Prezident USA Donald Trump příští týden zváží tři možné varianty ambiciózního projektu protiraketové obrany s názvem „Zlatá kopule“. Podle zdroje serveru Defense One z amerického ministerstva obrany (DOD) bude možná nutné vytvořit zcela novou organizaci, která by tento komplexní systém vybudovala.
Tzv. „tiger team“ složený z odborníků různých obranných a vojenských agentur připravuje návrhy, které se liší rozsahem a složitostí. Všechny však pravděpodobně přesahují možnosti současné Agentury pro raketovou obranu (MDA).
„Bylo by nutné vytvořit novou organizaci, která by tento projekt řídila,“ uvedl nejmenovaný obranný úředník. Další dva zdroje obeznámené s diskusemi potvrdily, že již probíhá výběr kandidátů na vedení nové agentury.
Pentagon je stále v rané fázi rozhodování, jak projekt realizovat. Cílem je vytvořit dosud nejrozsáhlejší obranný štít proti raketovým hrozbám. Součástí úvodní fáze budou kroky ke zlepšení přesnosti a účinnosti pozemních raketových zachycovačů, což by mohlo být dokončeno do voleb v roce 2026. Ambicióznější plány, jako je rozmístění satelitů schopných detekovat, analyzovat a ničit přilétající střely, by mohly trvat pět až sedm let.
Ministerstvo obrany obdrželo více než 360 návrhů na možné technologie a strategie. Mezi nimi jsou nové senzory, šifrování či satelitní technologie. Některé návrhy počítají s integrací více technologií od různých společností.
O účast v programu již projevily zájem společnosti Lockheed Martin, Booz Allen Hamilton, RTX a Boeing. Podle bývalého vysokého úředníka Pentagonu by se do soutěže mohla zapojit také společnost SpaceX, která vyrábí satelity a zajišťuje jejich vynášení do vesmíru. Není však jisté, zda by se Elon Musk do projektu aktivně zapojil, protože by mohl být pro jeho firmu méně výhodný než jiné aktivity.
Jedním z nejzajímavějších návrhů je projekt společnosti Booz Allen Hamilton s názvem „Brilliant Swarms“. Tento systém by zahrnoval síť tisíců satelitů operujících v nízké oběžné dráze (300–600 km). Každý satelit by měl umělou inteligenci pro analýzu dat ze senzorů a radarů a mohl by fungovat i jako záchytná jednotka – zničením příchozí střely nárazem.
Podle Chrise Bogdana, vedoucího vesmírného oddělení Booz Allen, by satelity mohly sledovat rakety od jejich odpalu až po zásah. Každý by vážil 40–80 kg a měl velikost malé lednice. Během nárazu by kolem něj vzniklo plazmové pole, které by zvýšilo ničivou sílu zásahu.
„Až 40 procent satelitu by shořelo při návratu do atmosféry, zbytek by se proměnil v plazmové pole a zasáhl cíl,“ vysvětlil Trey Obering, bývalý ředitel Agentury pro raketovou obranu.
Společnost Booz Allen Hamilton tvrdí, že pokud by získala kontrakt, mohla by svůj koncept demonstrovat ve vesmíru do čtyř let a dosáhnout počáteční operační schopnosti během pěti až sedmi let.
Podle některých odborníků má celý projekt zásadní slabinu – masovou výrobu střel na straně protivníků. I při nasazení tisíců záchytných satelitů by bylo stále levnější a jednodušší vyrábět útočné rakety na Zemi. Tato strategická nerovnováha představuje pro Pentagon výzvu, kterou bude nutné při plánování Zlaté kopule vyřešit.
Zda se projekt Zlatá kopule stane realitou, závisí na rozhodnutí prezidenta Trumpa a další strategii Pentagonu. Již nyní je ale jasné, že by šlo o technologicky nejambicióznější obranný systém v historii USA.
Související

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
USA (Spojené státy americké) , vesmir , Satelity
Aktuálně se děje
před 2 hodinami

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
před 3 hodinami

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
před 4 hodinami

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
před 4 hodinami

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
před 4 hodinami

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
před 4 hodinami

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
před 6 hodinami

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
před 7 hodinami

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
před 7 hodinami

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
před 8 hodinami

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
před 9 hodinami

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
před 10 hodinami

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
před 10 hodinami

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
před 11 hodinami

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
před 11 hodinami

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
před 11 hodinami

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
před 12 hodinami

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
před 12 hodinami

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti
před 13 hodinami

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem
před 13 hodinami
Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul
Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní.
Zdroj: Tereza Marešová