Japonsko změnilo plán. Na svém území nerozmístí protiraketový systém Aegis z USA

Japonsko se rozhodlo pozastavit plán na rozmístění dvou amerických pozemních protiraketových systémů Aegis, které měly posílit obranyschopnost země vůči hrozbám ze strany Severní Koreje. Oznámil to dnes japonský ministr obrany Taró Kóno, podle nějž za rozhodnutím stojí technické otázky i vysoká cena projektu.

V současné době japonská armáda disponuje americkými protiraketovými střelami země-vzduch Patriot a torpédoborci vyzbrojenými protiraketovým systémem Aegis.

K tomu se měly připojit radarové stanice a střely Aegis umístěné na dvou místech na pevnině, v severní prefektuře Akita a v prefektuře Jamaguči na jihu země.

Plán ale čelil kromě jiného odporu obyvatel v lokalitách, kde měly být stanice vybudovány. Odhadovaná cena za provoz a údržbu zmíněných protiraketových systémů v příštích 30 letech navíc postupně stoupala až se vyšplhala na 439 miliard jenů (97 miliard Kč), napsala agentura Reuters.

Hlavním důvodem k opuštění plánu byla podle japonského ministerstva neschopnost zaručit bezpečnost obcí v prefektuře Jamaguči bez zásadních změn v systému, které by byly příliš časově a finančně náročné. Uvedla to agentura Kjódó.

"Vzhledem k nákladům a času, které by to vyžadovalo, jsem neměl na vybranou. Pokračovat v tomto plánu by bylo nelogické," sdělil ministr obrany Kóno.

Související

Protiraketový systém Aegis

Nové rakety proti KLDR. Japonsko koupí od USA pozemní systém Aegis

Tokio - Japonská vláda dnes schválila plán nákupu pozemního protiraketového systému Aegis od USA. Chce tak posílit obranyschopnost kvůli hrozbám ze strany Severní Koreje. Není jasné, kde by mohly být dvě baterie raket země-vzduch rozmístěny. Japonská média píší o prefektuře Akita na severu Japonska a Jamaguči na jihozápadě.

Více souvisejících

Protiraketový systém Aegis Japonská armáda Japonsko

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

Část zákazníků O2 se potýkala s výpadkem služeb. Problémy hlásili i zákazníci T-Mobile

Zákazníci společnosti O2 se v některých částech republiky potýkali s výpadkem služeb. Podobné problémy hlásili i zákazníci konkurenčního operátora T-Mobile.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy