Americká armáda se spojenci cvičí u Číny. Velmoc zuří

Válečné lodě Spojených států, Japonska, Indie a Filipín se zúčastnily společného námořního cvičení ve sporné oblasti Jihočínského moře, které si územně nárokuje Čína. S odvoláním na americké námořnictvo o tom dnes informovala agentura Reuters. Peking označil tento krok za narušení čínské suverenity.

Na týdenním cvičení, které skončilo ve středu, byly přítomny námořní síly čtyř zemí, včetně amerického torpédoborce USS William P. Lawrence. Japonsko na cvičení vyslalo jednu ze svých dvou velkých letadlových lodí, nosič vrtulníků Izumo, Indie torpédoborec INS Kolkata a tanker INS Shakti. Filipíny pak hlídkovou loď BRP Andrés Bonifacio.

Čína si na základě vlastního prohlášení přivlastňuje téměř celou strategickou oblast Jihočínského moře. Územní nároky si ale činí také okolní země, včetně Bruneje, Malajsie, Japonska, Vietnamu, Indonésie, Tchaj-wanu a Filipín. Indie a Spojené státy v oblasti žádná území nemají.

V Jihočínském moři už se podobná námořní cvičení v minulosti konala, demonstrace síly čtyř zemí ale Pekingu dává signál nesouhlasu s místní územní politikou. Námořní akce cizího státu považuje Čína za narušení své svrchovanosti v regionu. Spojené státy stejně jako okolní země nárok Číny na zmíněnou oblast neuznávají.

Minulý týden proplula dvě americká plavidla spornou oblastí Tchajwanského průlivu, který odděluje Čínu od ostrova Tchaj-wan. Další torpédoborce se v oblasti objevily v pondělí. Podobné manévry můžou zvýšit napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Diplomatické vztahy mezi oběma velmocemi už jsou přitom tak dost napjaté kvůli nynějšímu obchodnímu sporu.

Související

U.S. Navy, ilustrační fotografie.

Americké námořnictvo povede žena, nominoval ji Biden

Americké námořnictvo nově povede žena, admirálka Lisa Franchettiová. Její nominaci do čela jedné ze složek ozbrojených sil Spojených států dnes oznámil prezident Joe Biden. Devětapadesátiletá Franchettiová bude vůbec první ženou ve sboru náčelníků štábů americké armády (JCS).

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. Navy) Japonská armáda Čína Indie

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 10 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

Budoucí vstup Ukrajiny do EU v Maďarsku narazil. Orbánovi se členství Kyjeva nelíbí

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že je potřeba zodpovědět některé "velmi dlouhé a složité otázky", než bude moci Evropská unie zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy