Ondra dal do obtížnosti vše co mohl, medaile ale z toho nakonec není

Ve čtvrtek je na programu očekávané finále ve sportovním lezení i s českým reprezentantem Adamem Ondrou, od kterého se čeká, že by se mohl vyšvihnout v celkovém pořadí hodně vysoko vzhledem k tomu, jakým fenoménem ve svém sportu je. Aktuálně je finále ve fázi, kdy je po dvou ze třech disciplínách. V té první se lezlo na rychlost a přestože se jedná o nejvíce neoblbíbenou disciplínu pro Adama Ondru, tak tento Čech po něm figuroval na velice slušné čtvrté pozici poté, co zaznamenal osobní rekord. Následoval bouldering, po kterém ale český olympionik nakonec skončil pro zatím až na šestém místě.

Osmadvacetiletý český reprezentant Adam Ondra se před finále zúčastnil vyřazovací části v lezení na rychlost, kde se nakonec představil sám a proti nikomu tedy nelezl, neboť jeho původní soupeř Francouz Bassa Mawem si během úterního semifinále natrhl biceps, musel tak tedy opustit Tokio a podrobit se operaci.

Během tohoto sólo lezení na rychlost zaznamenal Ondra čas 7,44, díky čemuž tak o dvě setiny vylepšil svůj dosavadní osobní rekord. Ten pak vylepšil ještě o dalších 41 setin v následném semifinále, ovšem Ginés byl ještě o půl sekundy rychlejší. Následovalo lezení proti Mickaëlu Mawemovi, ve kterém se mu podařilo poprvé v kariéře v této disciplně stlačit výsledný čas po sedm sekund (konkrétně zaznamenal čas 6.86 sekundy) a i když byl tehdy ve finále vyřazovací části jeho francouzský soupeř o 39 setin rychlejší, na Ondrovi byla i tak vidět spokojenost.

Následovala tedy druhá finálová disciplína a to bouldering. V něm světový šampion z roku 2014 a držitel dvou stříbrných z MS Adam Ondra první ze tří boulderů "topoval", ovšem až na druhý pokus. Na druhém boulderu se mu jako jedinému závodníkovi z finálové sedmičky nepodařilo dostat na zónu, na závěrečném třetím boulderu si pak naopak zónu zapsali všichni, ale nikomu se tehdynezadařilo, stejně jako v tom druhém boulderu, "zatopovat".

Ondra je tak po dvou disciplínách ve finále průběžně až šestý a měl ideálně v té poslední, tedy v lezení na obtížnost, triumfovat, aby mohl pomýšlet na medaili.

V oné lezení na obtížnost předvedl Adam Ondra výtečný výko, který ale nakonec k vytouženému úspěchu bohužel nestačil. Dosáhl v ní totiž na kótu 42+ a ideálně ho nesměl nikdo ze soupeřů překonat, aby mohl pomýšlet na cenný kov. Což se dlouho dělo, ale na závěr přišel na řadu Schubert a tomu se českého závodníka překonat nakonec podařilo, čímž tak trojnásobného světového šampiona z obtížnosti odsunul mimo medailové pozice.

Do té doby totiž Ondra figuroval na skvělém průběžném druhém místě a sahal i po zlatu,kdyby ho nikdo další nepřekonal. Takhle nakonec jeho součin činil konečných 48, což stačilo pouze na šesté místo.

Letní olympijské hry v Tokiu - sportovní lezení (5.8.2021):

Muži:

1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4)2. Coleman (USA) 30 (6x1x5)3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1)4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6)5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7)6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2)7. Duffy (USA) 60 (5x4x3)8. B. Mawem - nenastoupil

Související

Ilustrační foto

Tisk: Po skončení olympiády vyvstává otázka, zda se měla vůbec konat

O rok odložené olympijské hry v Tokiu měly podle organizátorů sloužit jako pomník vítězství nad pandemií covidu-19. Světový tisk si nicméně po jejich nedělním zakončení klade otázku, zda bylo jejich uskutečnění dobrou volbou. Protikoronavirová opatření byla všudypřítomná a řada expertů pokračuje hry za selhání.
Olympiáda, ilustrační foto

Šéf MOV Bach: Olympiáda bez duše nebyla. Dala naději celému světu

Ještě krátce před zahájením letošních Letních olympijských her v Tokiu nebylo zřejmé, zda se kvůli sílící se koronavirové pandemii v japonské metropoli vůbec uskuteční. Nakonec se uskutečnila a nyní úspěšně dospěla do svého závěru. Samotný předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach se nechal slyšet, že pokud se veřejnost bála, že se bude jednat o olympiádu bez duše či dokonce o oympiádu duchů, tak právě díky sportovcům olympiáda bez duše nebyla.

Více souvisejících

Olympijské hry 2021 (Tokio) olympiáda

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

včera

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

včera

včera

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

včera

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu oznámil, že Rusko brzy zveřejní datum dalšího kola přímých mírových rozhovorů s Ukrajinou. Jedním z hlavních požadavků Moskvy přitom zůstává neutrální status Ukrajiny, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy