Washington/Pchjongjang - Snad žádná část státní obrany není tak špatně pochopena jako protiraketový systém. Když minulý týden vystřelila Severní Korea svoji balistickou střelu směrem nad Japonsko, mnoho lidí se ptalo: Proč nebyla sestřelena? Žádný obranný systém není univerzální a nedokáže zneškodnit všechny hrozby.
Spojené státy se budou nyní muset soustředit na vylepšení své protiraketové obrany. Poté, co Pchjongjang tvrdí, že úspěšně otestoval vodíkovou bombu, která by mohla být nasazena na mezikontinentální raketu, je americké pobřeží ve vážném nebezpečí.
Je potřeba ale pochopit, že žádný z dostupných systémů není dokonalý a univerzální. Některé jsou lepší než druhé, ale vždy jsou v něčem omezující. Obrana, která za nás vyřeší všechny hrozby, momentálně neexistuje a nejspíš ani nebude. Takzvané "boost-phase" soustavy jsou navrženy tak, aby zneškodnily raketu v počáteční fázi letu. USA kdysi uvažovaly o celosvětové síti, avšak od plánu upustily kvůli složitosti a finanční náročnosti.
Vědci v USA taky nedávno postavily prototyp "vzdušného laseru", který by měl být zabudován do Boeingu 747. Masivní zbraň by měla za úkol vypálit díru do rakety a zneškodnit ji ještě během letu. Program byl zrušen kvůli nákladům i složitém nasazení v boji. Letadlo by muselo neustále kroužit poblíž nepřátelského území.
Území Spojených států momentálně chrání před KLDR systém GMD, který je zasazený převážně na Aljašce. Ten se zaměřuje na zneškodnění raket ve střední fázi letu. GMD je však už poměrně starý a hlavně finančně nákladný systém, který byl vyhodnocen jako málo spolehlivý.
Zbývající existující systémy spadají do kategorie třetí - tedy obrana ve finální fázi letu. Zapadají sem třeba i programy THAAD, Patriot nebo Aegis. Testovací výsledky by se daly označit za působivé a spolehlivé. Jejich nevýhodou ale je, že dokáží pokrýt jen malé oblasti, proto se někdy označují za "bodovou ochranu". Aegis se vyznačuje vyšší mobilitou a lze ho umístit na stíhačky - takto vylepšené jsou i některé jihokorejské a japonské letouny.
Takže proč Japonci nepoužili Aegis na sestřelení severokorejské rakety? Důvody mohou být dva - jednak poblíž ostrova Hokkaidó se zrovna žádný letoun nenacházel. Za druhé, po pár minutách radary jasně ukázaly, že střela území Japonska mine, není proto třeba ji zneškodnit. U každého takového systému budou vždy významné pochybnosti o jeho spolehlivosti v reálné situaci. Není možné adekvátně otestovat protiraketový systém a určit jeho bezpečnost, protože nám chybějí data z ostrého provozu.
Související

KOMENTÁŘ: Zdroj stability i napětí. Před 50 lety se Moskva a Washington domluvily na omezení protiraketové obrany

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik
protiraketová obrana , protiraketový štít THAAD , Protiraketový systém Aegis , USA (Spojené státy americké) , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol
včera

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
včera

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
včera

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
včera

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
včera

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
včera

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
28. března 2025 22:08
Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.
Zdroj: Libor Novák