Japonsko vyvíjí ze vzduchu odpalované protilodní střely s dlouhým doletem, připomíná vojenský publicista a politolog Michael Peck v komentáři pro server National Interest. Za důvod považuje skutečnost, že čínské námořnictvo vyvíjí protivzdušné střely dlouhého dosahu, což znamená, že v případném vojenském střetu obou zemí by japonské letouny musely odpálit protilodní rakety z delší vzdálenosti, pokud se nemají vystavit riziku sestřelu.
Zbraně účinné před deseti lety
Japonský ministr obrany Takeši Iwaja mluví o protivzdušných raketách dlouhého dosahu na vojenských lodích patřících "jistým zemím", avšak podle politologa je zřejmé, že má na mysli Čínu.
Plán má podle japonského listu Majniči zahrnovat prodloužení doletu stávajících japonských protilodních nadzvukových střel ASM-3 ze současných necelých dvou set kilometrů na více než dvojnásobek, uvádí Peck. Dodává, že opatření má posílit schopnost Japonska bránit řetězec ostrůvků nacházejících se jihovýchodně od japonské pevniny.
Japonská modifikace stíhaček F-16 pod názvem F-2 má dosloužit ve 30. letech a dle Iwajových slov země zvažuje vývoj vlastních letounů nové generace F-3, poukazuje publicista. Vysvětluje, že tyto stroje by měly být obtížně zachytitelné radarem a vyzbrojené právě střelami s prodlouženým doletem.
"Zajímavé je to, že nové střely jsou již ve vývoji, ačkoliv Japonsko teprve loni dokončilo vývoj jejich předchůdce ASM-3," pokračuje Peck. Podotýká, že ASM-3 jsou konstruovány tak, aby mohly být odpalovány z letounů F-2, přičemž mohou na cíl zaútočit po přímé trajektorii v nízké výšce, nebo být vypuštěny z malé výšky, vystoupat a na cíl udeřit z velké výšky.
Politolog také upozorňuje, že Japonsko uvažuje o nákupu dalekonosných "zabijáků lodí" v podobě norských střel JSM s doletem přes 550 kilometrů, kterými by vyzbrojilo své letouny páté generace F-35.
Střela ASM-3 sice dokáže vyvinout trojnásobnou rychlost zvuku, ale s doletem necelých dvě stě kilometrů mohla být devastující zbraní proti čínskému námořnictvu maximálně v minulém desetiletí, konstatuje publicista. Připomíná, že čínské námořnictvo má nyní k dispozici novou generaci lodí, například torpédoborec Type 052D vybavený řízenými protivzdušnými raketami HHQ-9 - jde přitom o lepší verzi raket HQ-9 s dosahem až dvě stě kilometrů, tudíž dokážou pohodlně ohrozit případné japonské letouny útočící pomocí střel ASM-3.
Pacifismus vyprchává
"Může však existovat další důvod proč Japonsko touží po protilodních střelách dlouhého dosahu," naznačuje Peck. Poukazuje, že Čína staví flotilu letadlových lodí a z nich vypouštěné stíhačky by výrazně rozšířily obranný perimetr čínských námořních sil, který momentálně poskytují především z lodí odpalované protivzdušné rakety.
Situace tak může připomínat studenou válku, kdy sovětské bombardéry jako Tu-22M Backfire vyzbrojené protilodními střelami s dlouhým doletem čelily americkým palubním letounům typu F-14 Tomcat, které měly tyto bombardéry zničit dříve, než se dostanou do příhodné vzdálenosti k útoku, nastiňuje politolog. Dodává, že v případě vypuknutí válečného konfliktu tedy nebylo zřejmé, zda sovětské bombardéry nebudou sestřeleny předtím, než zasypou americká plavidla svými raketami.
Za další zajímavý fakt Peck označuje prodlužování dosahu japonských zbraní. "Pronásledováno katastrofou druhé světové války, jasně pacifistické Japonsko navzdory své poměrně velké a rozvinuté armádě nemělo zájem o vzdálené operace mimo Japonsko," píše politolog. Soudí, že tento pacifismus nyní vyprchává.
Článek 9 japonské ústavy odmítá válku coby právo suverénního státu, a proto zakazuje zemi vydržovat ozbrojené síly k vedení války, poukazuje Peck. Odkazuje však na loňská slova japonského premiéra Šinzó Abeho, že rakety s plochou dráhou letu dlouhého dosahu podle jeho interpretace ústava nevylučuje.
Existují také japonské plány nasadit námořní verzi letounů F-35B na svých vrtulníkových torpédoborcích, přičemž nová japonská strategie vzdušného boje má spoléhat na moderní americké rakety vzduch-země, konstatuje publicista. Deklaruje, že vývoj vlastních japonských protilodních střel dlouhého dosahu je tedy pouze pokračováním nastoleného trendu.
Související

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
Japonsko , Čína , Japonská armáda , Čínská armáda
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Rusko není schopno ovládnout celou Ukrajinu. Po smrti Putina nás nečeká nic hezkého, varuje expert
před 1 hodinou

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?
před 3 hodinami

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát
před 3 hodinami

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží
před 3 hodinami

Švehlíkovi dali sbohem v Národním divadle. Byl to skvělý chlap, řekl Burian
před 3 hodinami

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?
před 4 hodinami

Počasí přidělává starosti. K nebezpečí požárů se přidává varování před větrem
před 4 hodinami

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko
před 5 hodinami

EU bude v novém světovém řádu hrát silnou roli. Chce s námi spolupracovat celý svět, tvrdí von der Leyenová
před 6 hodinami

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa
před 6 hodinami

Obavy z bioterorismu na Slovensku a v Maďarsku sílí. Virolog varuje před unáhlenými závěry
před 7 hodinami

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil
před 9 hodinami

Počasí s letními teplotami je tady. Naměříme i 28 stupňů
včera

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU
včera

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy
včera

Rakušan lituje smrti matky oběti střelby na FF UK. Odmítala pomoc, napsal ministr
včera

Češka se nevrátila z návštěvy Velké čínské zdi. Ministerstvo potvrdilo úmrtí
včera

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo
včera

Stinná stránka teplého počasí. Meteorologové už v dubnu varují před požáry
včera
Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa
Bývalý prezident Spojených států Joe Biden se dnes znovu objeví na veřejnosti, když v Chicagu pronese svůj první velký projev od chvíle, kdy v lednu opustil Bílý dům. Vystoupení, které se uskuteční na výroční konferenci Národní asociace obhájců, poradců a zástupců osob se zdravotním postižením (ACRD), se zaměří na současné ohrožení systému sociálního zabezpečení ve Spojených státech.
Zdroj: Libor Novák