Pentagon

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel

CNN: Sestřelení nadzvukové rakety Kinžal systémem Patriot nadchlo Pentagon a znejistilo Kreml

Husarský kousek, který se povedl ukrajinské armádě, potěšil americké představitele v Pentagonu. Ukrajinští vojáci nad Kyjevem poprvé sestřelili ruskou nadzvukovou raketu Kinžal a podle serveru Ukrajinska pravda k tomu použili systém Patriot, který jim poskytli západní spojenci. Ten je přitom určen především proti balistickým raketám, nebo tomu tak aspoň donedávna bylo.
Za únikem vojenských dokumentů USA je dvacetiletý milovník zbraní.

Za únikem vojenských dokumentů USA je dvacetiletý milovník zbraní. "Je silný, ozbrojený a vycvičený"

Za únikem utajovaných amerických dokumentů, které odhalují výbušné informace spojené s válkou Ruska proti Ukrajině, stojí milovník zbraní ve věku kolem 25 let, který pracoval na vojenské základně. Napsal to list The Washington Post (WP), který mluvil se dvěma členy skupiny na komunikační platformě Discord, v níž se stovky stránek vládních materiálů začaly ke konci loňského roku objevovat. 
Pentagon

PŘEHLED: Únik dokumentů z Pentagonu. Co v nich bylo a jaké riziko představují?

Mluvčí Pentagonu v pondělí podle agentury AFP řekl, že únik utajovaných amerických vojenských dokumentů představuje pro národní bezpečnost Spojených států závažné riziko. Skutečnost, že tyto dokumenty kolují on-line, podle mluvčího amerického ministerstva obrany Chrise Meaghera představuje "velmi vážné riziko pro národní bezpečnost a může potenciálně podporovat dezinformace". Uniklé dokumenty označil za "vysoce utajovaný citlivý materiál".
Pentagon, ilustrační fotografie.

Pentagon vnímá únik dokumentů jako závažné bezpečnostní riziko

Únik utajovaných amerických vojenských dokumentů představuje pro národní bezpečnost Spojených států závažné riziko. Podle agentury AFP to dnes uvedl mluvčí Pentagonu. Materiály týkající se zejména Ukrajiny, které v posledních týdnech kolují na sociálních sítích, se podle amerického ministerstva obrany zdají být autentické, v některých případech ale byly patrně upraveny.
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Američané hatí Kyjevu válečné plány. Ukrajinci je po úniku dokumentů musí měnit

Ukrajina byla kvůli rozsáhlému úniku amerických vojenských dokumentů z posledních týdnů nucena změnit své válečné plány. Uvedla to stanice CNN s odvoláním na zdroj v administrativě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Zástupce ukrajinské prezidentské kanceláře podle agentury Reuters informace CNN zpochybnil. Uniklé dokumenty mimo jiné ukazují na to, že USA špehovaly i samotného Zelenského.
Pentagon

Tajné americké plány pro Ukrajinu. Únik dokumentů vyšetřuje Pentagon

Na sociálních sítích se tento týden objevily utajované válečné dokumenty, které podrobně popisují plány Spojených států a NATO na posílení ukrajinské armády před plánovanou ofenzivou proti ruským jednotkám. Pentagon vyšetřuje, kdo za únikem plánů stojí, informoval americký list The New York Times (NYT).
SU-27

Američané zveřejnili video incidentu s ruskou stíhačkou nad Černým mořem

Americké ministerstvo obrany dnes zveřejnilo video, které zachycuje, jak se ruské vojenské letadlo přiblížilo k americkému vojenskému dronu a vypustilo v jeho blízkosti palivo. Na konci videa je vidět poškozená vrtule dronu. Americká armáda sdělila, že se ruský stíhací letoun v úterý srazil s americkým průzkumným dronem a zasáhl jeho vrtuli.

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 6 hodinami

Na Slovensku se srazil autobus plný dětí s autem. Na místě zasahoval vrtulník

K vážné nehodě došlo dnes na Slovensku za obcí Lubina v okrese Nové Mesto nad Váhom. Autobus plný dětí se tam srazil s osobním vozem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy