Mílařka Mäki ve finále skončila poslední. Čtvrtkaři ve štafetovém závodě nepostoupili

Atletický olympijský program měl v pátek na programu mimo jiné třeba finále běhu žen na 1500 metrů. V něm se představila nová česká rekordmanka s finskými kořeny Kristiina Mäki, které se ve středu v semifinále podařilo překonat 35 let starý český rekord, ovšem na svůj semifinálový výkon už ve finále navázat nedokázala. Skončila na posledním třináctém místě, ale i tak je to spoečně s tím, co předvedla ve finále, veliký úspěch nejen pro samotnou českou závodnici, ale i samotnou českou atletiku. Čtvrtkaři pak v pátek běželi své rozběhy ve štafetovém závodě 4x100 metrů, ve kterých se představili i Češi ve složení Patrik Šorm, Pavel Maslák, Michal Desenský a Vít Müller. Ti ale nepostoupili.

Finálový závod na 1500 metrů nejlépe zvládla Keňanka Faith Kipyegonová, které se tak podařilo obhájit olympijské zlato a to díky novému olympijkému rekordu, protože do cíle doběhla v čase 3:53,11. Nizozemka Sifan Hassabnová měla šanci na to, aby na jedněch olympijských hrách získala hned tři zlata, nakonec ale takovou skvostnou sbírku z Tokia mít nebude, neboť v tomto závodě skončila až třetí. Stříbro putuje do Británie zásluhou Muirové.

Česká reprezentantka Mäki doběhla ve finále do cíle poslední, tedy na třináctém místě. I tak je to rozhodně pro českou atetiku nečekaný úspěch, zvlášť, když k tomu přičteme samotný postup do finále navíc poté, co Mäki zaběhla český rekord na této trati.

Samotný závod měl průběh takový, že dopředu šla nejprve Nizozemka Hassanová a chtělab se tak zřejmě co nejrychleji dostat dopředu a předejít tak pádu, který ji potkal v rozběhu. Celý balík závodnic vedla Nizozemka brousící se na druhé zlato v Tokiu ještě v polovině posledního kola, jenže pak se před ní dostala nejen Kipyegonová, ale i Muirová.

Na české reprezentantce pak bylo vidět, že už nemá dostatek sil po absolvání jak rozběhu, tak i semifinále a od počátku závodu se pohybovala na chvostu. Skončila tedy třináctá v čase 4:11,76.

Na olympijském stadionu v Tokiu se v pátek ještě z českých atletů představila čtveřice Patrik Šorm, Pavel Maslák, Michal Desenský a Vít Mülle. Tato jediá česká štafeta v Tokiu absolvoala rozběh na 4x100 metrů a jistě chtěla navázat na český rekord, který zaznamenali běžci v červnu v Kluži, i když tam místo Desenského běžel Jan Tesař. Nakonec ale české kvarteto v Tokiu neuspělo, nejenže za tímto rekordem zaostalo o více než sekundu, ale hlavně skončilo až jako předposlední a nepostoupilo.

Nutno však dodat, že i kdyby se české čtveřici podařilo český rekord vyrovnat, na postup by to nestačilo, neboť tento rozhběh vyhráli Američané v ne úplně nejsilnější sestavě v nejlepším letošním čase 2:57,77.

Související

Femke Bolová

Nizozemská hvězda Bolová překonala po téměř 41 letech halový světový rekord Kratochvílové

Skoro 41 let se mohla bývalá česká, respektive československá atletka Jarmila Kratochvílová chlubit tím, že drží halový světový rekord na trati 400 metrů. Nyní už to neplatí, jelikož byl překonán aktuálním nizozemským atletickým talentem, dvaadvacetiletou Femke Bolovou. Právě ona totiž v neděli na nizozemském mistrovství v Apeldoornu zaběhla čtvrtku v čase 49,26 sekundy, čímž tak překonala dosavadní rekord o 33 setin. 

Více souvisejících

Atletika Olympijské hry 2021 (Tokio) olympiáda

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 28 minutami

Aktualizováno před 29 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 54 minutami

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy