Dráhový cyklista Bábek nepostoupil z kvalifikace sprintu. V Tokiu se ještě představí

Ve středu vkročil do své olympijské mise v Tokiu jediný český zástupce v dráhové cyklistice Tomáš Bábek, ovšem na sprinterskou kvalifikaci vzpomínat v dobrém nebude. Ze 30 závodníků ve startovním poli nakonec v této kvalifikaci skončil až osmadvacátý a neprobojoval se tak mezi čtyřiadvacet postupujících. O víkendu je však na programu disciplína zvaná "keirin", v níž je Bábek daleko lepší a z níž má bronzovou medaili z mistrovství světa.

Vítězi kvalifikace byli Nizozemci Jeffrey Hoogland a Harrie Lavreysen, kteří zaznamenali stejný čas 9,215 sekundy, díky němuž tak zapsali nový olympijský rekord. Že Nizozemci jsou na tom skutečně dobře, to už ukázali v úterý, kdy vyhráli závod v týmovém sprintu. Světový rekordman z Británie Jack Carlin byl v kvaliikaci třetí (9,100), Nicholas Paul z Trinidadu a Tobaga čtvrtý a až na osmém místě skončil šestinásobný olympijský vítěz Jason Kenny (9,510).

A právě Kenny zaznamenal na posledních Hrách v Riu dosavadní olympijský rekord nbesoucí hodnostu 9,551 sekundy. Tentokrát se hned devět dráhařů podařilo na olympijském velodromu v Izu dostalo před tento čas.

Kvůli zdravotním důvodům se závodu nezúčastnil světový šampion z roku 2018, Australan Matthew Glaetzer. Závodníka, kterému před dvěma lety byla diagnostikována rakovina štítné žlázy, kvůli níž podstoupil operaci, po které se opět vrátil na kolo, nahradilb Matthew Richardson.

Co se týče českého reprezentanta, tak ten bral sprinterskou kvcvalifikaci jako přípravu na víkendový keirin. Ve sprinterské kvbalifikaci šel jako třetí na řadu a do cíle dorazil v čase 9,856 sekundy, díky kterému porazil pouze Kazacha Sergeje Ponomarjova a Kwesiho Brownea z Trinidadu a Tobaga. "Je to můj první závod tady a po dlouhé době. Na ten sprint jsem se úplně nepřipravoval. Dostal jsem ho jako bonus ke keirinu, který jsem vyjel. Ve sprintu jsem nějaké šance neměl, protože ho nejezdím, ale bral jsem to jako šanci se rozjet, a tak jsem ji využil," nechal se slyšet Bábek, pro kterého to byl tedy první ostrý start v této sezóně, po závodě.

Související

Ilustrační foto

Tisk: Po skončení olympiády vyvstává otázka, zda se měla vůbec konat

O rok odložené olympijské hry v Tokiu měly podle organizátorů sloužit jako pomník vítězství nad pandemií covidu-19. Světový tisk si nicméně po jejich nedělním zakončení klade otázku, zda bylo jejich uskutečnění dobrou volbou. Protikoronavirová opatření byla všudypřítomná a řada expertů pokračuje hry za selhání.
Olympiáda, ilustrační foto

Šéf MOV Bach: Olympiáda bez duše nebyla. Dala naději celému světu

Ještě krátce před zahájením letošních Letních olympijských her v Tokiu nebylo zřejmé, zda se kvůli sílící se koronavirové pandemii v japonské metropoli vůbec uskuteční. Nakonec se uskutečnila a nyní úspěšně dospěla do svého závěru. Samotný předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach se nechal slyšet, že pokud se veřejnost bála, že se bude jednat o olympiádu bez duše či dokonce o oympiádu duchů, tak právě díky sportovcům olympiáda bez duše nebyla.

Více souvisejících

Olympijské hry 2021 (Tokio) olympiáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy