Olympijské hry 2021 (Tokio)

Olympiáda, ilustrační foto

Šéf MOV Bach: Olympiáda bez duše nebyla. Dala naději celému světu

Ještě krátce před zahájením letošních Letních olympijských her v Tokiu nebylo zřejmé, zda se kvůli sílící se koronavirové pandemii v japonské metropoli vůbec uskuteční. Nakonec se uskutečnila a nyní úspěšně dospěla do svého závěru. Samotný předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach se nechal slyšet, že pokud se veřejnost bála, že se bude jednat o olympiádu bez duše či dokonce o oympiádu duchů, tak právě díky sportovcům olympiáda bez duše nebyla.
Oštěpaři Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý se radují ze zisku medailí v oštěpu. (7.8.2021)

Senzace. Čeští oštěpaři Vadlejch a Veselý získali pro Česko další dvě medaile

Čeští oštěpaři Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý zachránili čest české atletiky na Letních olympijských hrách v Tokiu a jako jediní čeští atleti přivezou z Tokia dvě olympijské medaile. Zatímco Jakub Vadlejch díky pokusu dalekému 86,67 m získal stříbro, Vítězslav Veselý hodil 85,44 m a má bronz. Čeští reprezentanti nestačili pouze na Inda Čopru, který svůj oštěp hodil nejdále ve druhé sérii, a to k 87,58 metrům.
Olympijské hry, ilustrační foto

Český oštěpařský double. Vadlejch má stříbro, Veselý bronz

Třetí a poslední víkend letních olympijských her v japonském Tokiu je v plném proudu. Kanoista Martin Fuksa v časných ranních hodinách na medaili nedosáhl, skončil pátý. V akci budou během soboty i další čeští reprezentanti, například moderní pětibojaři nebo oštěpaři.
Olympiáda, ilustrační foto

Medaile z moderního pětiboje pro Česko nakonec není. Kuf ztroskotal na střelbě

V sobotu se konal v rámci olympijského programu v Tokiu mimo jiné i moderní pětiboj. Česká republika měla v tomto sportu na olympiádě hned dvojí zastoupení v podobě Jana Kufa a Martina Vlacha a zvláště prvnímu jmenovanému se dařilo po většinu pětiboje lépe. Po dvou disciplínách byl na sedmé pozici, zatímco jeho kolega Vlach je zatím celkově až sedmadvacátý. Poté si Kuf poradil s parkurem a dostal se na třetí místo. Z něj pak vybíhal do poslední rozhodující disciplíny, kde n atom byl běžecky dobře, ale hůře už střelecky. A právě střelba zapříčinila to, že Kuf nakonec na medaili nedosáhl. Marti Vlach si pak výrazně polepšil, když skončil na výtečném pátém místě.
Olympijské hry, ilustrační foto

Naděje zhasly brzy. Dráhař Bábek neuspěl v rozjížďce ani v následné opravě a končí

V sobotu se konal v rámci dráhové cyklistiky na Letních olympijských hrách v Tokiu závod v keilinu, tedy v disciplíně, kde se čekalo dost zajímavého od českého reprezentanta specializujícího se právě na tuto disciplínu Tomáše Bábka. Jenže ten neuspěl už hned v úvodní rozjížďce, ze kterého přímo do čtvrtfinále postupovali první dva a poté, co v ní nakonec skončil až čtvrtý, musel pak absolvovat opravnou jízdu. I zde skončil ale až na čtvrtém místě a medailové naděje se tak rychle rozplynuly.
Český kanoista Martin Fuksa

Stejně jako v Riu pátý. Fuksa si ani tentokrát nesplnil sen o olympijské medaili

Rychlostní kanoista Martin Fuksa nerozšířil medailovou sbírku české výpravy na letošních Letních olympijských hrách v Tokiu. Stejně jako před pěti lety v Riu, tak i tentokrát skončil český reprezentant v závodě na 1000 metrů na pátém místě. Ze své již čtvrté olympijské medaile, tentokrát zlaté, se radoval Brazilec Isaquias Queiroz dos Santos, který dojel do cíle před druhým Číňanem Liou Chaem. Třetí pak skončil Moldavan Serghej Tarnovschi.
Atletika

Mílařka Mäki ve finále skončila poslední. Čtvrtkaři ve štafetovém závodě nepostoupili

Atletický olympijský program měl v pátek na programu mimo jiné třeba finále běhu žen na 1500 metrů. V něm se představila nová česká rekordmanka s finskými kořeny Kristiina Mäki, které se ve středu v semifinále podařilo překonat 35 let starý český rekord, ovšem na svůj semifinálový výkon už ve finále navázat nedokázala. Skončila na posledním třináctém místě, ale i tak je to spoečně s tím, co předvedla ve finále, veliký úspěch nejen pro samotnou českou závodnici, ale i samotnou českou atletiku. Čtvrtkaři pak v pátek běželi své rozběhy ve štafetovém závodě 4x100 metrů, ve kterých se představili i Češi ve složení Patrik Šorm, Pavel Maslák, Michal Desenský a Vít Müller. Ti ale nepostoupili.
Olympiáda, ilustrační foto

Trápí ji kyčel i stehenní sval. Do olympijského maratonu Vrabcová Nývltová ale nastoupí

Přestože českou olympioničku Evu Vrabcovou Nývltovou trápí zdravotní potíže, do olympiijského maratonu v Sapporu v sobotu nakonec nastoupí. Konkrétně ji trápí pravá kyčel a stehenní sval, ale podle svých slov bude spoléjat v závodě na endorfiny. "Zázrak se nekoná, ale vyběhnu. Pokud se stav ještě víc nezhorší, tak vyběhnu a budu spoléhat na endorfiny a čekat, kam až se dostanu," uvedla ve svém prohlášení konkrétně.
Olympijské hry, ilustrační foto

Kanoista Fuksa udělal první krok k medaili, finále čeká běžkyni Mäki

O rok odložené letní olympijské hry v japonském Tokiu se blíží ke svému závěru. Jednou z medailových nadějí pro poslední dny je kanoista Martin Fuksa, který dnes postoupil do semifinále závodu na 1000 metrů. V rozjížďce naopak skončil jeho bratr Petr. Finále běhu na 1500 metrů dnes čeká atletku Kristiinu Mäki.
Český kanoista Martin Fuksa

Kanoista Martin Fuksa postoupil přímo do semifinále, jeho bratr naopak končí

V závodě na 1000 metrů dokázal v pátek brzy ráno středoevropského času postoupit přímo do semifinále rychlostn kanoista Martin Fuksa. Ten totiž svou rozjížďku vyhrál a čtvrtfinále tak tedy absolvovat nemusel. Na stejné trati se naopak nedařilo jeho bratrovi Petrovi, který ve své rozjížďce skončil až čtvrtý a v dalších jízdách už tohoto českého reprezentanta čeští fanoušci nespatří.
Olympijské hry, ilustrační foto

Ondra dal do obtížnosti vše co mohl, medaile ale z toho nakonec není

Ve čtvrtek je na programu očekávané finále ve sportovním lezení i s českým reprezentantem Adamem Ondrou, od kterého se čeká, že by se mohl vyšvihnout v celkovém pořadí hodně vysoko vzhledem k tomu, jakým fenoménem ve svém sportu je. Aktuálně je finále ve fázi, kdy je po dvou ze třech disciplínách. V té první se lezlo na rychlost a přestože se jedná o nejvíce neoblbíbenou disciplínu pro Adama Ondru, tak tento Čech po něm figuroval na velice slušné čtvrté pozici poté, co zaznamenal osobní rekord. Následoval bouldering, po kterém ale český olympionik nakonec skončil pro zatím až na šestém místě.
Olympiáda, ilustrační foto

LOH ŽIVĚ: Dostál si vynahradil zklamání a má bronz

Česká olympijská výprava získala ve čtvrtek další medaili. Na zklamání ze sólového závodu nechal zapomenout kajakář Josef Dostál, na deblkajaku s Radkem Šloufem si dojel pro bronz. Další dnešní velkou medailovou nadějí je lezec Adam Ondra, jeho soutěž začíná v 10:30.
Olympiáda, ilustrační foto

Česko má další medaili! Pro bronz si dojeli čeští deblkajakáři Dostál se Šloufem

V pořadí devátý cenný kov pro českou výpravu získali v Tokiu na letošních Letních olympijských hrách rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf. Ti společně ve čtvrtečním závodě deblkajakářů na 1000 metrů dojeli na třetí příčce a to i přesto, že figurovali v krajní dráze. Ze zlata se po tomto závodě radovali Jean van der Westhuyzen a Thomas Green z Austrálie, stříbro pak putovalo do Německa zásluhou dua Max Hoff a Jacob Schopf.
Atletika

Mílařka Mäki zaběhla český rekord a senzačně proplula do finále. Pokračoval desetiboj

Senzačním výkonem se dostala česká mílařka s finskými kořeny Kristiina Mäki do olympijského finále běhu na 1500 metrů. Ve svém semifinále totiž překonala 36 let starý český rekord na této trati, když do cíle doběhla v čase 4:01,23. Vylepšila si tak o více než tři vteřiny svůj osobní rekord, který zaznamenala tento týden v pondělí, kdy byly na programu rozběhy. To všechno pouhých sedm měsíců po porodu. Ve svém semifinále se představila i čtvrtkařka Lada Vondrová, která ovšem nenávazala na svůj skvělý běh z rozběhu a skončila v něm tak až osmá. A ve svých bojích i ve středu večer tokijského času pokračovali desetibojaři.
Olympiáda, ilustrační foto

Lezec Ondra zase blíže k medaili. Přišel o jednoho soupeře kvůli natrhnutému bicepsu

V úterý prožilo sportovní lezení svou premiéru na Letních olympijských hrách, když se v Tokiu konala kvalifikace. Z ní do čtvrtečního finále postoupilo osm nejlepších lezců včetně české hvězdy Adama Ondry, jenž postoupil ze šestého místa. Pro českého reprezentanta nyní vzrostla naděje na zisk olympijské medaile, neboť ve středu přišla informace o tom, že ze závodu odstupuje Francouz Bassa Mawem. Ten si totiž v kvalifikaci natrhl biceps a bude se tak muset podrobit operaci.
Olympijské hry, ilustrační foto

Čeští oštěpaři Veselý s Vadlejchem postoupili do finále, závodit začali i desetibojaři

Poté, co v úterý hrubě nezadařilo českým oštěpařkám, kdy se ani jedné ze tří českých reprezentantek nepodařilo postoupit do finále, zúčastnili se ve střeedu své kvalifikace pro změnu čeští oštěpaři. Těm se nakonec dařilo daleko lépe, když se do bojů o medaile povedlo proklouznout Vítězslavu Veselému i Jakubu Vadlejchovi. Své olympijské zápolení pak ve středu zahájili i desetibojaři včetně dvou českých Adama Sebastiana Helceleta a Jiřího Sýkory. Zatímco první jmenovaný je po třech úvodních disciplínách zatím šestnáctý, druhý zase až jednadvacátý.
Olympijské hry, ilustrační foto

Dráhový cyklista Bábek nepostoupil z kvalifikace sprintu. V Tokiu se ještě představí

Ve středu vkročil do své olympijské mise v Tokiu jediný český zástupce v dráhové cyklistice Tomáš Bábek, ovšem na sprinterskou kvalifikaci vzpomínat v dobrém nebude. Ze 30 závodníků ve startovním poli nakonec v této kvalifikaci skončil až osmadvacátý a neprobojoval se tak mezi čtyřiadvacet postupujících. O víkendu je však na programu disciplína zvaná "keirin", v níž je Bábek daleko lepší a z níž má bronzovou medaili z mistrovství světa.

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 50 minutami

před 2 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 3 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 11 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy