Čeští oštěpaři Veselý s Vadlejchem postoupili do finále, závodit začali i desetibojaři

Poté, co v úterý hrubě nezadařilo českým oštěpařkám, kdy se ani jedné ze tří českých reprezentantek nepodařilo postoupit do finále, zúčastnili se ve střeedu své kvalifikace pro změnu čeští oštěpaři. Těm se nakonec dařilo daleko lépe, když se do bojů o medaile povedlo proklouznout Vítězslavu Veselému i Jakubu Vadlejchovi. Své olympijské zápolení pak ve středu zahájili i desetibojaři včetně dvou českých Adama Sebastiana Helceleta a Jiřího Sýkory. Zatímco první jmenovaný je po třech úvodních disciplínách zatím šestnáctý, druhý zase až jednadvacátý.

Stejně jako před pěti lety pod pěti olympijskými kruhy v Riu, tak tentokrát i v Tokiu bude mít český oštěp mezi muži ve finále hned dvojí zastoupení. Postoupil jak Vítězslav Veselý, tak i Jakub Vadlejch, kteří si v kvalifikaci vylepšili své osobní rekordy. Zatímco Vadlejchův nejdelší pokus byl ten poslední a měřil 84,93 metru, čímž se tak dostal na čtvrtou pozici, Veselému se sice nepodařilo přehodit kvalifikační limit, ale díky hodu dalekému 83,04 metru se umístil na postupovém osmém místě.

Jakub Vadlejch měl při tom dost namále se svým postupem, neboť první dva pokusy mířily jen těsně za postupovou hranici a vypadalo to, že do finále nakonec nepostoupí. Účast v něm mu tedy zajistil až poslední třetí pokus. Jak ale sám prozradil, nic zvláštnho jinak při tom třetím pokusu neudělal. "Udělal jsem skoro to samé, jenom o trošičku líp. Opravdu k tomu nejde říct nic. Nastavení těla, hlavy bylo úplně stejné jako první dva hody, ale chyběl nějaký milimetr, malé počkání levé ruky. Jsou to opravdu milimetry, mikrometry a udělá to v tomhle případě šest metrů," komentoval svůj výkon po kvalifikaci.

Pro jeho kolegu Veselého bude účast v tokijském finále již čtvrtou olymipjskoub finálovou účastí, jelikož poprvé se pod pěti kruhy ve finále oštěpu objevil už v Pekingu v roce 2008. Čtyři roky na to v Londýně pak vybojoval bronzovou medaili, jenž dostal se zpožděním poté, co byl Ukrajinci Oleksandru Pjatnycjiovi zjištěn doping. Že by mohl postup do finále vyjít i tentokrát, tak nad tím Veselý přemýšlel už při tréninku, kdy se mu dařilo. "Určitě vám to dá klid, když víte, že máte něco v kapse a můžete to vytáhnout. Jsem spokojený. Hlavně ta kvalifikace, to vždycky člověk nikdy neví, co se uděje. A vyšlo to," řekl Veselý.

Čeští desetibojaři zatím na chvostu průběžného pořadí

Kromě oštěpařů se čeští atleti v rámci středečního dopoledního programu představili ještě v mužském desetiboji, kde se ukázali hned dva reprezentanti Adam Sebastian Helcelet a Jiří Sýkora. První disciplínou, kde se desetibojaři představili, byla stovka. Nejrychleji ji absolvoval Warner s časem 10,12, jenž byl tak o dvě setiny lepší než při desetiboji, kterého se zúčastnil v Götzisu. Helcelet pak absolvoval stoku v čase 11,06 sekundy, což ho řadilo na celkové průběžné 18. místo, Jiří Sýkora pro změnu doběhl do cíle v čase 11,18 sekundy a po stovce byl tak dvacátý.

V následném skokuk do dálky oba Češi zůstali daeko za očekáváními, když Helcelet skočil 716 a Sýkora pak 703 centimetrů. Bronzový medailista z posledních Her v Riu Warner zaznamenal skok daleký 824 centimentrů a nedával tak svým soupeřům prakticky žádnou šanci ho dostihnout. Pokud by Warner skákal pouze skok do dálky, takovýto skok by mu vynesl bronz.

Následoval vrh koulí. V ní Helcelet hodil kouli k 14,99 metrům, díky čemuž se tak v průběžném pořadí posunul na šestnáctou příčku. To jeho kolega Sýkora zůstal i po této disciplíně na svém. Warner pak vrhnul kouli k 14,80 metrům, čímž tak vylepšil o půl metru svůj výkon z Götzisu. Co se týče světového rekordmana Francouze Kevina Mayera, tak ten zatím figuruje na čtvrté pozici se ztrátou 304 bodů.

Warnholm v sukních. Po mužské čtvrtce i ta ženská přinesla světový rekord

Poté, co v mužském závodě na 400 metrů překážek zazářil svým fenomenálním během Nor Karsten Warnholm, se v Tokiu přepisovali historické tabulky i v ženské čtvrtce s překážkami. Postarala se o to Američanka Sydney McLaughlinová, která do cíle doběhla v novém světovém rekordu 51,46. Druhá za ní byla její krajanka Dalilah Muhammadová, třetí Nizozemka Femke Bolová zaznamenala nový evropský rekord díky času 52,03.

Související

Běhání, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Hassanovou inspiroval Zátopek. Po dvou bronzech z dráhy si doběhla pro zlato z maratonu

Jak sama nizozemská běžkyně Sifan Hassanová řekla, k tomu, aby na hrách v Paříži po závodech na pěti a na deseti kilometrech zkusila i maraton, ji inspiroval někdejší československý běžec Emil Zátopek, kterému se dosud jako jedinému podařilo z těchto tří distancí v Helsinkách získat zlatou olympijskou medaili. Poté, co si na těchto hrách Hassanová doběhla pro bronzy ze zmiňované pěti a desetikilometrové trati, si chtěla svou medailovou sbírku rozšířit o cenný kov z maratonu a povedlo se jí to dokonale, když si v olympijském rekordu 2:22:55 doběhla pro zlato. Nejlepší Češkou byla šestadvacátá Tereza Hrochová, další česká reprezentantka Moira Stewartová skončila na 66. místě.
Nikola Ogrodníková

LOH 2024: Nikola Ogrodníková zachránila pod pěti kruhy českou oštěpařskou školu a získala bronz

Po zlaté medaili kajakáře Josefa Dostála se v sobotu během předposledního soutěžního olympijského dne dočkal česká výprava pátého cenného kovu zásluhou oštěpařky Nikoly Ogrodníkové, která získala bronz a zachránila tak tím pod pěti kruhy českou oštěpařskou školu. Cenný kov si ve svém životním závodě pro mnohé nečekaná česká olympijská medailistka zajistila hodem dalekým 63,68 metru.

Více souvisejících

Atletika Olympijské hry 2021 (Tokio) olympiáda

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu

Organizace spojených národů obvinila Izrael z „vážného porušení“ 50 let staré dohody se Sýrií a tvrdí, že Izrael provádí „inženýrské práce“, které zasahují do klíčové nárazníkové zóny na Golanských výšinách. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy