Belgie jako velmoc protiraketové obrany? Rusko může znervóznět, pak by to bylo velmi zlé, varuje server

Brusel/Washington - „Malá Belgie je známa díky výrobě vynikající čokolády a kulometů, ne raket, které mohou sestřelit mezikontinentální balistické rakety. Přesto se Belgie v tichostí rozhodla postavit fregaty vybavené exo-atmosférickými střelami, které jsou velmi podobné systému Aegis amerického námořnictva. Tím by se Belgie - země o velikosti Marylandu - stala prvním evropským národem, který by byl schopen zničit balistické rakety ve vesmíru,“ informuje server National Interest.

„Naše fregaty bude-li to žádoucí, budou nasazeny v systému protiraketové obrany, protože budou moci vypálit rakety schopné zasáhnout balistické střely mimo atmosféru," uvedl mluvčí belgické vlády Laurence Mortier v e-mailu pro National Interest. Server dodává, že fregaty společně vyvinuly Belgie a Nizozemí. „Pouze Belgie má v úmyslu instalovat antirakety na svých lodích, které by nahradily stávající belgické fregaty třídy M,“ vysvětluje server.

Tento systém pak server srovnává s americkou exo-atmosférickou sítí obrany. Tento ochranný systém obsahuje čtyřiačtyřicet pozemních raket umístěných v silech na Aljašce a v Kalifornii, a především třiatřicet křižníků a torpédoborců vybavených systémem Aegis, který jim umožní zničení balistických střel krátkého a středního doletu a družic na nízkých oběžných drahách pomocí vylepšených řízených střel Standard SM-3.

Psali jsme: Rusko zuří. USA zahajují stavbu protiraketového deštníku v Evropě  

„Několik evropských států již má systémy protiraketové obrany (BMD) prostřednictvím programu NATO BMD. Například v Turecku je umístěn radar protiraketové výstrahy, Británie připravuje svůj vlastní, ve Španělsku působí na základně Rota americké lodě vybavené systémem Aegis a v Polsku byla zahájena výstavba americké základny, kde by měly být umístěny SM-3 rakety. Nizozemsko a Dánsko také mají v úmyslu instalovat na některé ze svých válečných lodí protiraketové radary,“ popisuje situaci v dalších zemích National Interest.

Přesto tyto evropské schopnosti zahrnují výhradně jen radary k detekci raket, nebo v nich jsou umístěny americké základy. Pouze Spojené státy, který mají možnost zastavit exo-atmosférické rakety prostřednictvím svých SM-3 raket. A brzy by se k nim mohla přidat právě Belgie.

Psali jsme: Nové ruské zbraně? Dokážou proniknout americkým protiraketovým štítem, tvrdí Putin Protiraketová obrana v Evropě bude spadat pod NATO  

„Nicméně, je jen stěží představitelné, že by si Belgie mohla dovolit navrhnout a vybudovat kompletní exo-atmosférický raketový systém. Belgická vláda oznámila, že by chtěla zvýšit výdaje na obranu na 9 miliard eur ročně do roku 2030. Amerika už utratila 40 miliard dolarů, a to pouze za pozemní systém, a stále existují vážné obavy, zda to vůbec bude fungovat. Takže se zdá pravděpodobné, že Belgie si koupí rakety ze Spojených států, pravděpodobně půjde o SM-3,“ uvádí server.

„Doufejme, že Belgie ví, do čeho jde. Zachytit střely exo-atmosférickým systémem je nesmírně složité. Jedná se o nelehký úkol rozlišit jadernou hlavici od balónků a jiných vábniček, které mají zmást obránce. Americký program je navržen tak, aby zastavit hrstku střel z Íránu či Severní Koreje, protože současná technologie prostě nemůže spolehlivě zastavit masivní střelbu z Ruska. Evropa by však vlastním systémem mohla způsobit, že bude Moskva nervózní, protože by mohlo jít předehru k systému totální obrany zaměřené na blokování ruských mezikontinentálních balistických raket. Což by mohlo způsobit, že Rusko urychleně nasadí další rakety zaměřené na Evropu,“ dodává server.

Související

protiraketová obrana

KOMENTÁŘ: Zdroj stability i napětí. Před 50 lety se Moskva a Washington domluvily na omezení protiraketové obrany

Na pozadí současných vyhrocených vztahů mezi Západem a Moskvou stojí za to připomenout, že právě před půlstoletím vrcholila politika détente, neboli snaha uvolnit studenoválečné napětí mezi dvěma tehdejšími supervelmocemi. Sovětský vůdce Leonid Brežněv a americký prezident Richard Nixon podepsali 26. května 1972 v Kremlu smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (SALT) a také smlouvu o omezení obrany proti balistickým raketám. Druhá, byť je veřejnosti méně známa, byla velmi pozoruhodná: necelých deset let od karibské krize, kdy Moskva a Washington balancovaly na pokraji jaderné války, přistoupily na princip vzájemně zaručeného zničení coby garanci míru a stability.
Protiraketový systém Aegis

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson Institute. V komentáři pro server National Interest upozorňuje, že za uplynulý měsíc provokace Pchjongjangu zahrnovaly představení nových, obtížně detekovatelných střel s plochou dráhou letu, mobilních kolejových odpalovacích zařízení, vlastního tekutého raketového paliva i prototypu hypersonického kluzáku.

Více souvisejících

protiraketová obrana Belgie Protiraketový systém Aegis

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy