Díry v protiraketovém štítu: Vzdušná obrana Spojených států není dokonalá

Washington/Pchjongjang - Snad žádná část státní obrany není tak špatně pochopena jako protiraketový systém. Když minulý týden vystřelila Severní Korea svoji balistickou střelu směrem nad Japonsko, mnoho lidí se ptalo: Proč nebyla sestřelena? Žádný obranný systém není univerzální a nedokáže zneškodnit všechny hrozby.

Spojené státy se budou nyní muset soustředit na vylepšení své protiraketové obrany. Poté, co Pchjongjang tvrdí, že úspěšně otestoval vodíkovou bombu, která by mohla být nasazena na mezikontinentální raketu, je americké pobřeží ve vážném nebezpečí.

Je potřeba ale pochopit, že žádný z dostupných systémů není dokonalý a univerzální. Některé jsou lepší než druhé, ale vždy jsou v něčem omezující. Obrana, která za nás vyřeší všechny hrozby, momentálně neexistuje a nejspíš ani nebude. Takzvané "boost-phase" soustavy jsou navrženy tak, aby zneškodnily raketu v počáteční fázi letu. USA kdysi uvažovaly o celosvětové síti, avšak od plánu upustily kvůli složitosti a finanční náročnosti.

Vědci v USA taky nedávno postavily prototyp "vzdušného laseru", který by měl být zabudován do Boeingu 747. Masivní zbraň by měla za úkol vypálit díru do rakety a zneškodnit ji ještě během letu. Program byl zrušen kvůli nákladům i složitém nasazení v boji. Letadlo by muselo neustále kroužit poblíž nepřátelského území.

Území Spojených států momentálně chrání před KLDR systém GMD, který je zasazený převážně na Aljašce. Ten se zaměřuje na zneškodnění raket ve střední fázi letu. GMD je však už poměrně starý a hlavně finančně nákladný systém, který byl vyhodnocen jako málo spolehlivý.

Zbývající existující systémy spadají do kategorie třetí - tedy obrana ve finální fázi letu. Zapadají sem třeba i programy THAAD, Patriot nebo Aegis. Testovací výsledky by se daly označit za působivé a spolehlivé. Jejich nevýhodou ale je, že dokáží pokrýt jen malé oblasti, proto se někdy označují za "bodovou ochranu". Aegis se vyznačuje vyšší mobilitou a lze ho umístit na stíhačky - takto vylepšené jsou i některé jihokorejské a japonské letouny.

Takže proč Japonci nepoužili Aegis na sestřelení severokorejské rakety? Důvody mohou být dva - jednak poblíž ostrova Hokkaidó se zrovna žádný letoun nenacházel. Za druhé, po pár minutách radary jasně ukázaly, že střela území Japonska mine, není proto třeba ji zneškodnit. U každého takového systému budou vždy významné pochybnosti o jeho spolehlivosti v reálné situaci. Není možné adekvátně otestovat protiraketový systém a určit jeho bezpečnost, protože nám chybějí data z ostrého provozu.

Související

protiraketová obrana

KOMENTÁŘ: Zdroj stability i napětí. Před 50 lety se Moskva a Washington domluvily na omezení protiraketové obrany

Na pozadí současných vyhrocených vztahů mezi Západem a Moskvou stojí za to připomenout, že právě před půlstoletím vrcholila politika détente, neboli snaha uvolnit studenoválečné napětí mezi dvěma tehdejšími supervelmocemi. Sovětský vůdce Leonid Brežněv a americký prezident Richard Nixon podepsali 26. května 1972 v Kremlu smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (SALT) a také smlouvu o omezení obrany proti balistickým raketám. Druhá, byť je veřejnosti méně známa, byla velmi pozoruhodná: necelých deset let od karibské krize, kdy Moskva a Washington balancovaly na pokraji jaderné války, přistoupily na princip vzájemně zaručeného zničení coby garanci míru a stability.
Protiraketový systém Aegis

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson Institute. V komentáři pro server National Interest upozorňuje, že za uplynulý měsíc provokace Pchjongjangu zahrnovaly představení nových, obtížně detekovatelných střel s plochou dráhou letu, mobilních kolejových odpalovacích zařízení, vlastního tekutého raketového paliva i prototypu hypersonického kluzáku.

Více souvisejících

protiraketová obrana protiraketový štít THAAD Protiraketový systém Aegis USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

včera

včera

včera

28. března 2025 22:08

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy