Hypersonické zbraně děsí Pentagon. USA chtějí kontrovat novým systémem

Američané reagují na rostoucí hrozbu hypersonických zbraní. Systémy, které vyvíjí Čína, Rusko ale i Spojené státy, jsou teoreticky schopné překonat jakoukoliv dnešní ochranu. Proto Pentagon usiluje o získání nového prostředku, který by je dokázal zneškodnit.

Vládní agentura DARPA, která se zabývá vývojem pokročilých zbraňových technologií pro americkou armádu, začala přípravy na projektu Glide Breaker. Tento interceptor by měl být schopný zachytit a zničit nepřátelské hypersonické kluzáky.

Tyto zbraně by měly být do atmosféry vyneseny na těle balistických raket. Následně by se oddělily a extrémně vysokou rychlostí začaly klouzat k zemi. Přitom by mohly nést například jadernou hlavici a v průběh letu by, na rozdíl od balistických raket, mohly snáze manévrovat.

Příkladem takové zbraně nové generace má být třeba ruská Avangard, kterou se pyšnil prezident Vladimír Putin. Je dobré zdůraznit, že zatím vůbec není jisté, zda jsou takové zbraně schopné operačního nasazení. Jejich vývoj je velmi náročný a drahý, v blízké budoucnosti tak pravděpodobně v teoretickém konfliktu nebudou hrát zásadní roli.

V případě úspěšného nasazení by nicméně měly být schopné vyhnout se téměř veškeré dnes dostupné protiraketové obraně. Proto DARPA usiluje o „vyvinutí a vyzkoušení technologie, která je kritická pro opatření interceptoru schopného zasáhnout manévrující hypersonický cíl v horní atmosféře.“ Podle plánu agentury by měla být technologie ozkoušena v roce 2020, tinformuje magazín National Interest.

Zasáhnout hypersonické kluzáky, které jsou někdy také označované jako HGV (Hypersonic Glide Vehicle), bude nicméně nesmírně složité. „Nejzřejmější výzva je pohyblivost HGV, díky níž je velmi obtížné sledovat jejich dráhu a naplánovat sestřelení s využitím dostupných kapacit,“ řekl pro magazín George Nacouzi z RAND Corporation.

„Letová hladina je pro naše současné systémy také velkou výzvou. HGV mohou letět příliš vysoko pro využití endo-atmosferických interpceptorů a příliš nízko, aby byly zachyceny dálkovými radary,“ tvrdí Nacouzi.

Podle Jamese Actona z think tanku Carnegie Endowment for International Peace by hypersonické zbraně mohly být zničeny s využitím některých existujících protiraketových systémů THAAD, má to ale jeden háček. Jejich dosah je značně omezený, neboť jsou určeny k ochraně malého území. Rozšíření na území celých Spojených států by bylo extrémně nákladné.

V rozpočtu pro fiskální rok 2019 DARPA pro projekt Glide Breaker zatím nepožadovala peníze, zmiňovaný termín 2020 se proto zdá značně nereálný. Vzhledem k očekávatelným nákladům je také otázkou, zda se případný vývoj systému vůbec vyplatí.

Související

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel

Pentagon: Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket

Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket. Ve středu to uvedlo americké ministerstvo obrany. Pro raketu ARRW, která se vypouští ze vzduchu, se jednalo o druhý úspěšný pokus. V případě rakety Operational Fires to byla první kladná zkouška, uvedla agentura Reuters. Spojené státy se obávají, že ve vývoji nových hypersonických zbraní, které mohou dosáhnout až pětinásobné rychlosti zvuku, zaostávají za Čínou a Ruskem.
B-52 Stratofortresses

USA informují o úspěšném testu hypersonické zbraně

Americké letectvo oznámilo, že provedlo úspěšný test hypersonické zbraně, která letěla pětinásobnou rychlostí zvuku. Informovala o tom agentura Reuters. Americká armáda podle svého prohlášení test provedla v sobotu u pobřeží Kalifornie, kde bombardér B-52 vypustil střelu ARRW.

Více souvisejících

hypersonické zbraně USA (Spojené státy americké) Pentagon raketa Avangard DARPA protiraketová obrana protiraketový štít THAAD

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce

Americký viceprezident J. D. Vance řekl vojákům v Grónsku, že USA musejí získat kontrolu nad tímto ostrovem v Arktidě, aby zastavili hrozbu, kterou představují Rusko a Čína. Vance také kritizoval Dánsko, které podle jeho slov neodvedlo dobrou práci. Na jeho prohlášení upozornil deník The Guardian. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy