Japonsko hodlá zbrojit, plán schválen. Chce "neviditelné" stíhačky F-35 a letadlovou loď

Japonsko chystá v příštích letech zásadní zvýšení výdajů na obranu, což má Tokiu umožnit mimo jiné nákup desítek amerických "neviditelných" stíhaček F-35, střel dlouhého doletu či pořízení první letadlové lodi od druhé světové války. Vyplývá to z nových obranných plánů, které dnes schválila japonská vláda. Podle ní jsou větší investice do obrany zapotřebí především kvůli potenciálním hrozbám ze strany Severní Koreje a Číny, píše agentura AP.

Na základě obranné koncepce na příštích deset let Japonsko plánuje nákup 147 amerických stíhaček F-35, mezi nimiž má být i 45 letounů typu F-35B, které jsou na krátké dráze schopné kolmého startu i přistání. Cena jedné stíhačky F35B se podle agentury AP pohybuje kolem 90 milionů dolarů. Stroje ve výzbroji japonské armády nahradí dosavadní stíhačky F-15.

Letouny F35 by měly být rozmístěny mimo jiné na japonských ostrovech na okraji Východočínského moře, kde Čína vede teritoriální spory s řadou asijských zemí, včetně Japonska. Peking dnes nové japonské obranné plány odsoudil. "Tyto kroky nepřispívají ke zlepšování vztahů mezi Čínou a Japonskem ani k regionální stabilitě a míru," uvedla mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing na tiskové konferenci.

Obranná koncepce Japonska na následujících deset let dále počítá s přestavbou dvou stávajících velkých japonských vrtulníkových lodí Izumo a Kaga na letadlové lodě, které budou schopné nést stíhačky F-35B.

Obě zmíněná plavidla třídy Izumo o délce 248 metrů se velikostí vyrovnají jakýmkoli japonským letadlovým lodím z druhé světové války, podotýká agentura Reuters. U lodí ale bude nutná úprava paluby tak, aby snesla vysokou teplotu plynů z trysek kolmo startujících stíhaček F-35B a aby mohla být opatřena rampou, která letadlům s krátkou vzletovou dráhou (STOL) pomáhá při startu.

$245bn funding target in #Japan's 2019-23 Mid-Term Defence Program would require growth of 3.5% a year. The last time Japanese defence spending grew at that rate was 1991. The budget has grown by 0.8% in each of the last four years.

— Craig Caffrey (@Craig_Caffrey_) 18. prosince 2018

První z vrtulníkových lodí by měla být přestavěna během pěti let, poté bude následovat druhá přestavba. Odhadovaná cena projektu není v dokumentu uvedena. Podle kritiků by letadlová loď ve výzbroji dala Japonsku schopnost útočit, což zapovídá jeho současná pacifistická ústava. Ta vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie. Devátý článek ústavy při doslovné interpretaci zakazuje Japonsku udržovat armádu, všeobecně je ale vykládán tak, že sebeobrana země je dovolena. Současný premiér Šinzó Abe prosazuje změnu pacifistické ústavy a chce, aby existence japonské armády byla ústavou oficiálně uznána.

Kromě expanzivních kroků Číny zdůvodňují japonští činitelé nutnost posílení obranných kapacit Japonska také přetrvávající hrozbou ze strany KLDR, která stále nepodnikla konkrétní kroky k ukončení svého jaderného a raketového zbrojního programu. Rovněž kvůli severokorejské hrozbě chce Japonsko investovat dvě miliardy dolarů do pořízení pozemního protiraketového systému Aegis od Spojených států. V plánu má též nákup řízených střel určených k zasahování nepřátelských cílů. I to by však podle kritiků mohlo znamenat porušení nynější japonské ústavy.

Japonská vláda na dnešním zasedání rovněž schválila střednědobý plán obranných výdajů na příštích pět let ve výši 240 miliard dolarů, což znamená nárůst o téměř 18 miliard dolarů ve srovnání s předchozím pětiletým obranným rozpočtem, píše agentura AP.

Nákup drahých amerických zbraní je nicméně způsobem, jak snížit obchodní schodek s USA a zároveň posílit vojenskou spolupráci obou spojenců. Tokio čelí tlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby umožnilo dovážet více zboží ze Spojených států.

Související

Více souvisejících

Japonská armáda F-35 Joint Strike Fighter Japonsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 46 minutami

před 53 minutami

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

před 5 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

před 5 hodinami

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy