Zabiják čínských lodí? Japonci vyvíjejí ničivou zbraň, upozorňuje politolog

Japonsko vyvíjí ze vzduchu odpalované protilodní střely s dlouhým doletem, připomíná vojenský publicista a politolog Michael Peck v komentáři pro server National Interest. Za důvod považuje skutečnost, že čínské námořnictvo vyvíjí protivzdušné střely dlouhého dosahu, což znamená, že v případném vojenském střetu obou zemí by japonské letouny musely odpálit protilodní rakety z delší vzdálenosti, pokud se nemají vystavit riziku sestřelu.

Zbraně účinné před deseti lety

Japonský ministr obrany Takeši Iwaja mluví o protivzdušných raketách dlouhého dosahu na vojenských lodích patřících "jistým zemím", avšak podle politologa je zřejmé, že má na mysli Čínu.

Plán má podle japonského listu Majniči zahrnovat prodloužení doletu stávajících japonských protilodních nadzvukových střel ASM-3 ze současných necelých dvou set kilometrů na více než dvojnásobek, uvádí Peck. Dodává, že opatření má posílit schopnost Japonska bránit řetězec ostrůvků nacházejících se jihovýchodně od japonské pevniny.

Japonská modifikace stíhaček F-16 pod názvem F-2 má dosloužit ve 30. letech a dle Iwajových slov země zvažuje vývoj vlastních letounů nové generace F-3, poukazuje publicista. Vysvětluje, že tyto stroje by měly být obtížně zachytitelné radarem a vyzbrojené právě střelami s prodlouženým doletem.

"Zajímavé je to, že nové střely jsou již ve vývoji, ačkoliv Japonsko teprve loni dokončilo vývoj jejich předchůdce ASM-3," pokračuje Peck. Podotýká, že ASM-3 jsou konstruovány tak, aby mohly být odpalovány z letounů F-2, přičemž mohou na cíl zaútočit po přímé trajektorii v nízké výšce, nebo být vypuštěny z malé výšky, vystoupat a na cíl udeřit z velké výšky.  

Politolog také upozorňuje, že Japonsko uvažuje o nákupu dalekonosných "zabijáků lodí" v podobě norských střel JSM s doletem přes 550 kilometrů, kterými by vyzbrojilo své letouny páté generace F-35.

Střela ASM-3 sice dokáže vyvinout trojnásobnou rychlost zvuku, ale s doletem necelých dvě stě kilometrů mohla být devastující zbraní proti čínskému námořnictvu maximálně v minulém desetiletí, konstatuje publicista. Připomíná, že čínské námořnictvo má nyní k dispozici novou generaci lodí, například torpédoborec Type 052D vybavený řízenými protivzdušnými raketami HHQ-9 - jde přitom o lepší verzi raket HQ-9 s dosahem až dvě stě kilometrů, tudíž dokážou pohodlně ohrozit případné japonské letouny útočící pomocí střel ASM-3.

Pacifismus vyprchává    

"Může však existovat další důvod proč Japonsko touží po protilodních střelách dlouhého dosahu," naznačuje Peck. Poukazuje, že Čína staví flotilu letadlových lodí a z nich vypouštěné stíhačky by výrazně rozšířily obranný perimetr čínských námořních sil, který momentálně poskytují především z lodí odpalované protivzdušné rakety.

Situace tak může připomínat studenou válku, kdy sovětské bombardéry jako Tu-22M Backfire vyzbrojené protilodními střelami s dlouhým doletem čelily americkým palubním letounům typu F-14 Tomcat, které měly tyto bombardéry zničit dříve, než se dostanou do příhodné vzdálenosti k útoku, nastiňuje politolog. Dodává, že v případě vypuknutí válečného konfliktu tedy nebylo zřejmé, zda sovětské bombardéry nebudou sestřeleny předtím, než zasypou americká plavidla svými raketami.

Za další zajímavý fakt Peck označuje prodlužování dosahu japonských zbraní. "Pronásledováno katastrofou druhé světové války, jasně pacifistické Japonsko navzdory své poměrně velké a rozvinuté armádě nemělo zájem o vzdálené operace mimo Japonsko," píše politolog. Soudí, že tento pacifismus nyní vyprchává.

Článek 9 japonské ústavy odmítá válku coby právo suverénního státu, a proto zakazuje zemi vydržovat ozbrojené síly k vedení války, poukazuje Peck. Odkazuje však na loňská slova japonského premiéra Šinzó Abeho, že rakety s plochou dráhou letu dlouhého dosahu podle jeho interpretace ústava nevylučuje.

Existují také japonské plány nasadit námořní verzi letounů F-35B na svých vrtulníkových torpédoborcích, přičemž nová japonská strategie vzdušného boje má spoléhat na moderní americké rakety vzduch-země, konstatuje publicista. Deklaruje, že vývoj vlastních japonských protilodních střel dlouhého dosahu je tedy pouze pokračováním nastoleného trendu.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko Čína Japonská armáda Čínská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy