Hypersonické zbraně děsí Pentagon. USA chtějí kontrovat novým systémem

Američané reagují na rostoucí hrozbu hypersonických zbraní. Systémy, které vyvíjí Čína, Rusko ale i Spojené státy, jsou teoreticky schopné překonat jakoukoliv dnešní ochranu. Proto Pentagon usiluje o získání nového prostředku, který by je dokázal zneškodnit.

Vládní agentura DARPA, která se zabývá vývojem pokročilých zbraňových technologií pro americkou armádu, začala přípravy na projektu Glide Breaker. Tento interceptor by měl být schopný zachytit a zničit nepřátelské hypersonické kluzáky.

Tyto zbraně by měly být do atmosféry vyneseny na těle balistických raket. Následně by se oddělily a extrémně vysokou rychlostí začaly klouzat k zemi. Přitom by mohly nést například jadernou hlavici a v průběh letu by, na rozdíl od balistických raket, mohly snáze manévrovat.

Příkladem takové zbraně nové generace má být třeba ruská Avangard, kterou se pyšnil prezident Vladimír Putin. Je dobré zdůraznit, že zatím vůbec není jisté, zda jsou takové zbraně schopné operačního nasazení. Jejich vývoj je velmi náročný a drahý, v blízké budoucnosti tak pravděpodobně v teoretickém konfliktu nebudou hrát zásadní roli.

V případě úspěšného nasazení by nicméně měly být schopné vyhnout se téměř veškeré dnes dostupné protiraketové obraně. Proto DARPA usiluje o „vyvinutí a vyzkoušení technologie, která je kritická pro opatření interceptoru schopného zasáhnout manévrující hypersonický cíl v horní atmosféře.“ Podle plánu agentury by měla být technologie ozkoušena v roce 2020, tinformuje magazín National Interest.

Zasáhnout hypersonické kluzáky, které jsou někdy také označované jako HGV (Hypersonic Glide Vehicle), bude nicméně nesmírně složité. „Nejzřejmější výzva je pohyblivost HGV, díky níž je velmi obtížné sledovat jejich dráhu a naplánovat sestřelení s využitím dostupných kapacit,“ řekl pro magazín George Nacouzi z RAND Corporation.

„Letová hladina je pro naše současné systémy také velkou výzvou. HGV mohou letět příliš vysoko pro využití endo-atmosferických interpceptorů a příliš nízko, aby byly zachyceny dálkovými radary,“ tvrdí Nacouzi.

Podle Jamese Actona z think tanku Carnegie Endowment for International Peace by hypersonické zbraně mohly být zničeny s využitím některých existujících protiraketových systémů THAAD, má to ale jeden háček. Jejich dosah je značně omezený, neboť jsou určeny k ochraně malého území. Rozšíření na území celých Spojených států by bylo extrémně nákladné.

V rozpočtu pro fiskální rok 2019 DARPA pro projekt Glide Breaker zatím nepožadovala peníze, zmiňovaný termín 2020 se proto zdá značně nereálný. Vzhledem k očekávatelným nákladům je také otázkou, zda se případný vývoj systému vůbec vyplatí.

Související

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel

Pentagon: Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket

Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket. Ve středu to uvedlo americké ministerstvo obrany. Pro raketu ARRW, která se vypouští ze vzduchu, se jednalo o druhý úspěšný pokus. V případě rakety Operational Fires to byla první kladná zkouška, uvedla agentura Reuters. Spojené státy se obávají, že ve vývoji nových hypersonických zbraní, které mohou dosáhnout až pětinásobné rychlosti zvuku, zaostávají za Čínou a Ruskem.
B-52 Stratofortresses

USA informují o úspěšném testu hypersonické zbraně

Americké letectvo oznámilo, že provedlo úspěšný test hypersonické zbraně, která letěla pětinásobnou rychlostí zvuku. Informovala o tom agentura Reuters. Americká armáda podle svého prohlášení test provedla v sobotu u pobřeží Kalifornie, kde bombardér B-52 vypustil střelu ARRW.

Více souvisejících

hypersonické zbraně USA (Spojené státy americké) Pentagon raketa Avangard DARPA protiraketová obrana protiraketový štít THAAD

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy