ANALÝZA | Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

Zelenskyj: Čínských vojáků je daleko více

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno oznámil zajetí dvou Číňanů bojujících na straně ruské armády v ukrajinské Doněcké oblasti, což vyvolalo obavy ze zapojení Číny do konfliktu. Čína tato tvrzení popřela s tím, že vyzývá své občany, aby se vyhýbali ozbrojeným konfliktům, a v současné době situaci prověřuje. Informovaly o tom servery Newsweek a BBC.

„Ukrajinské síly bojovaly se šesti čínskými vojáky a dva z nich zajaly. Máme informace, které naznačují, že v jednotkách okupantů je mnohem více čínských občanů než jen tito dva. V současné době prověřujeme všechna fakta – pracuje na tom rozvědka, Služba bezpečnosti Ukrajiny a příslušné jednotky ozbrojených sil,“ shrnul Zelenskyj.

Peking ve vyšetřování údajně Kyjevu asistuje. „Čína ověřuje informace s ukrajinskou stranou. Dovolte mi zdůraznit, že čínská vláda vždy žádá čínské státní příslušníky, aby se drželi mimo oblasti ozbrojených konfliktů, vyhýbali se jakékoli formě zapojení do ozbrojeného konfliktu, a zejména se vyhýbali účasti na vojenských operacích kterékoli strany,“ vysvětlil mluvčí čínské diplomacie Lin Jian.

Znepokojení projevila také mluvčí americké diplomacie Tammy Bruceová. „Je to znepokojující. Je to znepokojující, když se toho účastní Severní Korea. Je to znepokojující, když byli zajati čínští vojáci... Čína je hlavním podporovatelem Ruska ve válce na Ukrajině. Čína dodává téměř 80 procent zboží dvojího užití, které Rusko potřebuje k udržení války,“ upozornila.

Šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha dále zdůraznil, že „čínské jednotky bojující na ukrajinském území zpochybňují deklarovaný postoj Číny k míru“. Sybiha si předvolal čínského vyslance v Kyjevě, aby podal vysvětlení.

Číňané zdaleka nejsou jediní

Z války na Ukrajině se postupně stal konflikt s výrazným mezinárodním přesahem, v němž přibývá zahraničních bojovníků. Vedle Ukrajiny a Ruska do něj oficiálně vstoupila také Severní Korea – spekulace o jejím zapojení, které kolovaly už v roce 2024, byly na přelomu roku potvrzeny.

Ruská strana navíc od května 2023 cíleně rekrutuje migranty z postsovětské střední Asie, přičemž jim výměnou za vojenskou službu slibuje zrychlené udělení občanství. V samotném Rusku se podle odhadů nachází přes šest milionů migrantů z tohoto regionu. Například uzbečtí dělníci pracující v okupovaném Mariupolu byli po zabavení dokladů donuceni k podpisu smlouvy s ruskými ozbrojenými silami.

Vedle migrantů z postsovětských republik se Rusko zaměřilo i na další regiony, konkrétně třeba na jihovýchodní Asii. Jedním z nejvýraznějších příkladů je Srí Lanka, odkud bylo do ruské armády naverbováno několik desítek mužů, často pod záminkou pracovních příležitostí nebo falešných vojenských kontraktů. Srílanská vláda v březnu letošního roku oznámila, že má potvrzeno nejméně 59 obětí a desítky nezvěstných. Příbuzní některých z nich veřejně vystoupili s výzvou k Moskvě, aby jejich blízké propustila.

Ruské náborové sítě však sahají ještě dál – například do subsaharské Afriky, kde má Moskva dlouhodobé kontakty skrze žoldnéřské skupiny, především Wagnerovu skupinu. Tato struktura, která v regionu působí už od války v Mali či Středoafrické republice, byla využita k rekrutaci afrických občanů pod příslibem vysokých odměn. Přesná čísla chybí, ale podle zpravodajských zdrojů bylo do bojů na Ukrajině přesunuto několik stovek mužů z afrických států – často bez jakékoli právní ochrany nebo statutu.

Zahraniční bojovníci nejsou tabu ani pro jednu stranu

Zahraniční bojovníci se objevují na obou stranách konfliktu – ať už na základě ideologického přesvědčení, nebo kvůli vidině výdělku. Jak Rusko, tak Ukrajina sází na dobrovolníky ze zahraničí. Mnozí z nich ale přicházejí z chudých regionů a často netuší, do čeho skutečně vstupují. Ruské rekrutační úřady například nabídly indickým občanům rychlý zisk a možnost studia, přičemž tito muži netušili, že podepisují smlouvu s ruskou armádou.

Podle dostupných údajů bylo do podzimu loňského roku do ruské armády nalákáno 91 Indů. Pouze část z nich se vrátila domů. „Jsem v panice. Nevím, jestli se vrátím živý, nebo v krabici. Prosím, zachraňte mě,“ uvedl Urgen Tamang krátce před svým propuštěním z bojiště na jihu Ukrajiny. Většina těchto mužů pocházela z chudých oblastí a byla naverbována ruskými zprostředkovateli s příslibem práce a výplaty. Místo toho však skončili v první linii. Dosud bylo potvrzeno nejméně devět obětí z řad indických občanů.

Ukrajina oproti tomu rekrutuje cizince transparentněji – především prostřednictvím Mezinárodní legie obrany Ukrajiny, která vznikla krátce po začátku invaze v roce 2022. V jejích řadách se postupně objevili občané z více než padesáti zemí světa – mimo jiné Spojených států, Velké Británie, Polska, Kanady, Gruzie, Litvy, ale i Česka.

Motivační spektrum těchto bojovníků je výrazně odlišné od ruských případů. Většina z nich přichází na Ukrajinu z přesvědčení – s cílem bránit demokratické hodnoty, čelit ruské agresi, nebo pomoci napadené zemi. Zatímco Rusko sází na finanční pobídky, nabídky občanství či výhody pro rodinu, u ukrajinských dobrovolníků převažuje ideologická a etická motivace.

Ukrajinská vláda zahraniční bojovníky oficiálně registruje, podrobuje výběru a výcviku, a ti následně slouží v regulérních jednotkách armády. Nejde tedy o žoldnéřské struktury bez velení – jaké se objevují u Ruska – ale o dobrovolníky začleněné do struktury ozbrojených sil.

Ztráty mezi těmito bojovníky přesto nejsou zanedbatelné. Podle oficiálních a otevřených zdrojů padly desítky členů Mezinárodní legie, včetně občanů západních zemí a států Evropské unie. Přesný počet není znám, protože část bojovníků se do země dostala mimo oficiální kanály – například prostřednictvím soukromých skupin nebo na základě osobního kontaktu s ukrajinskými jednotkami.

Dobrovolníci jsou z právního hlediska v jiné pozici než žoldnéři: pokud bojují v rámci oficiálních ozbrojených sil a dodržují vojenské konvence, spadají pod ochranu mezinárodního humanitárního práva, včetně Ženevských úmluv. To jim poskytuje větší právní bezpečí v případě zajetí, než jaké mají neregistrovaní nebo nelegálně naverbovaní rekruti na ruské straně.

Související

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem

Americký prezident Donald Trump ostře zareagoval na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o nákup deseti baterií protiraketového systému Patriot za zhruba 15 miliard dolarů. V projevu během tiskové konference s prezidentem Salvadoru Nayibem Bukelem dal Trump najevo, že návrh považuje za nesmyslný a naznačil, že Zelenskyj podceňuje realitu války. „Pořád žádá rakety, ale když začínáte válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát,“ uvedl prezident s narážkou na výraznou převahu Ruska.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Čína

Aktuálně se děje

včera

Robert Fico

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU

Slovenský premiér Robert Fico ostře zareagoval na slova vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci Kaji Kallasové, která varovala evropské lídry před účastí na oslavách Dne vítězství 9. května v Moskvě. Podle Kallasové by účast na akci neměla být vnímána jako bezvýznamné gesto a bude pečlivě sledována. Fico její slova označil za výstrahu, která připomíná spíše vydírání než diplomatické doporučení.

včera

Donald Trump

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy

Americká vláda oznámila, že více než patnáct států aktuálně vede jednání se Spojenými státy o celních dohodách. Podle Bílého domu by první výsledky těchto vyjednávání mohly být oznámeny „velmi brzy“. Prezident Donald Trump tak pokračuje v budování nové obchodní politiky, která má za cíl ochránit americký průmysl a domácí pracovní místa. Republikánský senátor JD Vance rovněž vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy.

včera

včera

včera

USA

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo

Mezi nejslavnější a nejkrásnější hollywoodské herečky patřila v meziválečném období Greta Garbo. Ta sama si ovšem slávu ani zájem obdivovatelů neužívala, právě naopak. Pozornosti veřejnosti se vyhýbala, hereckou kariéru nakonec předčasně ukončila a až do své smrti, od které uplynulo přesně 35 let, žila v ústraní.

včera

včera

Joe Biden

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa

Bývalý prezident Spojených států Joe Biden se dnes znovu objeví na veřejnosti, když v Chicagu pronese svůj první velký projev od chvíle, kdy v lednu opustil Bílý dům. Vystoupení, které se uskuteční na výroční konferenci Národní asociace obhájců, poradců a zástupců osob se zdravotním postižením (ACRD), se zaměří na současné ohrožení systému sociálního zabezpečení ve Spojených státech.

včera

V Praze proběhlo poslední rozloučení s Annou Slováčkovou. (15.4.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel

Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident. 

včera

Letadla, ilustrační foto

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá

Vzhledem ke zrušení některých ochran pro sexuální menšiny v USA nyní Nizozemsko zpřísňuje cestovní doporučení do USA pro osoby identifikující se jako LGBTQ+. Nizozemsko však není jediné. Podobné kroky podnikly i německé, francouzské, dánské a finské úřady. Belgie je také znepokojena kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa a podobné kroky plánuje.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí

Evropská unie důrazně varovala představitele členských států před účastí na tradičních oslavách Dne vítězství, které každoročně pořádá Rusko 9. května. Tento rok přitom slavnosti připomenou již 80. výročí porážky nacistického Německa a podle informací ruských médií a webu Politico byly rozeslány pozvánky nejen do Číny, Indie a Brazílie, ale i do některých evropských zemí – konkrétně na Slovensko a do Srbska.

včera

J.D. Vance, Marco Rubio

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA

Americký viceprezident JD Vance ostře kritizoval dlouhodobou závislost Evropy na vojenské ochraně Spojených států. V rozhovoru pro britský server UnHerd uvedl, že Evropa se musí stát vojensky soběstačnou a nemůže být „permanentním bezpečnostním vazalem“ USA. Podle něj by to nebylo výhodné ani pro Spojené státy, ani pro Evropu samotnou.

včera

včera

Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

včera

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem

Americký prezident Donald Trump ostře zareagoval na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o nákup deseti baterií protiraketového systému Patriot za zhruba 15 miliard dolarů. V projevu během tiskové konference s prezidentem Salvadoru Nayibem Bukelem dal Trump najevo, že návrh považuje za nesmyslný a naznačil, že Zelenskyj podceňuje realitu války. „Pořád žádá rakety, ale když začínáte válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát,“ uvedl prezident s narážkou na výraznou převahu Ruska.

včera

Súdán, ilustrační fotografie (Photo by Yusuf Yassir)

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

včera

včera

Izraelská armáda

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

včera

včera

včera

Počasí o prodlouženém víkendu: Meteorologové nemají dobré zprávy

Česko má před sebou prodloužený víkend. Ten se ale podle ČHMÚ.cz ponese částečně v deštivém duchu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy