip nezná. V prohlášení se uvádí, že Japonsko a Francie o tom budou jednat v zájmu dětí. Francie řeší případ svého občana žijícího v Tokiu Vincenta Fichota, který zahájil hladovku, protože neviděl své děti od doby, co jeho japonská manželka od něj před třemi lety i s dětmi odešla.

S Fichotem, který kempuje u nádraží poblíž olympijského stadionu, se ve čtvrtek sešli Macronovi poradci. Fichot řekl, že ho setkání zklamalo a že bude v protestu pokračovat. "Potřebuji výsledek, ne symbolické akce," citovala ho AFP.

Macron z Japonska odlétá na čtyřdenní návštěvu Francouzské Polynésie. Přijede tam týden pro protestu proti jaderným testům. Francie jich tam v letech 1966 až 1996 provedla přes 190, přičemž místní obyvatelstvo na nebezpečí radioaktivity nebylo vždy upozorněno.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Jošihide Suga očkování Olympijské hry 2021 (Tokio)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 51 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy