Ondra dal do obtížnosti vše co mohl, medaile ale z toho nakonec není

Ve čtvrtek je na programu očekávané finále ve sportovním lezení i s českým reprezentantem Adamem Ondrou, od kterého se čeká, že by se mohl vyšvihnout v celkovém pořadí hodně vysoko vzhledem k tomu, jakým fenoménem ve svém sportu je. Aktuálně je finále ve fázi, kdy je po dvou ze třech disciplínách. V té první se lezlo na rychlost a přestože se jedná o nejvíce neoblbíbenou disciplínu pro Adama Ondru, tak tento Čech po něm figuroval na velice slušné čtvrté pozici poté, co zaznamenal osobní rekord. Následoval bouldering, po kterém ale český olympionik nakonec skončil pro zatím až na šestém místě.

Osmadvacetiletý český reprezentant Adam Ondra se před finále zúčastnil vyřazovací části v lezení na rychlost, kde se nakonec představil sám a proti nikomu tedy nelezl, neboť jeho původní soupeř Francouz Bassa Mawem si během úterního semifinále natrhl biceps, musel tak tedy opustit Tokio a podrobit se operaci.

Během tohoto sólo lezení na rychlost zaznamenal Ondra čas 7,44, díky čemuž tak o dvě setiny vylepšil svůj dosavadní osobní rekord. Ten pak vylepšil ještě o dalších 41 setin v následném semifinále, ovšem Ginés byl ještě o půl sekundy rychlejší. Následovalo lezení proti Mickaëlu Mawemovi, ve kterém se mu podařilo poprvé v kariéře v této disciplně stlačit výsledný čas po sedm sekund (konkrétně zaznamenal čas 6.86 sekundy) a i když byl tehdy ve finále vyřazovací části jeho francouzský soupeř o 39 setin rychlejší, na Ondrovi byla i tak vidět spokojenost.

Následovala tedy druhá finálová disciplína a to bouldering. V něm světový šampion z roku 2014 a držitel dvou stříbrných z MS Adam Ondra první ze tří boulderů "topoval", ovšem až na druhý pokus. Na druhém boulderu se mu jako jedinému závodníkovi z finálové sedmičky nepodařilo dostat na zónu, na závěrečném třetím boulderu si pak naopak zónu zapsali všichni, ale nikomu se tehdynezadařilo, stejně jako v tom druhém boulderu, "zatopovat".

Ondra je tak po dvou disciplínách ve finále průběžně až šestý a měl ideálně v té poslední, tedy v lezení na obtížnost, triumfovat, aby mohl pomýšlet na medaili.

V oné lezení na obtížnost předvedl Adam Ondra výtečný výko, který ale nakonec k vytouženému úspěchu bohužel nestačil. Dosáhl v ní totiž na kótu 42+ a ideálně ho nesměl nikdo ze soupeřů překonat, aby mohl pomýšlet na cenný kov. Což se dlouho dělo, ale na závěr přišel na řadu Schubert a tomu se českého závodníka překonat nakonec podařilo, čímž tak trojnásobného světového šampiona z obtížnosti odsunul mimo medailové pozice.

Do té doby totiž Ondra figuroval na skvělém průběžném druhém místě a sahal i po zlatu,kdyby ho nikdo další nepřekonal. Takhle nakonec jeho součin činil konečných 48, což stačilo pouze na šesté místo.

Letní olympijské hry v Tokiu - sportovní lezení (5.8.2021):

Muži:

1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4)2. Coleman (USA) 30 (6x1x5)3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1)4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6)5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7)6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2)7. Duffy (USA) 60 (5x4x3)8. B. Mawem - nenastoupil

Související

Ilustrační foto

Tisk: Po skončení olympiády vyvstává otázka, zda se měla vůbec konat

O rok odložené olympijské hry v Tokiu měly podle organizátorů sloužit jako pomník vítězství nad pandemií covidu-19. Světový tisk si nicméně po jejich nedělním zakončení klade otázku, zda bylo jejich uskutečnění dobrou volbou. Protikoronavirová opatření byla všudypřítomná a řada expertů pokračuje hry za selhání.
Olympiáda, ilustrační foto

Šéf MOV Bach: Olympiáda bez duše nebyla. Dala naději celému světu

Ještě krátce před zahájením letošních Letních olympijských her v Tokiu nebylo zřejmé, zda se kvůli sílící se koronavirové pandemii v japonské metropoli vůbec uskuteční. Nakonec se uskutečnila a nyní úspěšně dospěla do svého závěru. Samotný předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach se nechal slyšet, že pokud se veřejnost bála, že se bude jednat o olympiádu bez duše či dokonce o oympiádu duchů, tak právě díky sportovcům olympiáda bez duše nebyla.

Více souvisejících

Olympijské hry 2021 (Tokio) olympiáda

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Zvládne Ukrajina další rok války? Trump je nadějí i důvodem k obavám

Britská stanice BBC přinesla exkluzivní reportáž z východní Ukrajiny, kde její reportéři zpovídali členy minometné jednotky známé pod přezdívkou „Černá smečka“. Všichni členové této jednotky se do války zapojili dobrovolně a v současnosti se snaží zabránit obklíčení obce Kurachove, která se nachází nedaleko města Pokrovsk v Doněcké oblasti.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Odpor Ukrajiny vůči Rusku oživuje dávno zapomenuté hodnoty. Odhaluje ale i slabost

Připravuje-li se Volodymyr Zelenskyj na možné vyjednávání, jeho spojenci a sousedé by měli být připraveni na průmyslovou válku. Ukrajina je dnes místem, kde slova, která jinde ztratila svůj význam, opět nabývají na síle. Boj za „svobodu“ zde není prázdným sloganem, ale každodenní realitou. „Suverenita“ není abstraktním pojmem, nýbrž rozdílem mezi možností rozhodovat o vlastním osudu a podrobením se diktátu Moskvy, uvedl server The Guardian.

včera

Kim Čong-Un

Kim Čong-Un přitvrdil. Oznámil novou strategii

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země bude realizovat „nejtvrdší“ protiamerickou politiku. Toto prohlášení, zveřejněné státními médii v neděli, přichází jen několik týdnů před nástupem Donalda Trumpa na post prezidenta USA.

včera

včera

"Zastírají stopy absurdními teoriemi." Alijev obvinil Rusko ze sestřelení ázerbájdžánského letadla

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev obvinil Rusko ze sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines během Vánoc, při němž zahynulo 38 lidí, a z pokusu o zakrytí skutečné příčiny nehody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy