Japonsko chystá v příštích letech zásadní zvýšení výdajů na obranu, což má Tokiu umožnit mimo jiné nákup desítek amerických "neviditelných" stíhaček F-35, střel dlouhého doletu či pořízení první letadlové lodi od druhé světové války. Vyplývá to z nových obranných plánů, které dnes schválila japonská vláda. Podle ní jsou větší investice do obrany zapotřebí především kvůli potenciálním hrozbám ze strany Severní Koreje a Číny, píše agentura AP.
Na základě obranné koncepce na příštích deset let Japonsko plánuje nákup 147 amerických stíhaček F-35, mezi nimiž má být i 45 letounů typu F-35B, které jsou na krátké dráze schopné kolmého startu i přistání. Cena jedné stíhačky F35B se podle agentury AP pohybuje kolem 90 milionů dolarů. Stroje ve výzbroji japonské armády nahradí dosavadní stíhačky F-15.
Letouny F35 by měly být rozmístěny mimo jiné na japonských ostrovech na okraji Východočínského moře, kde Čína vede teritoriální spory s řadou asijských zemí, včetně Japonska. Peking dnes nové japonské obranné plány odsoudil. "Tyto kroky nepřispívají ke zlepšování vztahů mezi Čínou a Japonskem ani k regionální stabilitě a míru," uvedla mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing na tiskové konferenci.
Obranná koncepce Japonska na následujících deset let dále počítá s přestavbou dvou stávajících velkých japonských vrtulníkových lodí Izumo a Kaga na letadlové lodě, které budou schopné nést stíhačky F-35B.
Obě zmíněná plavidla třídy Izumo o délce 248 metrů se velikostí vyrovnají jakýmkoli japonským letadlovým lodím z druhé světové války, podotýká agentura Reuters. U lodí ale bude nutná úprava paluby tak, aby snesla vysokou teplotu plynů z trysek kolmo startujících stíhaček F-35B a aby mohla být opatřena rampou, která letadlům s krátkou vzletovou dráhou (STOL) pomáhá při startu.
$245bn funding target in #Japan's 2019-23 Mid-Term Defence Program would require growth of 3.5% a year. The last time Japanese defence spending grew at that rate was 1991. The budget has grown by 0.8% in each of the last four years.
— Craig Caffrey (@Craig_Caffrey_) 18. prosince 2018
První z vrtulníkových lodí by měla být přestavěna během pěti let, poté bude následovat druhá přestavba. Odhadovaná cena projektu není v dokumentu uvedena. Podle kritiků by letadlová loď ve výzbroji dala Japonsku schopnost útočit, což zapovídá jeho současná pacifistická ústava. Ta vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie. Devátý článek ústavy při doslovné interpretaci zakazuje Japonsku udržovat armádu, všeobecně je ale vykládán tak, že sebeobrana země je dovolena. Současný premiér Šinzó Abe prosazuje změnu pacifistické ústavy a chce, aby existence japonské armády byla ústavou oficiálně uznána.
Kromě expanzivních kroků Číny zdůvodňují japonští činitelé nutnost posílení obranných kapacit Japonska také přetrvávající hrozbou ze strany KLDR, která stále nepodnikla konkrétní kroky k ukončení svého jaderného a raketového zbrojního programu. Rovněž kvůli severokorejské hrozbě chce Japonsko investovat dvě miliardy dolarů do pořízení pozemního protiraketového systému Aegis od Spojených států. V plánu má též nákup řízených střel určených k zasahování nepřátelských cílů. I to by však podle kritiků mohlo znamenat porušení nynější japonské ústavy.
Japonská vláda na dnešním zasedání rovněž schválila střednědobý plán obranných výdajů na příštích pět let ve výši 240 miliard dolarů, což znamená nárůst o téměř 18 miliard dolarů ve srovnání s předchozím pětiletým obranným rozpočtem, píše agentura AP.
Nákup drahých amerických zbraní je nicméně způsobem, jak snížit obchodní schodek s USA a zároveň posílit vojenskou spolupráci obou spojenců. Tokio čelí tlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby umožnilo dovážet více zboží ze Spojených států.
před 11 hodinami
Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině
Související

KLDR může o satelit rychle přijít. Japonsko je připraveno jej sestřelit

Japonsko ztratilo kontakt s vojenským vrtulníkem, zřejmě se zřítil do moře
Japonská armáda , F-35 Joint Strike Fighter , Japonsko
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 46 minutami

Čínská loď u Tchaj-wanu ohrozila americké plavidlo. Peking se ozval
před 53 minutami

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník
před 1 hodinou

Na Pardubicku hoří pneuservis, lidé nemají větrat a vycházet ven
před 1 hodinou

Ruští partyzáni tvrdí, že kontrolují obec v Bělgorodské oblasti
před 2 hodinami

Soud ve Francii poslal do vězení dva muže, kteří napadli příbuzného Macronové
před 2 hodinami

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky
před 2 hodinami

Britská princezna Eugenie porodila druhého potomka. Opět je to chlapec
před 3 hodinami

Ukrajinci můžou mít eso v rukávu. Začátek protiofenzivy rozhodně poznáme, říká expert pro EuroZprávy.cz
před 3 hodinami

Šmyhal potvrdil, že ukrajinští piloti už cvičí ve Velké Británii
před 4 hodinami

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň
před 4 hodinami

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety
před 4 hodinami

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit
Aktualizováno před 4 hodinami

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu
před 4 hodinami

Trumpa vyzve jeho viceprezident. Pence chce také do Bílého domu
před 5 hodinami

Hašek splnil slib a navštívil Ukrajinu, aby podpořil sportovce
před 5 hodinami

Mezi Proudy: Petr Pavel je první normální prezident ČR v dějinách, říká Matěj Ruppert
před 5 hodinami

Výstava studentské tvorby FESTMICHAEL opět po roce na náměstí Míru
Aktualizováno před 5 hodinami

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo
před 5 hodinami

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO
před 5 hodinami
Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou
Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.
Zdroj: Jan Hrabě