Hypersonické zbraně děsí Pentagon. USA chtějí kontrovat novým systémem

Američané reagují na rostoucí hrozbu hypersonických zbraní. Systémy, které vyvíjí Čína, Rusko ale i Spojené státy, jsou teoreticky schopné překonat jakoukoliv dnešní ochranu. Proto Pentagon usiluje o získání nového prostředku, který by je dokázal zneškodnit.

Vládní agentura DARPA, která se zabývá vývojem pokročilých zbraňových technologií pro americkou armádu, začala přípravy na projektu Glide Breaker. Tento interceptor by měl být schopný zachytit a zničit nepřátelské hypersonické kluzáky.

Tyto zbraně by měly být do atmosféry vyneseny na těle balistických raket. Následně by se oddělily a extrémně vysokou rychlostí začaly klouzat k zemi. Přitom by mohly nést například jadernou hlavici a v průběh letu by, na rozdíl od balistických raket, mohly snáze manévrovat.

Příkladem takové zbraně nové generace má být třeba ruská Avangard, kterou se pyšnil prezident Vladimír Putin. Je dobré zdůraznit, že zatím vůbec není jisté, zda jsou takové zbraně schopné operačního nasazení. Jejich vývoj je velmi náročný a drahý, v blízké budoucnosti tak pravděpodobně v teoretickém konfliktu nebudou hrát zásadní roli.

V případě úspěšného nasazení by nicméně měly být schopné vyhnout se téměř veškeré dnes dostupné protiraketové obraně. Proto DARPA usiluje o „vyvinutí a vyzkoušení technologie, která je kritická pro opatření interceptoru schopného zasáhnout manévrující hypersonický cíl v horní atmosféře.“ Podle plánu agentury by měla být technologie ozkoušena v roce 2020, tinformuje magazín National Interest.

Zasáhnout hypersonické kluzáky, které jsou někdy také označované jako HGV (Hypersonic Glide Vehicle), bude nicméně nesmírně složité. „Nejzřejmější výzva je pohyblivost HGV, díky níž je velmi obtížné sledovat jejich dráhu a naplánovat sestřelení s využitím dostupných kapacit,“ řekl pro magazín George Nacouzi z RAND Corporation.

„Letová hladina je pro naše současné systémy také velkou výzvou. HGV mohou letět příliš vysoko pro využití endo-atmosferických interpceptorů a příliš nízko, aby byly zachyceny dálkovými radary,“ tvrdí Nacouzi.

Podle Jamese Actona z think tanku Carnegie Endowment for International Peace by hypersonické zbraně mohly být zničeny s využitím některých existujících protiraketových systémů THAAD, má to ale jeden háček. Jejich dosah je značně omezený, neboť jsou určeny k ochraně malého území. Rozšíření na území celých Spojených států by bylo extrémně nákladné.

V rozpočtu pro fiskální rok 2019 DARPA pro projekt Glide Breaker zatím nepožadovala peníze, zmiňovaný termín 2020 se proto zdá značně nereálný. Vzhledem k očekávatelným nákladům je také otázkou, zda se případný vývoj systému vůbec vyplatí.

Související

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel

Pentagon: Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket

Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket. Ve středu to uvedlo americké ministerstvo obrany. Pro raketu ARRW, která se vypouští ze vzduchu, se jednalo o druhý úspěšný pokus. V případě rakety Operational Fires to byla první kladná zkouška, uvedla agentura Reuters. Spojené státy se obávají, že ve vývoji nových hypersonických zbraní, které mohou dosáhnout až pětinásobné rychlosti zvuku, zaostávají za Čínou a Ruskem.
B-52 Stratofortresses

USA informují o úspěšném testu hypersonické zbraně

Americké letectvo oznámilo, že provedlo úspěšný test hypersonické zbraně, která letěla pětinásobnou rychlostí zvuku. Informovala o tom agentura Reuters. Americká armáda podle svého prohlášení test provedla v sobotu u pobřeží Kalifornie, kde bombardér B-52 vypustil střelu ARRW.

Více souvisejících

hypersonické zbraně USA (Spojené státy americké) Pentagon raketa Avangard DARPA protiraketová obrana protiraketový štít THAAD

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy