Prezident USA Donald Trump příští týden zváží tři možné varianty ambiciózního projektu protiraketové obrany s názvem „Zlatá kopule“. Podle zdroje serveru Defense One z amerického ministerstva obrany (DOD) bude možná nutné vytvořit zcela novou organizaci, která by tento komplexní systém vybudovala.
Tzv. „tiger team“ složený z odborníků různých obranných a vojenských agentur připravuje návrhy, které se liší rozsahem a složitostí. Všechny však pravděpodobně přesahují možnosti současné Agentury pro raketovou obranu (MDA).
„Bylo by nutné vytvořit novou organizaci, která by tento projekt řídila,“ uvedl nejmenovaný obranný úředník. Další dva zdroje obeznámené s diskusemi potvrdily, že již probíhá výběr kandidátů na vedení nové agentury.
Pentagon je stále v rané fázi rozhodování, jak projekt realizovat. Cílem je vytvořit dosud nejrozsáhlejší obranný štít proti raketovým hrozbám. Součástí úvodní fáze budou kroky ke zlepšení přesnosti a účinnosti pozemních raketových zachycovačů, což by mohlo být dokončeno do voleb v roce 2026. Ambicióznější plány, jako je rozmístění satelitů schopných detekovat, analyzovat a ničit přilétající střely, by mohly trvat pět až sedm let.
Ministerstvo obrany obdrželo více než 360 návrhů na možné technologie a strategie. Mezi nimi jsou nové senzory, šifrování či satelitní technologie. Některé návrhy počítají s integrací více technologií od různých společností.
O účast v programu již projevily zájem společnosti Lockheed Martin, Booz Allen Hamilton, RTX a Boeing. Podle bývalého vysokého úředníka Pentagonu by se do soutěže mohla zapojit také společnost SpaceX, která vyrábí satelity a zajišťuje jejich vynášení do vesmíru. Není však jisté, zda by se Elon Musk do projektu aktivně zapojil, protože by mohl být pro jeho firmu méně výhodný než jiné aktivity.
Jedním z nejzajímavějších návrhů je projekt společnosti Booz Allen Hamilton s názvem „Brilliant Swarms“. Tento systém by zahrnoval síť tisíců satelitů operujících v nízké oběžné dráze (300–600 km). Každý satelit by měl umělou inteligenci pro analýzu dat ze senzorů a radarů a mohl by fungovat i jako záchytná jednotka – zničením příchozí střely nárazem.
Podle Chrise Bogdana, vedoucího vesmírného oddělení Booz Allen, by satelity mohly sledovat rakety od jejich odpalu až po zásah. Každý by vážil 40–80 kg a měl velikost malé lednice. Během nárazu by kolem něj vzniklo plazmové pole, které by zvýšilo ničivou sílu zásahu.
„Až 40 procent satelitu by shořelo při návratu do atmosféry, zbytek by se proměnil v plazmové pole a zasáhl cíl,“ vysvětlil Trey Obering, bývalý ředitel Agentury pro raketovou obranu.
Společnost Booz Allen Hamilton tvrdí, že pokud by získala kontrakt, mohla by svůj koncept demonstrovat ve vesmíru do čtyř let a dosáhnout počáteční operační schopnosti během pěti až sedmi let.
Podle některých odborníků má celý projekt zásadní slabinu – masovou výrobu střel na straně protivníků. I při nasazení tisíců záchytných satelitů by bylo stále levnější a jednodušší vyrábět útočné rakety na Zemi. Tato strategická nerovnováha představuje pro Pentagon výzvu, kterou bude nutné při plánování Zlaté kopule vyřešit.
Zda se projekt Zlatá kopule stane realitou, závisí na rozhodnutí prezidenta Trumpa a další strategii Pentagonu. Již nyní je ale jasné, že by šlo o technologicky nejambicióznější obranný systém v historii USA.
Související

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno
USA (Spojené státy americké) , vesmir , Satelity
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě
před 3 hodinami

Smutný konec pátrání: Tři američtí vojáci ztracení v Litvě byli nalezeni mrtví. Po posledním se pátrá
před 3 hodinami

Rusko chce legalizovat Tálibán. Už delší dobu ho zve na jednání a mezinárodní fóra
před 3 hodinami

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině
před 3 hodinami

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku přesáhla hranici dvou tisíc obětí
před 4 hodinami

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest
před 5 hodinami

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert
před 6 hodinami

Novinky v případu smrti muže v Pardubicích. Poprvé rozhodoval soud
před 7 hodinami

Naděje Le Penové na prezidentské volby se rozplynuly. Soud jí je zakázal
před 8 hodinami

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno
před 9 hodinami

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů
před 9 hodinami

CNN: Evropa se konečně probrala. Po hádce Zelenského s Trumpem jí došlo, že se pravidla změnila
před 10 hodinami

"Rozvod" Číny s USA: Jak se asijská velmoc postaví Trumpovým clům?
před 11 hodinami

Trumpova obchodní válka eskaluje. Svět zažívá nejhorší burzovní propad za poslední roky, dolar strmě padá
před 12 hodinami

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí
před 13 hodinami

Chladné počasí dorazilo. Může napadnout až 15 centimetrů sněhu
včera

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
včera

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
včera

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
včera
Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News.
Zdroj: Lucie Podzimková