Díry v protiraketovém štítu: Vzdušná obrana Spojených států není dokonalá

Washington/Pchjongjang - Snad žádná část státní obrany není tak špatně pochopena jako protiraketový systém. Když minulý týden vystřelila Severní Korea svoji balistickou střelu směrem nad Japonsko, mnoho lidí se ptalo: Proč nebyla sestřelena? Žádný obranný systém není univerzální a nedokáže zneškodnit všechny hrozby.

Spojené státy se budou nyní muset soustředit na vylepšení své protiraketové obrany. Poté, co Pchjongjang tvrdí, že úspěšně otestoval vodíkovou bombu, která by mohla být nasazena na mezikontinentální raketu, je americké pobřeží ve vážném nebezpečí.

Je potřeba ale pochopit, že žádný z dostupných systémů není dokonalý a univerzální. Některé jsou lepší než druhé, ale vždy jsou v něčem omezující. Obrana, která za nás vyřeší všechny hrozby, momentálně neexistuje a nejspíš ani nebude. Takzvané "boost-phase" soustavy jsou navrženy tak, aby zneškodnily raketu v počáteční fázi letu. USA kdysi uvažovaly o celosvětové síti, avšak od plánu upustily kvůli složitosti a finanční náročnosti.

Vědci v USA taky nedávno postavily prototyp "vzdušného laseru", který by měl být zabudován do Boeingu 747. Masivní zbraň by měla za úkol vypálit díru do rakety a zneškodnit ji ještě během letu. Program byl zrušen kvůli nákladům i složitém nasazení v boji. Letadlo by muselo neustále kroužit poblíž nepřátelského území.

Území Spojených států momentálně chrání před KLDR systém GMD, který je zasazený převážně na Aljašce. Ten se zaměřuje na zneškodnění raket ve střední fázi letu. GMD je však už poměrně starý a hlavně finančně nákladný systém, který byl vyhodnocen jako málo spolehlivý.

Zbývající existující systémy spadají do kategorie třetí - tedy obrana ve finální fázi letu. Zapadají sem třeba i programy THAAD, Patriot nebo Aegis. Testovací výsledky by se daly označit za působivé a spolehlivé. Jejich nevýhodou ale je, že dokáží pokrýt jen malé oblasti, proto se někdy označují za "bodovou ochranu". Aegis se vyznačuje vyšší mobilitou a lze ho umístit na stíhačky - takto vylepšené jsou i některé jihokorejské a japonské letouny.

Takže proč Japonci nepoužili Aegis na sestřelení severokorejské rakety? Důvody mohou být dva - jednak poblíž ostrova Hokkaidó se zrovna žádný letoun nenacházel. Za druhé, po pár minutách radary jasně ukázaly, že střela území Japonska mine, není proto třeba ji zneškodnit. U každého takového systému budou vždy významné pochybnosti o jeho spolehlivosti v reálné situaci. Není možné adekvátně otestovat protiraketový systém a určit jeho bezpečnost, protože nám chybějí data z ostrého provozu.

Související

protiraketová obrana

KOMENTÁŘ: Zdroj stability i napětí. Před 50 lety se Moskva a Washington domluvily na omezení protiraketové obrany

Na pozadí současných vyhrocených vztahů mezi Západem a Moskvou stojí za to připomenout, že právě před půlstoletím vrcholila politika détente, neboli snaha uvolnit studenoválečné napětí mezi dvěma tehdejšími supervelmocemi. Sovětský vůdce Leonid Brežněv a americký prezident Richard Nixon podepsali 26. května 1972 v Kremlu smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (SALT) a také smlouvu o omezení obrany proti balistickým raketám. Druhá, byť je veřejnosti méně známa, byla velmi pozoruhodná: necelých deset let od karibské krize, kdy Moskva a Washington balancovaly na pokraji jaderné války, přistoupily na princip vzájemně zaručeného zničení coby garanci míru a stability.
Protiraketový systém Aegis

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson Institute. V komentáři pro server National Interest upozorňuje, že za uplynulý měsíc provokace Pchjongjangu zahrnovaly představení nových, obtížně detekovatelných střel s plochou dráhou letu, mobilních kolejových odpalovacích zařízení, vlastního tekutého raketového paliva i prototypu hypersonického kluzáku.

Více souvisejících

protiraketová obrana protiraketový štít THAAD Protiraketový systém Aegis USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy