Když se hovoří o hrozbě v podobě umělé inteligence, většina lidí si pravděpodobně vybaví scény ze science fiction filmů, kde roboti ovládli svět. Globální rozmach technologií umělé inteligence ale skýtá i jiné nebezpečí, do konce dekády totiž povede k obrovskému nárůstu spotřeby energie, která se přiblíží úrovni současné spotřeby celého Japonska. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle níž bude jen zhruba polovina této energie pocházet z obnovitelných zdrojů.
V samotných Spojených státech budou datová centra využívající AI do roku 2030 spotřebovávat více elektřiny než veškerý těžký průmysl dohromady – včetně výroby oceli, cementu a chemikálií. Celosvětově se pak má podle IEA spotřeba energie datových center více než zdvojnásobit, přičemž hlavním tahounem bude právě umělá inteligence. Specificky pro AI určená datová centra by měla svou spotřebu zčtyřnásobit.
Jediné moderní datové centrum dnes spotřebuje tolik energie jako 100 000 domácností, a některá z těch aktuálně budovaných budou potřebovat až 20násobek.
Zpráva však zároveň tvrdí, že obavy z dopadů AI na klima jsou „přehnané“. AI může podle autorů napomoci zvyšování efektivity energetických systémů a průmyslu, což by mohlo kompenzovat část emisí skleníkových plynů.
„Energetický sektor stojí díky AI na prahu jedné z nejvýznamnějších technologických revolucí naší doby,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol. „Zda tuto technologii využijeme k dobru, záleží na nás – na společnosti, vládách i firmách.“
AI by například mohla usnadnit přechod na decentralizované energetické sítě, které dokážou lépe pracovat s proměnlivými zdroji, jako jsou solární a větrné elektrárny. Také by mohla pomoci při plánování dopravy, chytrém městském designu nebo v oblasti autonomních vozidel.
Bez zásahu vlád však může rychlý rozvoj AI způsobit vážné problémy. Firmy by mohly pro naplnění vysoké poptávky sáhnout po snadno dostupných, ale neekologických zdrojích – jako jsou plynové a dokonce i uhelné elektrárny, které mnohé země již vyřazují.
V USA se navíc může stát, že uhelné elektrárny dostanou novou šanci právě díky příklonu nové administrativy Donalda Trumpa k fosilním palivům.
Zvláštní pozornost si zaslouží i spotřeba vody. Mnohá AI datová centra využívají obrovské množství čerstvé vody k chlazení, což může mít ničivý dopad v oblastech, kde je vody nedostatek, upozornilo dříve vyšetřování deníku The Guardian.
Bývalý europoslanec a lucemburský ministr energetiky Claude Turmes zprávu IEA tvrdě zkritizoval. Označil ji za příliš růžovou a vyčetl agentuře, že nedala vládám dostatečně jasná doporučení, jak negativním dopadům AI předejít.
„Namísto toho, aby IEA poskytla praktické rady, jak regulovat megadatová centra a minimalizovat jejich dopady, připravuje vlastně dar pro novou Trumpovu administrativu a technologické firmy, které ji podporují,“ řekl Turmes.
IEA přesto trvá na tom, že správně využitá AI může být nástrojem pozitivní změny – ale pouze pokud bude její rozvoj řízen odpovědně a s ohledem na udržitelnost.
Související

Klíčový krok k nezávislosti: Státy se odpojují od ruské energetické sítě

Podněstří v krizi: Gazprom a Kreml si protiřečí. Hrozí přímá ruská intervence
Energetika , umělá inteligence (AI)
Aktuálně se děje
před 38 minutami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 1 hodinou

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera
Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.
Zdroj: Libor Novák