Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.
Kreml své požadavky prezentuje jako snahu podpořit globální obchod s ruskými potravinami a hnojivy, což je obor, ve kterém Rusko patří mezi světové lídry. Skutečné motivy Moskvy jsou však pravděpodobně mnohem širší. Podle odborníků by uvolnění sankcí neprospělo pouze ruským agro-oligarchům, ale také vojenskému průmyslu, který z těchto podniků často čerpá finance i materiály.
Jedním z hlavních ruských požadavků je podle Kyiv Independent zrušení sankcí na ruské finanční instituce, zejména na státní zemědělskou banku Rosselchozbank. Rusko dále usiluje o obnovení přístupu některých bank do globálního platebního systému SWIFT, což by výrazně usnadnilo mezinárodní transakce.
Kreml rovněž požaduje zrušení omezení na ruská plavidla v evropských přístavech a odstranění sankcí na lodě plující pod ruskou vlajkou. Dalším bodem je možnost dovozu západních zemědělských strojů, které ruským farmám mohou zvýšit efektivitu a zisky.
Navzdory tvrzení Moskvy, že sankce negativně ovlivňují ruský zemědělský sektor, čísla ukazují něco jiného. Vývoz ruských zemědělských produktů vzrostl v roce 2023 o 8 % a v roce 2024 dokonce téměř o 10 %. I vývoz hnojiv, který v roce 2023 poklesl o 27 % oproti předchozímu roku, byl stále o 15 % vyšší než v roce 2021. Ruské hnojivo se dokonce navzdory 30% clu stalo v EU velmi konkurenceschopným a nyní tvoří 25 % evropského trhu.
Podle odborníků však Kreml neusiluje pouze o podporu svého agrárního sektoru, ale o prolomení širších finančních sankcí. Kvůli odpojení od SWIFTu je Moskva nyní závislá na čínských bankách, které však v loňském roce začaly omezovat ruské transakce kvůli obavám ze ztráty přístupu k americkému dolaru. Získání přístupu k západním finančním systémům by tak pro Rusko znamenalo nejen snadnější obchod, ale i možnost obcházet sankce.
Výběr právě Rosselchozbanky jakožto klíčového prvku vyjednávání není náhodný. Přestože se jedná o banku zaměřenou na zemědělství, v praxi by mohla fungovat jako finanční kanál pro širokou škálu transakcí, včetně těch, které by pomáhaly financovat ruský vojenský průmysl. Zrušení sankcí na tuto instituci by navíc usnadnilo přístup ruských oligarchů k finančním tokům, což by mohlo vést k posílení elit napojených na Kreml.
Americký prezident Donald Trump dal jasně najevo, že sankce považuje za součást vyjednávací strategie, a dokonce 30. března pohrozil sekundárními sankcemi na ruskou ropu kvůli neochotě Moskvy postupovat v mírových jednáních. Přesto Bílý dům připustil, že zmírnění některých sankcí může být součástí dohody o Černém moři. Klíčovou otázkou však zůstává, jak se k tomu postaví Evropa, protože většina sankcí, které Rusko chce zrušit, spadá pod jurisdikci Evropské unie.
Ukrajina i někteří odborníci varují, že jakékoli zmírnění sankcí by mohlo oslabit jednotnou západní odpověď na ruskou agresi. Podle Stevena Horrella z Centra pro evropskou politiku by uvolnění sankcí bylo „falešné gesto“, které by posílilo ruský válečný průmysl a zároveň podkopalo dosavadní úsilí o izolaci Moskvy.
I kdyby USA souhlasily s určitým uvolněním sankcí, je pravděpodobné, že EU a Velká Británie si své tvrdé postoje udrží. Podle právničky a profesorky Taisy Markus z University of Illinois by i přes možné americké ústupky Rusko stále nemělo plný přístup k globálním finančním trhům a velké západní banky by nadále váhaly s jakýmkoliv obchodováním s ruskými firmami.
Zatímco příměří v Černém moři může na první pohled vypadat jako krok k míru, ve skutečnosti by mohlo výrazně posílit ruskou ekonomiku a vojenský průmysl. Pokud by Západ ustoupil ruským požadavkům, znamenalo by to nejen finanční injekci pro oligarchy napojené na Kreml, ale i oslabení sankčního režimu, který dosud fungoval jako klíčový nástroj tlaku na Moskvu. Předčasné ústupky by mohly nejen podkopat dosavadní diplomatickou strategii, ale také vyslat nebezpečný signál, že agresor může být odměněn za své činy.
Související

Rusko poprvé přiznalo, že jednání jsou na mrtvém bodě. Už mě frustrují obě strany, stěžuje si Trump

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
Aktuálně se děje
před 5 minutami

Trump se snaží přepsat americkou historii. Proč ale?
před 1 hodinou

Počasí bude příští týden mrazivé. Může se vrátit sněžení
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
včera

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
včera

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
včera

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
včera

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
včera

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
včera

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
včera

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
včera

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
včera

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
včera

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
včera

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
včera
V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.
Zdroj: Libor Novák