K čemu jsou protiraketové systémy? Severokorejské rakety nesestřelíme, tvrdí odborník

Washington/Tokio - Tolik rozruchu bylo kolem protiraketových deštníků, než nakonec se povedlo v Jižní Koreji nainstalovat všechny základny THAAD systému. O bezpečnost ve východní Asii se navíc stará i Patriot nebo Aegis. Bezpečnostní systémy však byly nepoužitelné během předchozích dvou severokorejských testů, kdy svým jednáním provokovaly bezpečnost Japonska.

Dave Majumdar, odborník na obranu spolupracující s The National Interest, tvrdí, že ani Japonsko nebo Spojené státy nedisponují takovými schopnostmi, aby rakety sestřelily, a to i přes obrovské investice do vzdušné obrany. Americké jednotky sice i hned odhalily severokorejskou střelu vypálenou z oblasti Sunan, která letěla východně přes Japonsko a nakonec dopadla do oceánu, ale zneškodnit ji nedokázaly.

Sestřelit takto raketu je takřka nemožné, shodují si odborníci. Patriot je určený ke sestřelení pomalejších raket krátkého doletu, THAAD zase není instalovaný v Japonsku. Systém Aegis by to možná zvládl, ale ve hře musí být splněna řada podmínek a zneškodnění rakety by mohlo i ohrozit obydlené části ostrova.

Zastánci protiraketové obrany argumentují tím, že bylo mnohem bezpečnější ji nechat dopadnout do moře než se pokoušet o sestřelení nad obydlenou oblastí, odpůrci v tom zase vidí spíše neúčinnost systému. Armádní záznamy navíc ukazují, že systém Aegis byl proti raketám středního doletu otestován pouze jednou a data jsou tak nedostačující.

Jinými slovy, pro úspěšné zneškodnění střel je potřeba předem vědět, kdy a kudy poletí. Lodě Aegis momentálně chrání pouze některé oblasti v Japonsku, jedná se o hustě obydlené pobřeží nebo klíčové vojenské základny. Podle Majumdara by navíc pokus o sestřelení, který se navíc nezdaří, mohl být obrovskou potupou pro obranný systém Spojených států a navíc by ještě více urychlil eskalaci konfliktu na Korejském poloostrově.

Související

Protiraketový systém Aegis

Nové rakety proti KLDR. Japonsko koupí od USA pozemní systém Aegis

Tokio - Japonská vláda dnes schválila plán nákupu pozemního protiraketového systému Aegis od USA. Chce tak posílit obranyschopnost kvůli hrozbám ze strany Severní Koreje. Není jasné, kde by mohly být dvě baterie raket země-vzduch rozmístěny. Japonská média píší o prefektuře Akita na severu Japonska a Jamaguči na jihozápadě.

Více souvisejících

Protiraketový systém Aegis Severní Korea (KLDR) Japonsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 3 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 4 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 4 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky

Od začátku roku 2025 mohou domácnosti v České republice očekávat úlevy v nákladech na elektřinu a plyn, protože několik hlavních dodavatelů energií ohlásilo snižování cen nefixovaných produktů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy