
Donald Trump sliboval během své kampaně, že tvrdě zasáhne proti dovozům do USA pomocí cel. A nyní to vypadá, že jeho administrativa připravuje nejradikálnější celní politiku v moderní historii – takovou, která děsí investory, ekonomy i americké podnikatele.
Podrobnosti Trumpova nového celního plánu, přezdívaného Den osvobození, jsou stále nejasné – možná i pro samotného prezidenta. Co je ale jisté, je rozsah této strategie, který nemá obdoby. Očekává se, že Trump oznámí zavedení cel na všechny dovozy do USA, což by znamenalo zpoplatnění zboží v hodnotě 3,3 bilionu dolarů.
To by bylo téměř desetkrát více než za celé jeho první prezidentské období, kdy uvalil cla na zboží v hodnotě 380 miliard dolarů. Podle některých zdrojů by clo mohlo dosáhnout až 20 %, a to bez ohledu na zemi původu zboží.
„Něco takového jsme ještě neviděli. Je to bezprecedentní a radikální,“ komentovala situaci pro CNN Erica Yorková, viceprezidentka pro daňovou politiku v organizaci Tax Foundation.
Trump už ve svém druhém funkčním období několikrát zvýšil cla – například Číně o 20 %, Kanadě a Mexiku o 25 % a obdobně na ocel a hliník. Pokud se uvolněné výjimky neprodlouží, cla na dovozy do USA se brzy mohou vyšplhat až na 1,4 bilionu dolarů.
Tento krok připomíná protekcionistickou politiku prezidenta Williama McKinleyho z 90. let 19. století, kdy dovozní cla dosáhla 50 %. Nic podobného se ale v moderní ekonomice neodehrálo.
Wall Street a ekonomové varují, že tento krok by mohl USA uvrhnout do recese. Už nyní klesá spotřebitelská důvěra, roste strach z nezaměstnanosti a očekávání inflace se dostala na rekordní úroveň.
„Chce prezident Trump recesi? Protože pokud bude pokračovat ve své chaotické celní politice, přesně k tomu směřujeme,“ varoval ekonom Ed Yardeni. Pravděpodobnost stagflace, tedy kombinace vysoké inflace a stagnující ekonomiky, odhaduje na 45 %.
Goldman Sachs rovněž zvýšil pravděpodobnost recese v příštích 12 měsících na 35 % – oproti 20 % před měsícem.
Bílý dům ale tyto obavy odmítá. „Prezident oznamuje celní plán, který ukončí nespravedlivé obchodní praktiky, jež naši zemi vykořisťují už desítky let. Dělá to v nejlepším zájmu amerických pracujících,“ uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.
Zatímco Trump prosazuje své vize, podniky se potýkají s extrémní nejistotou.
„Tarify, Trump, naprostá nejistota – jak má někdo plánovat podnikání, když se každý den mění směr politiky?“ postěžoval si v průzkumu Federální rezervní banky v Dallasu jeden z výrobců elektroniky.
Podobně se vyjádřil i manažer výrobní firmy: „Potřebujeme dělat rozhodnutí, ale situace se neustále mění. To je naprosto šílené. V podnikání jsem už 50 let a nikdy jsem neviděl takovou míru nejistoty.“
Ekonomka Yorková varuje, že jediným „pozitivem“ této situace může být to, že si lidé konečně uvědomí nebezpečí celní politiky. „Bude to jako dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu – velmi rychle se naučí, že to nebyl dobrý nápad,“ řekla.
Trumpova celní strategie je riskantní hra, která může mít dalekosáhlé důsledky nejen pro USA, ale i pro globální ekonomiku. Pokud skutečně dojde na celoplošné clo na všechny dovozy, Američané se s ním setkají ve všech oblastech svého života – od zdraženého spotřebního zboží po růst nákladů na bydlení a dopravu.
Otázkou zůstává, zda Trump dokáže obhájit svou vizi dlouhodobě – nebo zda si Američané brzy uvědomí, že protekcionismus má svou cenu.
Související

Proč vysoká cla zrovna na auta? Expertka prozradila, o má Trump za problém

Čína je připravena na obchodní válku s USA. Trump si možná neuvědomuje, do čeho se pouští
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 27 minutami

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce
před 1 hodinou

Witkoff odcestoval do Ruska. S Putinem bude jednat o válce na Ukrajině
před 1 hodinou

Čínský protiúder: Cla vůči USA zvedá na 125 %. Nebojíme se, vzkazuje Si Ťin-pching
před 1 hodinou

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?
před 2 hodinami

Proč vysoká cla zrovna na auta? Expertka prozradila, o má Trump za problém
před 3 hodinami

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět
před 5 hodinami

Počasí bude o víkendu typicky jarní, ukazuje předpověď
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice si znovu vybojovaly postup do finále, Dynamo nedalo Hradci šanci
včera

Čína je připravena na obchodní válku s USA. Trump si možná neuvědomuje, do čeho se pouští
včera

Bílý dům zveřejnil skutečnou výši cel pro Čínu. S EU bude Trump jednat jako s celkem
včera

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1
včera

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát
včera

Otevírací doba na Velikonoce: Jak budou mít obchody otevřeno?
včera

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem
včera

Německo činí historický vojenský krok, chce své jednotky přímo u ruských hranic
včera

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci
včera

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí
včera

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA
včera

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi
včera
Americká demokracie nad propastí? Brzy se můžeme klanět králi Trumpovi, varuje Sanders
Senátor Bernie Sanders během středečního večerního vystoupení na veřejném fóru stanice CNN ostře kritizoval prezidenta Donalda Trumpa, jeho obchodní politiku i vliv Elona Muska na americkou vládu a ekonomiku. Před publikem složeným z voličů napříč politickým spektrem varoval před hrozbou autoritářství a sílící oligarchizací společnosti.
Zdroj: Libor Novák