Mílařka Mäki zaběhla český rekord a senzačně proplula do finále. Pokračoval desetiboj

Senzačním výkonem se dostala česká mílařka s finskými kořeny Kristiina Mäki do olympijského finále běhu na 1500 metrů. Ve svém semifinále totiž překonala 36 let starý český rekord na této trati, když do cíle doběhla v čase 4:01,23. Vylepšila si tak o více než tři vteřiny svůj osobní rekord, který zaznamenala tento týden v pondělí, kdy byly na programu rozběhy. To všechno pouhých sedm měsíců po porodu. Ve svém semifinále se představila i čtvrtkařka Lada Vondrová, která ovšem nenávazala na svůj skvělý běh z rozběhu a skončila v něm tak až osmá. A ve svých bojích i ve středu večer tokijského času pokračovali desetibojaři.

Právě překonání českého rekordu zajistilo devětadvacetileté mílařce Mäki její účast v olymijském finále běhu na 1500 metrů. Mezi pět přímo postupujících závodnic se totiž nevešla, jelikož ve svém semifinále nakonec skončila na sedmé pozici. "Myslela jsem, že tam mám na zlepšení tak vteřinu, protože rozběh nebyl ideálně běžený, nějak souměrně. Ale že to bude takhle, jsem nemyslela. Že jsem finalistka, zní neuvěřitelně. Asi mi to dojde až v pátek," uvedla po semifinále.

Její kolegyně Diana Mezuliáníková pro změnu ve svém semifinálovém běhu skončila osmá a na rozdíl od Kristiiny Mäki tak finále nepoběží. Přesto i ona mohla být spokojena alespoň s tím, že si vylepšila svůj osobní rekord díky času 4:03,70.

Osmá pak ve svém semifinále skončila i čtvrtkařka Lada Vondrová.

Ve večerním tokijském atletickém programu pak pokračovalis vými dalšími disciplínami i desetibojaři včetně těchh českých Adama Sebestiana Helceleta a Jiřího Sýkory. Po stovce, skoku a do dálky a vrhu koulí následovala výška, kde vedoucí muž Warner ztratil poté, co skočil 202 centimetrů poté, co v minulosti skočil i 209. Přestože pak oba Češi mají osobní rekordy nad dvěma metry, nedařilo se takto v Tokiu ani jednomu, neboť Helcelet skočil 196, Sýkora o šest centimetrů méně.

Poté byla na programu čtyřstovka, kterou Helcelet zvládla v čase 49,41 a díky tomu se tak celkově posunul na 17. příčku. Sýkora pro změnu do cíle dorazil v čase 48,89, tedy sedmnáct setin za osobním rekordem. I on si tak díky tomu polepšil o tři příčky dopředu.

Mezitím se Moloneymu povedlo dostat se na rozdíl 81 bodů od vedoucího Warnera, na třetím místě figuruje Kanaďan Lepage. To Němec Niklas Kaul čtyřstovku nekončilk kvůli zranění a mistr světa tak desetiboj nedokončí, stejně jako evropský šampion z roku 2016  Thomas van der Plaetsen z Belgie, jenž se zranil už ve skoku do dálky.

Související

Femke Bolová

Nizozemská hvězda Bolová překonala po téměř 41 letech halový světový rekord Kratochvílové

Skoro 41 let se mohla bývalá česká, respektive československá atletka Jarmila Kratochvílová chlubit tím, že drží halový světový rekord na trati 400 metrů. Nyní už to neplatí, jelikož byl překonán aktuálním nizozemským atletickým talentem, dvaadvacetiletou Femke Bolovou. Právě ona totiž v neděli na nizozemském mistrovství v Apeldoornu zaběhla čtvrtku v čase 49,26 sekundy, čímž tak překonala dosavadní rekord o 33 setin. 

Více souvisejících

Atletika Olympijské hry 2021 (Tokio) olympiáda

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

Zelenskyj poprvé za dva roky řekl, kolik ukrajinských vojáků padlo v boji

Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik ukrajinských vojáků zemřelo. Obětí v řadách armády je 31 tisíc, řekl Zelenskyj v neděli. Kyjev si v sobotu i se spojenci připomněl druhé výročí začátku ruské agrese.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy