Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.
Rusko organizuje odvody dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Všichni muži ve věku 18 až 30 let musí absolvovat minimálně jeden rok vojenské služby. Na první pohled se tedy nejedná o nic nového. Zásadní je však rozsah aktuálního odvodu.
Úřady tvrdí, že se nejedná o přípravu na válku a že branci nebudou posláni na ukrajinskou frontu. Krátkodobě to může být pravda – podle ruských zákonů nesmí být odvedenci nasazeni mimo území Ruska. V minulosti se však objevily případy, kdy se někteří z nich na frontě ocitli „omylem“.
V dlouhodobém horizontu však mobilizace souvisí s válkou a geopolitickými ambicemi Kremlu.
V září 2023 podepsal Vladimir Putin dekret o navýšení ruské armády o dalších 180 000 vojáků. Oficiálním důvodem jsou „rostoucí hrozby na západních hranicích Ruska“.
Jde již o třetí navýšení početního stavu od začátku invaze na Ukrajinu. Putinovým cílem je vytvořit armádu o 1,5 milionu aktivních vojáků, čímž by ruské ozbrojené síly překonaly americkou armádu a staly se druhými největšími na světě – hned po Číně.
Současná odvody jsou tak součástí tohoto plánu a svědčí o tom, že Rusko pokračuje v rozsáhlé militarizaci. Bez ohledu na výsledek případných mírových jednání zůstane Kreml ještě dlouho v bojovém režimu.
Kreml se snaží rozdělit Západ
Analytici z Institutu pro studium války (ISW) varují, že Kreml pokračuje ve snaze „zasévat rozkol mezi USA a Evropu“.
Podle ISW využívá Moskva rétoriku zaměřenou na oslabování západní jednoty v podpoře Ukrajiny. Ruští představitelé viní evropské země z rozpoutání konfliktu a obviňují je ze snahy válku prodlužovat.
Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, kritizoval evropské státy za údajnou „rusofobii“ a dokonce hrozil Evropě ruskými raketami. Podle ISW jsou jeho „extrémní výroky“ součástí ruské strategie, jak přimět Západ k přijetí ruských podmínek.
Kreml se také snaží vykreslit Evropu jako sílu prodlužující válku, zatímco Spojené státy údajně usilují o příměří.
Související
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
válka na Ukrajině , Ruská armáda , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
před 2 hodinami
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
před 3 hodinami
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
před 4 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
před 4 hodinami
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
před 5 hodinami
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
před 6 hodinami
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
před 7 hodinami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 7 hodinami
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 8 hodinami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 9 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 10 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 11 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 11 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 12 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 13 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
Do České republiky dnes nečekaně dorazil generální tajemník NATO Mark Rutte. Jeho návštěva byla Aliancí oznámena teprve den předem a odehrává se v kritické době, kdy zbývají pouhé tři měsíce do klíčového letního summitu v Ankaře. Hlavním bodem programu je večerní jednání s premiérem Andrejem Babišem, po kterém bude následovat společná tisková konference.
Zdroj: Libor Novák