Americká armáda zahájila cvičení na Filipínách

Více než 2000 amerických a filipínských vojáků společně s malým japonským kontingentem dnes zahájilo každoroční manévry. Desetidenní cvičení, které začalo ve filipínském přístavu Subic, má být zaměřeno na rychlou reakci na krizové situace a přírodní katastrofy. Zúčastněné země chtějí potvrdit svůj závazek udržet oblast "svobodnou a otevřenou", informovala agentura AP.

Cvičení bude zahrnovat obojživelný útok i ostrou střelbu a také humanitární práci v šesti severofilipínských provinciích.

Podobné manévry, do nichž jsou zapojeni američtí vojáci a jejich regionální spojenci - zvlášť pokud se konají ve sporném Jihočínském moři či jeho blízkosti - tradičně kritizuje Čína. Ta je označuje za ohrožení svých bezpečnostních zájmů.

Američtí a filipínští činitelé uvedli, že cílem cvičení je zaměřit se na riziko terorismu, na zajištění bezpečnosti a na humanitární zásahy během přírodních katastrof.

Cvičení nazvaného Cooperation of Warriors of the Sea (spolupráce mořských bojovníků) se účastní asi 1400 příslušníků americké námořní pěchoty a 600 jejich filipínských kolegů. Zapojí se i stovka příslušníků japonských pozemních sil.

Související

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Filipíny Armáda Filipíny Japonská armáda

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy