KOMENTÁŘ: Zdroj stability i napětí. Před 50 lety se Moskva a Washington domluvily na omezení protiraketové obrany

Na pozadí současných vyhrocených vztahů mezi Západem a Moskvou stojí za to připomenout, že právě před půlstoletím vrcholila politika détente, neboli snaha uvolnit studenoválečné napětí mezi dvěma tehdejšími supervelmocemi. Sovětský vůdce Leonid Brežněv a americký prezident Richard Nixon podepsali 26. května 1972 v Kremlu smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (SALT) a také smlouvu o omezení obrany proti balistickým raketám. Druhá, byť je veřejnosti méně známa, byla velmi pozoruhodná: necelých deset let od karibské krize, kdy Moskva a Washington balancovaly na pokraji jaderné války, přistoupily na princip vzájemně zaručeného zničení coby garanci míru a stability.

Myšlenku, že by bylo vhodné limitovat vývoj systémů schopných ničit nepřátelské balistické rakety osazené jadernými hlavicemi během letu, vznesl ve druhé polovině šedesátých americký ministr obrany Robert McNamara. Tehdejší administrativa prezidenta Lyndona Johnsona si totiž uvědomovala, že supervelmoci přistoupí na omezení tehdy prudce expandujících jaderných arzenálů pouze tehdy, uchovají-li si schopnost v případné válce účinně udeřit na protistranu i menším počtem raket a atomových hlavic. Rozvoj protiraketových systémů daný koncept vylučoval.

Sovětští politici tuto logiku zpočátku nechápali. Premiér Alexej Kosygin podrážděně prohlásil, že obrana je morální a stavěl ji do protikladu k útočným zbraním. Stranický vůdce Leonid Brežněv, který po vojenském potlačení pražského jara hrál v určování zahraničněpolitické linie Moskvy stále důležitější úlohu, však rychle pochopil potenciál takové dohody. Nejenže posilovala koncept vzájemného zničení – a tudíž podstatně redukovala ochotu obou stran riskovat vypuknutí války –, ale také přinášela kýženou úsporu prostředků potřebných na vývoj technologicky náročného protiraketového štítu.

Před padesáti lety podepsaná smlouva zavazovala Spojené státy a Sovětský svaz omezit obranu proti balistickým raketám na dva komplexy o stovce střel, jeden k obraně metropole a jeden k obraně podzemních sil pro strategické jaderné rakety. Limitovala také počet radarů k detekci raket odpálených protivníkem, stejně jako vývoj protiraketových prostředků.  Otevírala tím cestu k redukci strategických atomových arzenálů v podobě dohod SALT.

Koncept nebyl přijímán bezvýhradně pozitivně. Vystupovali proti němu jestřábi na obou stranách, především z řad vojenského velení. Ve Spojených státech například vrcholil vývoj technologie MIRV, na sobě nezávislých hlavic na jedné raketě schopných zasáhnout různé cíle, kterou měly být osazeny střely Minuteman III koncipované právě k překonání budoucí sovětské protiraketové obrany. Jednalo se o nákladný projekt, jehož účelnost začala být ve světle dohod s Moskvou zpochybňována, což část armádních kruhů nesla velmi nelibě.

Stejně jako se omezení protiraketové obrany stalo v sedmdesátých letech zařadilo ke zdrojům jisté stability ve vztahu Moskvy s Washingtonem, dokázala otázka později napětí spíše přiživovat. Určující byl v tomto směru projekt Strategické obranné iniciativy, neboli hvězdných válek, který v osmdesátých letech vyhlásil americký prezident Ronald Reagan. V době obnovených studenoválečných tensí v souvislosti se sovětskou vojenskou intervencí v Afghánistánu a rozmisťováním raket středního a kratšího dosahu na území států NATO i Varšavské smlouvy, přišel šéf Bílého domu s myšlenkou vybudování laserového protiraketového systému ve vesmíru.

Reaganovým proklamovaným cílem bylo učinit z jaderných zbraní překonané bojové prostředky. Na domácí půdě projekt obhajoval tvrzením, že může přimět Kreml k jednání o jaderném odzbrojení dle amerických podmínek. V Moskvě záměr vyvolal zděšení. Tehdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov odmítal Reaganem opakovaná slova, že systém má být striktně defenzivní. „Máte nás za idioty?!“ odsekl podrážděně americkému prezidentovi na první vzájemné schůzce.

Pokud by byl technologicky sofistikovaný systém uveden v činnost, mohl zbavit Moskvu možnosti vést v případě napadení odvetný úder. Bořil tedy zmíněný princip vzájemně zaručeného zničení, čímž podle sovětských vojenských stratégů poskytoval nepříteli útočnou výhodu. Účinná odpověď by žádala zásadní navýšení vojenských výdajů a investice do podstatného zlepšení sovětské výpočetní techniky, která výrazně zaostávala za tou západní. Alternativou bylo kvantitativní posílení strategických jaderných zbraní na počty, které by americký systém zkrátka nedokázal souběžně sestřelit. I toto levnější opatření však šlo proti Gorbačovovým domácím reformám a jeho snaze o deeskalaci studené války.

Strategická obranná iniciativa nebyla nikdy dokončena, i kvůli své technologické náročnosti. Dlouho však brzdila odzbrojovací jednání, která  Moskva a Washington vedly na sklonku studené války. Zpětně je nutné přiznat, že to byla Gorbačovova ochota ke kompromisu a opuštění původní sovětské podmínky, že Spojené státy musejí projekt zastavit, co umožnilo uzavření smluv o likvidaci jaderných zbraní středního dosahu a později i podstatné redukci strategických arzenálů.

Smlouva o omezení obrany proti balistickým raketám sice přežila vyhrocené fáze studené války, nikoliv však geopolitické změny po roce 1990 a vznik unipolárního světa. Spojené státy od smlouvy během prezidenství George W. Bushe v roce 2002 odstoupily. Jednalo se o vůbec první případ v moderní historii, kdy Washington takto přehodnotil svou účast ve velké mezinárodní dohodě o kontrole zbrojení. Dodejme, že následné diskuze o možném vybudování protiraketového štítu v Evropě se staly novým jablkem sváru mezi Washingtonem a Moskvou a Vladimiru Putinovi poskytly vhodnou záminku, aby poukazoval na údajné západní „obkličování“ Ruska.

Protiraketové systémy sice v posledních dvaceti letech značně pokročily a zvýšila se jejich efektivita, stále však neposkytují dostatečně spolehlivou obranu proti jadernému úderu vedenému mezikontinentálními balistickými střelami. Nárůst spekulací o možném nasazení atomových arzenálů, především ze strany Ruska, pak přinesla aktuální ruská agrese na Ukrajině. Nezbývá než doufat, že si Vladimir Putin (a případně i další jestřábi) uvědomuje, nakolik slova muže s hustým obočím, který seděl v Kremlu půlstoletí před ním, platí i dnes: „Kdo použije jaderné zbraně jako první, zemře jako druhý. Můžete svého nepřítele proměnit v prach, ale stejně ve válce nezvítězíte.“

Autor je historik.

Související

Protiraketový systém Aegis

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson Institute. V komentáři pro server National Interest upozorňuje, že za uplynulý měsíc provokace Pchjongjangu zahrnovaly představení nových, obtížně detekovatelných střel s plochou dráhou letu, mobilních kolejových odpalovacích zařízení, vlastního tekutého raketového paliva i prototypu hypersonického kluzáku.

Více souvisejících

protiraketová obrana studená válka Rusko USA (Spojené státy americké) Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 45 minutami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 1 hodinou

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 2 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 2 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že jeho jednotky dobyly vesnici Voznesenka, která se nachází severně od města Kurachove na východě Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy