Evropa horečně hledá způsoby, jak pomoci Ukrajině poté, co Spojené státy zastavily sdílení zpravodajských informací. Kyjev se nyní musí bránit ruské agresi bez klíčových amerických dat, což podle analytiků znamená, že Ukrajina „střílí napůl naslepo“.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa pozastavila poskytování zpravodajských informací, které Ukrajině dosud pomáhaly při odhalování pohybů ruských jednotek, zaměřování cílů a obraně proti raketovým útokům. Spojené státy dodávaly Kyjevu jak signálové zpravodajství, tak satelitní snímky a analytická data.
Nyní se očekává, že tuto roli budou muset částečně převzít další zpravodajské velmoci v rámci NATO, především Velká Británie, Francie a do určité míry Německo. Evropští spojenci však nejsou schopni plně nahradit rozsáhlou americkou zpravodajskou síť, píše Politico.
„Nejsem si jistý, že evropské země dokážou tuto mezeru skutečně zaplnit,“ uvedl anonymně evropský představitel obeznámený s kapacitami spojenců. Americká zpravodajská komunita zahrnuje 18 agentur a disponuje nejmodernějšími technologiemi, zejména v oblasti satelitního průzkumu a analytické kapacity.
Zastavení sdílení zpravodajských informací přichází v době, kdy se Evropa stále více obává ruské hrozby, zatímco Trumpova administrativa se vůči Moskvě chová stále smířlivěji. Kromě zpravodajských informací Washington rovněž pozastavil dodávky zbraní Ukrajině.
Ukrajinský ministr obrany ve čtvrtek přiznal, že zatím nemá podrobnosti o tom, jak přesně bude omezení fungovat. Nejistota panuje i mezi evropskými spojenci, kteří se snaží zjistit, jak daleko zákaz sahá.
Dopad amerického rozhodnutí už pociťují i ukrajinští vojáci v první linii. Například soukromá americká společnost Maxar, která Ukrajině poskytovala satelitní snímky bojiště, omezila její přístup ke svým službám. Tyto snímky pomáhaly Ukrajincům s plánováním útoků na ruské pozice.
Podle analytika Mykoly Bělieskova z Ukrajinského národního institutu pro strategická studia znamená zastavení amerických informací výrazné omezení schopnosti Kyjeva monitorovat pohyby ruských sil. „Máme některé vlastní zdroje, ale americké zpravodajství bylo velmi cenné,“ uvedl.
Zvláště znepokojivá je nejistota ohledně varování před ruskými raketovými útoky. „Každá sekunda je klíčová pro obranu proti balistickým raketám,“ dodal Bělieskov. „Potřebujeme vojenské satelitní zpravodajství, abychom mohli detekovat odpálení raket v reálném čase.“
Rusko od začátku války denně vypálilo na Ukrajinu v průměru 24 raket, přičemž v některých dnech bylo odpáleno i více než sto střel, které zasáhly kritickou infrastrukturu a obytné čtvrti.
Pozastavení sdílení zpravodajských informací navíc ovlivní i přesnost ukrajinských útoků. Například raketomety HIMARS dodané Spojenými státy budou sice stále použitelné, ale Ukrajina je nyní nucena střílet „napůl naslepo“.
Evropští představitelé si začínají klást otázku, zda se kontinent může i nadále spoléhat na americkou vojenskou a zpravodajskou podporu. Předseda německého parlamentního výboru pro dohled nad zpravodajskými službami Konstantin von Notz proto vyzval k vytvoření společné evropské zpravodajské sítě.
„Potřebujeme evropskou zpravodajskou spolupráci – nazvěme ji třeba ‚Euro Eyes‘ – aby si silné státy mohly rychle a bezpečně vyměňovat informace na jasných právních základech,“ uvedl v rozhovoru pro Politico. „V budoucnu se nevyhneme posílení našich vlastních zpravodajských schopností.“
Související

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky
válka na Ukrajině , Ukrajina , Satelity
Aktuálně se děje
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera

Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
včera

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
včera

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace
včera

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé
včera

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici
včera

Kdy budeme znát nového papeže? Kardinálové už začali jednat, konkláve zasedne za pár dní
včera

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice
včera

Trumpa opět otřásl celou Zemí. Zavedením 100% cel na filmy ze zahraničí světu vyrazil dech
včera

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného
včera

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa
včera

Trump oznámil znovuotevření Alcatrazu. Navzdory už tak temné historii amerického vězeňství
včera

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost
včera

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému
včera

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků
včera

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky
včera
Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...
Prezident Spojených států Donald Trump v neděli popřel, že by uvažoval o kandidatuře na třetí funkční období. V rozhovoru pro NBC News uvedl, že chce zůstat dvoufázovým prezidentem a respektuje ústavní omezení. Přesto jeho dřívější výroky a merchandising kampaně, včetně prodeje čepic s nápisem „Trump 2028“, vzbudily spekulace o jeho dalších ambicích.
Zdroj: Libor Novák