Trumpův „Den osvobození“ je tady. Co přinesou nová cla a jaké otázky si klade celý svět?

Americký prezident Donald Trump nadále zdůrazňuje, že cla jsou nevyhnutelná. Jeho administrativa již uvalila vyšší daně na dovoz z Číny, ocel, hliník a některé produkty z Kanady a Mexika. Tento týden vstupují v platnost vyšší poplatky za dovoz automobilů. Očekává se, že dnes Trump představí detaily širšího plánu cel, který jeho tým připravoval několik týdnů. Bílý dům tuto událost označuje jako „Den osvobození“. Jaké otázky zůstávají před oznámením nezodpovězené?

Jednou z největších neznámých je výše cel. Bílý dům neupřesnil konkrétní sazby, ale analytici spekulují o různých možnostech. Během loňské kampaně Trump podporoval 10% clo na veškerý dovoz do USA, přičemž v některých prohlášeních naznačil, že by mohlo být až 20 % nebo dokonce 60 % pro zboží z Číny. Po nástupu do funkce pak zavedl koncept „recipročních“ cel, což znamená, že sazby by se mohly lišit podle jednotlivých zemí.

Zároveň Trumpova administrativa zvažuje nejen cla, ale i další obchodní opatření, která považuje za nespravedlivá vůči americkým podnikům. To vede k nejistotě mezi obchodními kruhy a politiky, kteří se snaží odhadnout, jak velká bude celní zátěž na jejich produkty a jak se nová pravidla budou kombinovat s již existujícími cly, například na ocel a hliník. Evropské státy očekávají, že jejich exporty budou zasaženy dvoucifernou sazbou, přičemž Trump již dříve oznámil, že plánuje 25% clo na zboží z EU.

Otázkou také zůstává, které země budou novými cly postiženy. Trump minulou neděli uvedl, že se mohou vztahovat na „všechny země“, čímž dal najevo, že se možná vrací k plošným clům, která prosazoval v kampani. To zklamalo například Spojené království, které doufalo, že zůstane mimo zaměřený seznam. V současnosti není jasné, zda budou cla skutečně plošná, nebo spíše cílená na určité státy.

Minulý měsíc ministr financí Scott Bessent uvedl, že administrativa se soustředí na takzvaných „Špinavých 15“ – tedy 15 % zemí, které mají největší obchodní vztahy s USA a zároveň uplatňují vůči americkým firmám protekcionistická opatření. Mezi státy, na které se zaměřil Úřad obchodního zmocněnce USA, patří Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Čína, Evropská unie, Indie, Indonésie, Japonsko, Korea, Malajsie, Mexiko, Rusko, Saúdská Arábie, Jižní Afrika, Švýcarsko, Tchaj-wan, Thajsko, Turecko, Spojené království a Vietnam. Trump přitom opakovaně kritizoval i historické spojence, jako je Kanada a EU, když prohlásil, že „přítel byl často mnohem horší než nepřítel“.

Další otázkou je dopad těchto cel na ekonomiku. Technicky vzato cla platí americké firmy, které dováží zboží. Pokud Bílý dům nařídí jejich okamžitou aplikaci, jak naznačila tisková mluvčí Karoline Leavittová, podniky budou čelit náhlému nárůstu nákladů. Mnohé firmy se již připravují na přenesení těchto nákladů na spotřebitele zvýšením cen. To však s sebou nese riziko poklesu poptávky, což by mohlo vést k hospodářské recesi nejen v USA, ale i v zahraničí.

Trump tvrdí, že firmy mohou cla obejít tím, že přesunou výrobu do Spojených států. To však není jednoduché, protože vysoké náklady na pracovní sílu a infrastrukturu brání rychlému přesunu výroby. Navíc je zde hrozba měnových výkyvů a odvetných opatření ze strany jiných států, které by mohly negativně ovlivnit americké exportéry. Dopady Trumpovy snahy o změnu globálního obchodního systému tak mohou být dlouhodobě nepředvídatelné. 

Související

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) clo Donald Trump dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

před 1 hodinou

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy