Vesmírně zbrojení začalo? Rusko zřejmě umístilo na orbitu zbraň, tvrdí USA

Spojené státy v pondělí uvedly, že Rusko minulý týden vypustilo do vesmíru družici, která by mohla být součástí umísťování zbraní ve vesmíru. Uvedla to agentura AP.

Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) v pondělí nepřijala návrh rezoluce předložené Ruskem, který žádal zákaz rozmisťování či používání zbraní ve vesmíru.

Zástupce velvyslankyně USA při OSN Robert Wood před hlasováním řekl, že Rusko minulý týden, 16. května, vypustilo na nízkou oběžnou dráhu Země satelit, který je podle USA pravděpodobně zbraň schopna zaútočit na jiné satelity na této oběžné dráze.

Wood před hlasováním na půdě rady rovněž připomněl, že Rusko 24. dubna vetovalo návrh rezoluce předložené USA a Japonskem, který všechny členské země vyzýval, aby nevyvíjely jaderné zbraně určené k umístění na oběžné dráze.

Ruský prezident Vladimir Putin veřejně uvedl, že Rusko nemá v úmyslu umisťovat ve vesmíru jaderné zbraně, připomněl Wood. "Pokud by tomu tak bylo, Rusko by tu rezolucí (24. dubna) nebylo bývalo vetovalo," dodal.

Wood uvedl, že Rusko pravděpodobně podobné satelitní systémy na oběžnou dráhu vyslalo i v letech 2019 a 2022. Zástupce velvyslankyně USA v této spojitosti členů RB OSN vyzval, aby v hlasování ruský návrh nepodpořili a přidali se k USA, které Moskvu žádají, aby přestala radě bránit v činnosti.

Velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová po hlasování 24. dubna připomněla, že ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva nemá v úmyslu umístit jaderné zbraně ve vesmíru. Podle jejích slov však vetování návrhu Ruskem vyvolává otázky, co by ruská vláda mohla skrývat. 

Putin reagoval na oznámení Bílého domu v únoru, že Rusko má schopnost vyvíjet vesmírnou jadernou zbraň, jejíž elektromagnetické záření by v případě výbuchu mohlo poškodit rozsáhlé sítě družic.

Původní rezoluci předložily Spojené státy 18. března poté, co Bílý dům uvedl, že Rusko má schopnost vyvíjet vesmírnou jadernou zbraň, která by mohla v případě výbuchu poškodit družice na oběžné dráze. Thomasová-Greenfieldová zdůraznila, že taková událost by mohla zničit tisíce družic po celém světě a vážně narušit mnoho životně důležitých služeb, na nichž jsme všichni závislí.

Družice se staly klíčovými aktivy ve vojenských operacích, jako je komunikace a navigace, což je patrné například z konfliktu na Ukrajině, kde se drony řízené pomocí družic staly součástí bojových operací. Smlouva z roku 1967 zakazuje jakékoli umístění zbraní hromadného ničení ve vesmíru nebo na oběžné dráze Země. 

Související

Více souvisejících

vesmir Satelity Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy