Protiraketový systém Aegis

Protiraketový systém Aegis

Nové rakety proti KLDR. Japonsko koupí od USA pozemní systém Aegis

Tokio - Japonská vláda dnes schválila plán nákupu pozemního protiraketového systému Aegis od USA. Chce tak posílit obranyschopnost kvůli hrozbám ze strany Severní Koreje. Není jasné, kde by mohly být dvě baterie raket země-vzduch rozmístěny. Japonská média píší o prefektuře Akita na severu Japonska a Jamaguči na jihozápadě.
Test severokorejské rakety.

Je načase si to přiznat, protiraketový deštník je k ničemu, tvrdí odborník

Washington – Není to poprvé, co veřejnost pochybuje o účinnosti protiraketových systému, do kterých se vložilo mnoho peněz, ale zatím nám žádný užitek nepřinesly. Není tomu jinak ani ve východní Asii, kde v různých oblastech jsou nainstalovány hned tři typy obrany. Ani jedna z nich zatím žádnou severokorejskou raketu nesestřelila a světem tak hýbe debata o jejich využitelnosti.
Protiraketová obrana, ilustrační foto.

K čemu jsou protiraketové systémy? Severokorejské rakety nesestřelíme, tvrdí odborník

Washington/Tokio - Tolik rozruchu bylo kolem protiraketových deštníků, než nakonec se povedlo v Jižní Koreji nainstalovat všechny základny THAAD systému. O bezpečnost ve východní Asii se navíc stará i Patriot nebo Aegis. Bezpečnostní systémy však byly nepoužitelné během předchozích dvou severokorejských testů, kdy svým jednáním provokovaly bezpečnost Japonska.
Vyspělý americký protiraketový štít THAAD.

Díry v protiraketovém štítu: Vzdušná obrana Spojených států není dokonalá

Washington/Pchjongjang - Snad žádná část státní obrany není tak špatně pochopena jako protiraketový systém. Když minulý týden vystřelila Severní Korea svoji balistickou střelu směrem nad Japonsko, mnoho lidí se ptalo: Proč nebyla sestřelena? Žádný obranný systém není univerzální a nedokáže zneškodnit všechny hrozby.
Protiraketový systém Aegis

Konflikt na obzoru? Japonsko nemá jinou možnost, příští raketu KLDR musí sestřelit, varuje expert

Pchjongjang/Tokio - Severní Korea z místa nedaleko Pchjongjangu pondělí krátce před 23:00 SELČ odpálila raketu, která přeletěla Japonsko a dopadla do Tichého oceánu zhruba 1180 kilometrů východně od ostrova Hokkaidó. Japonská vláda v reakci na odpálení rakety varovala obyvatele v severním Japonsku před možným nebezpečím. Podle serveru Business Insider (BI) má teď Tokio v podstatě dvě možnosti.
protiraketová obrana

Belgie jako velmoc protiraketové obrany? Rusko může znervóznět, pak by to bylo velmi zlé, varuje server

Brusel/Washington - „Malá Belgie je známa díky výrobě vynikající čokolády a kulometů, ne raket, které mohou sestřelit mezikontinentální balistické rakety. Přesto se Belgie v tichostí rozhodla postavit fregaty vybavené exo-atmosférickými střelami, které jsou velmi podobné systému Aegis amerického námořnictva. Tím by se Belgie - země o velikosti Marylandu - stala prvním evropským národem, který by byl schopen zničit balistické rakety ve vesmíru,“ informuje server National Interest.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy