Ondra dal do obtížnosti vše co mohl, medaile ale z toho nakonec není

Ve čtvrtek je na programu očekávané finále ve sportovním lezení i s českým reprezentantem Adamem Ondrou, od kterého se čeká, že by se mohl vyšvihnout v celkovém pořadí hodně vysoko vzhledem k tomu, jakým fenoménem ve svém sportu je. Aktuálně je finále ve fázi, kdy je po dvou ze třech disciplínách. V té první se lezlo na rychlost a přestože se jedná o nejvíce neoblbíbenou disciplínu pro Adama Ondru, tak tento Čech po něm figuroval na velice slušné čtvrté pozici poté, co zaznamenal osobní rekord. Následoval bouldering, po kterém ale český olympionik nakonec skončil pro zatím až na šestém místě.

Osmadvacetiletý český reprezentant Adam Ondra se před finále zúčastnil vyřazovací části v lezení na rychlost, kde se nakonec představil sám a proti nikomu tedy nelezl, neboť jeho původní soupeř Francouz Bassa Mawem si během úterního semifinále natrhl biceps, musel tak tedy opustit Tokio a podrobit se operaci.

Během tohoto sólo lezení na rychlost zaznamenal Ondra čas 7,44, díky čemuž tak o dvě setiny vylepšil svůj dosavadní osobní rekord. Ten pak vylepšil ještě o dalších 41 setin v následném semifinále, ovšem Ginés byl ještě o půl sekundy rychlejší. Následovalo lezení proti Mickaëlu Mawemovi, ve kterém se mu podařilo poprvé v kariéře v této disciplně stlačit výsledný čas po sedm sekund (konkrétně zaznamenal čas 6.86 sekundy) a i když byl tehdy ve finále vyřazovací části jeho francouzský soupeř o 39 setin rychlejší, na Ondrovi byla i tak vidět spokojenost.

Následovala tedy druhá finálová disciplína a to bouldering. V něm světový šampion z roku 2014 a držitel dvou stříbrných z MS Adam Ondra první ze tří boulderů "topoval", ovšem až na druhý pokus. Na druhém boulderu se mu jako jedinému závodníkovi z finálové sedmičky nepodařilo dostat na zónu, na závěrečném třetím boulderu si pak naopak zónu zapsali všichni, ale nikomu se tehdynezadařilo, stejně jako v tom druhém boulderu, "zatopovat".

Ondra je tak po dvou disciplínách ve finále průběžně až šestý a měl ideálně v té poslední, tedy v lezení na obtížnost, triumfovat, aby mohl pomýšlet na medaili.

V oné lezení na obtížnost předvedl Adam Ondra výtečný výko, který ale nakonec k vytouženému úspěchu bohužel nestačil. Dosáhl v ní totiž na kótu 42+ a ideálně ho nesměl nikdo ze soupeřů překonat, aby mohl pomýšlet na cenný kov. Což se dlouho dělo, ale na závěr přišel na řadu Schubert a tomu se českého závodníka překonat nakonec podařilo, čímž tak trojnásobného světového šampiona z obtížnosti odsunul mimo medailové pozice.

Do té doby totiž Ondra figuroval na skvělém průběžném druhém místě a sahal i po zlatu,kdyby ho nikdo další nepřekonal. Takhle nakonec jeho součin činil konečných 48, což stačilo pouze na šesté místo.

Letní olympijské hry v Tokiu - sportovní lezení (5.8.2021):

Muži:

1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4)2. Coleman (USA) 30 (6x1x5)3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1)4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6)5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7)6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2)7. Duffy (USA) 60 (5x4x3)8. B. Mawem - nenastoupil

Související

Ilustrační foto

Tisk: Po skončení olympiády vyvstává otázka, zda se měla vůbec konat

O rok odložené olympijské hry v Tokiu měly podle organizátorů sloužit jako pomník vítězství nad pandemií covidu-19. Světový tisk si nicméně po jejich nedělním zakončení klade otázku, zda bylo jejich uskutečnění dobrou volbou. Protikoronavirová opatření byla všudypřítomná a řada expertů pokračuje hry za selhání.
Olympiáda, ilustrační foto

Šéf MOV Bach: Olympiáda bez duše nebyla. Dala naději celému světu

Ještě krátce před zahájením letošních Letních olympijských her v Tokiu nebylo zřejmé, zda se kvůli sílící se koronavirové pandemii v japonské metropoli vůbec uskuteční. Nakonec se uskutečnila a nyní úspěšně dospěla do svého závěru. Samotný předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach se nechal slyšet, že pokud se veřejnost bála, že se bude jednat o olympiádu bez duše či dokonce o oympiádu duchů, tak právě díky sportovcům olympiáda bez duše nebyla.

Více souvisejících

Olympijské hry 2021 (Tokio) olympiáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy